Code Centerگزارش اجتماعی کیهان: معدلی شدن کنکور عادلانه نیست، در مدارس تقلب می‌شود و برگ‌ها درست تصحیح نمی‌ش

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  گزارش اجتماعی کیهان: معدلی شدن کنکور عادلانه نیست، در مدارس تقلب می‌شود و برگ‌ها درست تصحیح نمی‌ش

  آفتاب : روزنامه کیهان نوشت: با وجود اینکه گزینش دانشجو از طریق آزمون یک مرحله ای خالی از اشکال نیست اما به سه دلیل که در ادامه شرح داده خواهد شد،  به نظر می رسد که رویه جدید جایگزین مناسبی برای آن نبوده و گزینش داوطلبان از طریق آزمون سراسری بدون اعمال سوابق تحصیلی، در مقایسه با این روش جدید عادلانه تر است. لذا باید به دنبال جایگزین مناسبتری برای کنکور بود که معایب زیر را نداشته باشد.

  عیب اول این روش این است که در محاسبه نمرات تراز از نمرات خام سوابق تحصیلی (که محاسبه آن فقط برای سازمان سنجش که نمرات خام همه داوطلبان را در اختیار دارد امکان پذیر است)، نمراتی با هم مقایسه می شوند که درامتحانات واحدی کسب نشده اند. مقایسه نمرات داوطلبان با یکدیگر زمانی صحیح است که همگی در امتحان واحدی شرکت کرده و به سوالات یکسانی پاسخ داده باشند. در حالی که این گونه نیست و این نمرات  در طی سال های 1384 تا 1393 به دست آمده و از آنجایی که میزان سختی یا آسان بودن سوالات امتحانی برای هر درس در همه سال ها یکسان نیست لذا مقایسه آنها با هم کار چندان عاقلانه ای به نظر نمی رسد. هیچ تضمینی وجود ندارد که دانش آموزی که بر فرض در خرداد ماه 85 دیپلم گرفته است اگر با همان آمادگی بخواهد در امتحانات سال 94 شرکت کند، همان نمرات سال 85 را کسب کند. به عنوان مثال طبق نظر دانش آموزان و معلمان سطح سوالات امتحان درس فیزیک 3 و آزمایشگاه رشته ریاضی فیزیک که در خردادماه سال 86 برگزار شده بود (در کل کشور فقط یک نفر موفق به کسب نمره 20 شد!)، بسیار سخت تر از سالهای قبل و بعد از آن بود. حال چگونه میتوان وضعیت علمی کسی را که مثلا در خردادماه 86 نمره 17 گرفته با کسی که در خردادماه 90 نمره 17 گرفته است، یکسان دانست؟

  عیب دوم وقوع تقلب های پراکنده در امتحانات نهایی به خاطر تعدد امتحانات هماهنگ کشوری و عدم تسلط کامل وزارت آموزش و پرورش در سالم برگزار کردن امتحانات است که باعث می شود عده ای از دانش آموزان در تصاحب فرصت های آموزشی مطلوب در دانشگاه ها، به ناحق از سایر رقبا پیشی بگیرند.

  و سوم اینکه خطا در تصحیح برگه توسط مصححین، خصوصا در دروسی چون ریاضیات، فیزیک، شیمی و حتی درسی چون دین و زندگی  باعث می شود عده ای دیگر از دانش آموزان از سایر رقبا به ناحق عقب بیافتند.

  شاید در دروسی چون عربی، ادبیات فارسی، زبان فارسی و زبان انگلیسی بتوان عدم تطابق جواب نوشته شده در برگه امتحانی دانش آموز را با کلید ارائه شده از طرف آموزش و پرورش، به عنوان غلط بودن پاسخ تلقی کرده و روی جواب خط کشید. اما در درسی مانند ریاضی (منظور دروس زیر مجموعه ریاضیات از قبیل هندسه، جبر و احتمال و حسابان است) عدم تطابق جواب دانش آموز با جواب برگه کلید، الزاما به معنای غلط بودن جواب نیست. چه بسا دانش آموزان با استعدادی که با وجود نوشتن راه حل های ابتکاری (که بعضا از جواب های ارائه شده در کلید وزارتخانه کوتاه تر، زیرکانه تر و قابل فهم تر هستند) در جواب سوالی،  نمره آن سوال را به خاطر عدم تشخیص مصحح برگه امتحانی که ناشی از ضعف علمی آن مصحح است، از دست داده اند. اشتباهات تصحیح ناشی از بد خط و نامرتب نوشتن بعضی از دانش آموزان را هم باید به این مطلب اضافه کرد.

  اینها اشتباهاتی است که هر ساله (عمدتا در شهرستان های کم جمعیت و دور افتاده) به کرات رخ داده و اعتراض دانش آموزان هم در بسیاری از موارد به دلیل ترس مصححین از زیر سوال رفتن عملکردشان توسط مسئولین بالادست و همچنین عدم آشنایی کافی دانش آموزان این مناطق به حق و حقوق خود و نحوه استیفای آن، راه به جایی نمی برد.

  متاسفانه وزارت آموزش و پرورش نیز هنوز راه حل کارآمدی برای حل مشکلاتی از این دست ارائه نکرده و امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان کماکان به همان سبک و سیاق گذشته برگزار می گردند.

  حال برای اینکه بدانیم چنین مسائلی (تقلب دانش آموزان و اشتباهات مصححین) تا چه اندازه می توانند تأثیر گذار باشند به اطلاعاتی که سازمان سنجش در اختیار ما قرار داده است مراجعه می کنیم. توجه داشته باشید که در گزینش سراسری، رتبه بندی براساس نمرات تراز شده ای که با در دست داشتن نمرات خام به دست آمده در آزمون سراسری و امتحانات کتبی نهایی سال سوم دبیرستان (با نسبت اعلام شده یعنی 0/25 به 0/75) محاسبه می شوند، انجام خواهد شد نه خود نمرات خام.

  چنانچه وارد صفحه «آشنایی با روش گزینش آزمون سراسری و راهنمای انتخاب رشته سال 1393» در قسمت کارشناسی سایت سازمان سنجش شوید، لینک چند فایل pdf را مشاهده خواهید کرد. در این صفحه یک فایل سه قسمتی با عنوان «راهنمای داوطلبان برای انتخاب رشته و ضوابط پذیرش دانشجو در آزمون سراسری 1393» را خواهید دید. پس از دانلود و مطالعه آنها، ذیل جدول 21 در صفحه اول از قسمت سوم (سومین فایل دانلودی) مثال هایی را از نحوه تخصیص تراز به نمرات دروس امتحانی چند نفر از داوطلبان کنکور می بینید. همانطور که مشاهده می کنید تغییرات تراز برحسب نمره، خطی نیست و میزان افت تراز به ازای هر نمره کاهش در نمرات بالا (مثلا از 20 به 19) به مراتب بیشتراز این افت در نمرات پایین تر (مثلا از17 به 16) است.

  به عنوان مثال در درس «دین و زندگی» تراز به دست آمده برای نمره 20 برابر 8882، برای نمره 18 برابر 5785 و برای نمره 16 برابر 4331 اعلام شده. یعنی به ازای کاهش دو نمره از 20 به 18، تراز به میزان 3098 واحد کاهش یافته. در صورتی که به ازای همان دو نمره کاهش از 18 به 16، تراز 1454 واحد افت کرده است.در جدول 26 واقع در صفحه 10 همین فایل نیز در مورد درس «فیزیک و آزمایشگاه»  به تفصیل تراز نمرات به دست آمده شرح داده شده است. در این جدول تراز به دست آمده برای نمره 20 برابر 10455، برای نمره 19 برابر 8617، برای نمره 18 برابر7788 و برای نمره 17 برابر 7208 اعلام شده است. در اینجا به ازای کاهش یک نمره اول ( یعنی از 20 به 19 ) تراز به میزان 1838 واحد کاهش یافته است اما به ازای کاهش سومین نمره ( یعنی از 18 به 17 ) تراز تنها به میزان 580 واحد کاهش داشته است.اکنون به راحتی می توان فهمید که خطای یک مصحح اگر بر فرض منجر به تبدیل شدن نمره 20 دانش آموزی به 17 شود و یا تقلب یک دانش آموز که مثلا نمره 17 او را به 20 تبدیل کند، تا چه اندازه می تواند در تغییر رتبه آزمون سراسری و به تبع آن در تغییر مسیر زندگی داوطلبان کنکور مؤثر باشد.
  تاریخ ارسال پست: چهارشنبه 03 تير 1394 ساعت: 14:14

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط علی در تاریخ 1394/6/17 و 20:45 دقیقه ارسال شده است

  علی گفته:

  علوه برکمک درامتحانات نهایی دربرخی مدارس سلیقه تصحیح ومعایب چشمی وخستگی مصصحان بدخطبودن برخی ازدانش آموزان ازمعایب سوابق تحصیلی است عدالت حکم می کند کنکور برای رشته های پرطرفدار همچنان باقی بماند ضمن اینکه درامتحانات نهایی کسانی که بنیه مالی خوبی دارند برای امتحانات معلم خصوصی می گیرند ونمرات نهایی آنها به طور چشم گیری بالاتر می رود

  این نظر توسط یک دبیر در تاریخ 1394/5/13 و 19:24 دقیقه ارسال شده است

  یک دبیر گفته:


  با تشکر از نویسنده محترم مقاله
  تمام موارد ذکر شده کاملا بجا ومتین بود اینجانب با بیش از بیست سال سابقه تدریس دردبیرستان های مراکز خاص و همچنین بعنوان مصحح با نویسنده مقاله هم عقیده هستم تعدادی از دانش اموزان در مورد تعویض ورقه ها میگفتند وتقلب سر ازمون میگفتند ولی انچه خودم شاهدش بودم اصلاح ناعادلانه اوراق امتحانی بود در
  مدتی که بنده یک بسته ورقه اصلاح و یک بسته تجدید نظر کردم همکارانی بودند که
  ده بسته اصلاح و تجدید نظر کردند به اکثر سوالات بدون رعایت بارم بندی نمره میدادند حتی موقع اعتراض دانش اموزان هم ترتیب اثر نداه و نمره قبلی تایید میشد البته هدف از این مطلب اینست که اعمال سلیقه در حوزه اصلاح زیاد است و نمی ارزد سرنوشت دانش اموزان با این نوع امتحانات زیر سوال رود بعنوان یک معلم کنکور خالی بدون اعمال این نوع سوابق خیلی بهتر می باشد چون امکان جبران نمرات کم از دانش اموزان گرفته شده و مسیر زندگی خیلی از افراد مستعد که در یک دوره زمانی نتوانستند بنا به هر دلیلی نمره نهایی خوبی داشته باشد عوض می شود دانش اموزبسیار مستعدی که پدرش را از دست داده و با غم فقدان پدر انچه در طول سال در ذهن داشته در ورقه نوشته حال با معدل کم امکان تحصیل در رشته دکتری دانشگاه را از دست داده برای همیشه باید از دور رقابت کنکور کنار بکشد و هرگز قابل جبران نیست در حالیکه قبلا نهایتا یک سال عقب می افتاد شاید اگر چنین مصیبتی برایش پیش نمی امد جز بهترین ها میشد بهر حال مساله جای تامل دارد ای کاش مسولین محترم همیشه فرصت جبران را به خاطر نوابغی که از دور رقابت خارج میشوند مد نظر داشته باشند این طرح در کنار محاسنی که دارد معایبش بیشتر است با ارزوی سلامتی برای تمامی دانش اموزان اولیا و مسولیین دلسوز کشور

  این نظر توسط فاطمه در تاریخ 1394/5/13 و 13:32 دقیقه ارسال شده است

  فاطمه گفته:

  ام دوست دوستم زیستشو باتوجه ب کلید سوالات شانزده میشد ولی بهش نوزده داده بودن میخندید ومیگفت ب س سوال تشریحی اصا ج نداده بود باورش نمیشد خودش میگف تصحیح کننده چطور ندیده حالا خودتون قضاوت کنین از اونطرف میگن امکان اشتباه دردستگاه تصحیح کننده نیس جدا؟؟پسچطور اینو ثابت میکنین

  این نظر توسط فاطمه در تاریخ 1394/5/13 و 13:21 دقیقه ارسال شده است

  فاطمه گفته:

  اره واقعا این مطلب کامل ودرسته من درس شیمی بیست میشدم نیگا کردم باتوجه ب کلید سوالات بد ازبرگزاری ازمون رو سایت باتوجه ب اونن هم بیست میشدم ولی وقتی کارناممو گرفتم هفده داده بودن س نمره کمتر ینی چقدرترازمو ب ناحق ازم گرفتن اما شهرستان بودم زمان اعتراض گذشته بود نتونستم اعتراض بزنم اما دوست دوستم ه میشد

  این نظر توسط سارا و ملیکا در تاریخ 1394/5/9 و 10:40 دقیقه ارسال شده است

  سارا و ملیکا گفته:

  این متنت ایول داشتا .


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی