تبلیغات

موضوعات

آرشیو

امکانات جانبی

  × بستن تبلیغات

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

پربازدید

اخرین مطالب سایت


اخرین مطالب سایت


مصاحبه با دانشجوی دندان پزشکی که سه بار در کنکور شرکت کرد

جزوه نکات طلایی سقوط آزاد

آزمون تشریحی دوره مدرسه با آزمون تستی کنکور متناقض است

ثبت نام کاردانی به کارشناسی ناپیوسته فردا آغاز می‌شود

آمار ثبت نام کنندگان در آزمون های استخدامی

دانلود رایگان آزمون گزینه دو 30مهر95

جزوه آمار و مدل سازی

چرا کنکور حذف نمی شود؟

جزئیات مصاحبه و آزمون علمی برای رشته های نیمه متمرکز کنکور ۹۵

انتقاد موسسات غیرانتفاعی از سطح بندی/ نباید برخی از دانشگاهها به حال خود رها شوند

آنچه باید درباره رشته‌های نیمه متمرکز بدانید/ امکان بازگشت به رشته‌های متمرکز میسر نیست

ضرر 800 میلیارد تومانی وزارت علوم به دانشگاه آزاد

کیفیت در مطالعه کنکوری ها و راهکار های ارتقای آن

فهرست اسامی معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد

جزئیات ثبت نام رشته تحصیلی نیمه متمرکز علوم ورزشی

راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت‌های دانشگاه آزاد منتشر شد

جزوه زیست سوم فصل ماده ژنتیک و میتوز و میوز

جزوه جامع فیزیک دوم فصل گرما و قانون گازها

معلمان با کیفیت طراحی سوال آشنا نیستند/سازمان سنجش از مخالفان سرسخت حذف کنکور است

هزینه فوق برنامه و کلاس کنکور دبیرستان‌های دولتی چقدر است؟

زمان اعلام اسامی معرفی شدگان رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری ۹۵

نتایج تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اعلام شد

فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای اعلام شد

در مطالعه کنکور تا کجا پيش رفته‌ايد؟

فلسفه و منطق را چطور بخوانيم؟از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري

چند نکته درباره تکميل ظرفيت پيام‌نور

اعلام جزئیات ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت پیام نور

شهریه پایه ورودیهای قبل از ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

ادامه جنجال رشته های بدون مجوزدانشگاه آزاد

همشهری آنلاین


ادامه جنجال رشته های بدون مجوزدانشگاه آزاد

آموزش > عالی - علی اصغر محمدی :
دانشگاه آزاد اسلامی طی ۲سال اخیر برای جبران بخشی از هزینه های خود در تحصیلات تکمیلی در رشته هایی دانشجو پذیرفته که از وزارت علوم مجوز ندارند، این موضوع به محل مناقشه وزارت علوم با دانشگاه آزاد تبدیل شده و ادامه این روند موجب نگرانی دانشجویان شده است.

روز گذشته و پس از اعلام صدور مجوز برای تنها یک‌سوم از رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد، حسین غریبی معاون آموزشی این دانشگاه در واکنش به نگرانی دانشجویان رشته‌های بدون مجوز این دانشگاه در مقاطع ارشد و دکتری اعلام کرد: «جای هیچ نگرانی برای دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند و دانشجویانی هم که ان‌شاالله در مهر‌ماه وارد دانشگاه شوند، وجود ندارد.» با وجود این اما دلهره تحصیل در رشته‌هایی که مجوز ندارند، برای دانشجویان بیش از 1400رشته محل این دانشگاه وجود دارد.

 • شروع اختلاف

اصل اختلاف دانشگاه آزاد و وزارت علوم به برگزاری کنکور سال 93 و پذیرش هزاران دانشجو خارج از برنامه در 2 مقطع دکتری و کارشناسی ارشد بر‌می‌گردد. بخش اصلی اختلاف هم به 700کدرشته مقطع کارشناسی ارشد مربوط است. مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم، همان موقع در این‌باره گفت: «براساس نتایج بررسی‌ها درباره رشته‌های ارشد دانشگاه آزاد، این دانشگاه در بیش از۷۰۰ کدرشته کارشناسی ارشد بدون مجوزهای شورای گسترش وزارت علوم، دانشجو پذیرفته است.» گروهی از کارشناسان می‌گویند که حتی مجوز داشتن یا نداشتن دانشگاه آزاد برای توسعه رشته‌های مختلف در مقاطع تحصیلات تکمیلی، تغییری درصورت مسئله ایجاد نمی‌کند، چرا که هم‌اکنون برخی کلاس‌های دوره دکتری در دانشگاه آزاد با بیش از 20دانشجو تشکیل می‌شود که این تعداد دانشجو در دوره کارشناسی دیده نمی‌شود. البته معاون آموزشی دانشگاه آزاد سال گذشته با اذعان تلویحی به پذیرش بدون مجوز دانشجو گفت: وزارت علوم می‌گوید دانشگاه آزاد باید ابتدا این رشته‌ها را در شورای گسترش مصوب می‌کرد. از سوی دیگر ما در یک موقعیت انجام‌شده قرار گرفته بودیم و سعی داریم اکنون آن را مدیریت کنیم.

 • فرصت 4 ماهه به دانشگاه آزاد

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و برگزاری نشست کمیسیون آموزش مجلس با وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس دی‌ماه 93 از تصمیم وزیر علوم برای تشکیل هیأتی برای بررسی رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت و اینکه نتیجه نهایی تعیین تکلیف رشته‌های بدون مجوز باید تا اردیبهشت 94 اعلام شود.

قاسم جعفری گفت که پذیرش دانشجو باید در رشته‌هایی باشد که مجوز خاص را دریافت کرده باشند؛ همچنین در سال آینده در رشته‌های بدون مجوز نباید دانشجو پذیرش شود. این در حالی است که در دفترچه ثبت نام امسال دانشگاه آزاد برای رشته‌هایی از متقاضیان ثبت نام شده است که با وجود همه رایزنی‌های دانشگاه آزاد بعد از یک سال هنوز مجوز نگرفته‌اند.

در آخرین خبر اعلام شده که از مجموع 2220پرونده مربوط به رشته محل‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی که شامل 767پرونده دوره دکتری و 1453پرونده دوره کارشناسی ارشد بوده، 243رشته محل دوره دکتری و 579رشته محل دوره کارشناسی ارشد به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسیده است. به این ترتیب هنوز 542رشته محل در مقطع دکتری و 874رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (1416در مجموع رشته محل) فاقد مجوز لازم هستند.

 • توضیحات دوپهلو

در همین حال معاون آموزشی وزارت علوم توضیحاتی به خبرگزاری مهر ارائه کرده که بر نگرانی دانشجویان می‌افزاید: «ما نمی‌گوییم ۱۴۰۰ رشته محل باقیمانده، فاقد مجوز هستند، بلکه می‌گوییم به لحاظ شاخص‌هایی که در آموزش عالی تعریف شده دارای نقص هستند و دانشگاه آزاد باید نسبت به رفع نقص آنها اقدام کند.» مجتبی شریعتی‌نیاسر افزود: «ما کاملا با مدیریت دانشگاه آزاد هماهنگ هستیم، دانشگاه آزاد نیز به‌دنبال رفع نقص رشته محل‌های مذکور است. اگر پس از انجام رفع نقص۱۰ تا ۱۵ درصد مورد قبول وزارت علوم نباشد، در زمان خود با تفاهم در مورد آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.»

 • ادامه نگرانی‌ها

هر چند حالا معاون آموزشی دانشگاه آزاد اظهار امیدواری کرده سایر رشته‌هایی که باقیمانده را به همین شکل و با یک تعامل مناسب به سرانجام برساند و از دانشجویان خواسته نگران نباشند اما این وزارت علوم است که باید مدارک تحصیلی را تأیید کند و اظهار امیدواری معاون دانشگاه آزاد حتما برای حل این مشکل کافی نخواهد بود. اگر کمیته 5نفره‌ای که برای تعیین تکلیف این رشته‌ها تشکیل شده به نتیجه‌ای غیر از تأیید آنها برسد یا حتی این تأیید کردن طولانی شود، سرنوشت نامعلومی در انتظار هزاران دانشجوی مشغول به تحصیل دانشگاه آزاد در این رشته‌ها خواهد بود.


تاریخ ارسال پست: یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت: 21:52

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی