Code Center۲۵ هزار پزشک عمومی کم داریم

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  موسسه حرف آخر

  اخرین مطالب سایت

  نمونه سوال زمین شناسی یازدهم نوبت اول

  نمونه سوال شیمی یازدهم نوبت اول

  نحوه پاسخگویی داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری 96

  چگونه مي‌توان بر مطالب يک کتاب، مسلّط شد؟

  شيوه‌هاي صحيح تست زني

  نمونه سوال ریاضی یازدهم تجربی نوبت اول

  نمونه سوال فیزیک یازدهم نوبت اول

  چگونه علاوه بر کنکور سراسری ، خود را براي امتحانات نيز آماده کنيم؟

  نمونه سوال زیست یازدهم نوبت اول

  جزوه ریاضی دهم فصل دو مثلثات

  نمونه سوال زیست دهم نوبت اول

  جزوه فصل پنجم زیست یازدهم

  بانک نمونه سوال شیمی دهم

  جزوه زیست دهم فصل سه

  چگــونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهــیم

  سوالات تست فصل اول و فصل دوم ریاضی دهم

  جزوه خلاصه نموداری زیست دهم

  جزوه جامع عربی یازدهم در رشته های ریاضی و تجربی

  درسنامه و گرامر درس اول زبان یازدهم

  هدف سازی برای کنکور با انگیزه و انرژی

  جزوه جامع ادبیات ( فارسی ) پایه دهم

  جزوه فصل دوم فیزیک یازدهم تجربی و ریاضی

  تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور سراسری

  روش افزایش تراز آزمون

  جزوه و تست فصل اول شیمی یازدهم ریاضی و تجربی

  جزوه و تست فصل سوم زیست دهم

  بارم بندی دروس و امتحانات سال دهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  بارم بندی دروس و امتحانات سال یازدهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  یادداشت برداری دروس کنکور

  میزان تاثیر معدل در کنکور 97 سازمان سنجش

  جزوه فصل دوم فیزیک دهم ریاضی و تجربی

  جزوه فصل اول فیزیک یازدهم الکتریسیته ساکن ریاضی و تجربی

  فهرست حذفيات منابع سؤالات کنکور سراسری 97

  4000 نکته ترکیبی زیست شناسی کنکور

  جزوه زیست سال چهارم فصل پویایی جمعیت

  بهترین منابع کمک درسی پایه دهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  بهترین منابع کمک درسی پایه یازدهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  در دوران مطالعه کنکور با انگیزه باشید

  مطالعه گروهی برای کنکور سودمند یا بی فایده

  جزوه کنکوری جامع ریاضی پیش دانشگاهی تجربی

  جزوه زیست سال سوم فصل دو

  جزوه زیست پیش دانشگاهی فصل ده آغازیان

  نحوه مطالعه فیزیک کنکور

  جزوه فیزیک پیش دانشگاهی فصل سه

  جزوه ی شیمی پیش دانشگاهی فصل اسید و باز

  جزوه شیمی سوم فصل سه محلول ها

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  ۲۵ هزار پزشک عمومی کم داریم

  کشور در شرایط عادی ٢٥ هزار پزشک عمومی و در بهترین حالت، ٥٠ هزار پزشک عمومی نیاز دارد، کمبود این تعداد پزشک در شرایطی است که به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی ، بررسی ها نشان می دهد هر سال ٣ هزار و ٢٠٠ پزشک عمومی از دایره نظام سلامت خارج می شوند. حالا براساس آماری که از این افراد وجود دارد، ١٢ هزار پزشک عمومی یا بیکار هستند یا فعالیت پزشکی ندارند.


  به گزارش شهروند، وضع «پزشکان» تنها موضوع این روزهای شبکه های مجازی و نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه نیست، مسأله همایش فصلی پزشکان عمومی هم بود. همایشی که تحت تأثیر قتل پزشک اردبیلی و بازداشت پزشک عمومی در شهرستان نورآباد ممسنی استان فارس، هیجانی تر از دفعه های قبل برپا شد. «امنیت شغلی پزشکان» بیش از هر بار، روز گذشته در همین همایش مورد بحث قرار گرفت.


  رئیس سازمان نظام پزشکی که بلافاصله پس از این همایش برای پیگیری ماجرای بازداشت جراح عمومی از سوی بازپرس همان شهرستان، عازم شهرستان نورآباد بود، شغل پزشکی را بی پناه ترین شغل در ایران معرفی کرد به گزارش فارس او گفت: «ما امنیت شغلی می خواهیم و اگر امنیت پزشکان عمومی آسیب ببیند، این مردم هستند که آسیب می بینند.» این بخشی از واکنش علیرضا زالی به اتفاق بیمارستان شهرستان نورآباد بود. او ادامه داد: «امروزه شاهد فقدان جایگاه بزرگ طب عمومی هستیم. پزشکان عمومی جایگاه درستی ندارند.» او به اجرا نشدن طرح پزشک خانواده هم انتقاد کرد: « الگوی فعلی طرح پزشک خانواده، به دلیل نبود اعتبارات کافی و استفاده نکردن از نظرات پزشکان عمومی نهادینه سازی نشده و در این الگو اعتماد به بخش خصوصی کاهش یافته است.»


   به اعتقاد رئیس سازمان نظام پزشکی، پزشک عمومی در شرایط فعلی، احساس ناامنی می کند: «نسبت به اجرای پزشک خانواده یک تفکر واحد وجود ندارد و برخی ها به دنبال راه اندازی رشته پزشک خانواده هستند که این اصلا به صرفه نیست. پیشنهاد ما این است که پزشک خانواده به صورت پودمانی برگزار شود.»


  مشکلات معیشتی پزشکان عمومی، موضوع دیگری بود که زالی به آن اشاره کرد: «در حالی که رتبه های نخست کنکور و به عبارتی نخبگان رشته پزشکی را انتخاب می کنند اما ما با اقدامات خود موجب می شویم که این دانشجویان دچار افسردگی شوند. در سال های اخیر واقعا کار جدی برای پزشکان عمومی انجام نشده و امروز هر که می رسد به پزشک عمومی گیر می دهد و پزشک عمومی کوتاه ترین دیوار نظام پزشکی به شمار می رود.» همین هم شد تا رئیس سازمان نظام پزشکی، آماری از بیکاری یا فعالیت پزشکان در حرفه های دیگر ارایه دهد. «هر سال ٢ هزار و ٥٠٠ پزشک عمومی به دستیاری می روند و ٧٠٠ نفر نیز به هر دلیل از چرخه پزشکان عمومی خارج می شوند که در مجموع ما سالانه ٣ هزار و ٢٠٠ نفر از پزشکان عمومی را از دست می دهیم.» او از کمبود هزاران پزشک عمومی در کشور انتقاد کرد: «اگر میزان ٢,١ بار مراجعه را در نظر بگیریم ٢٥ هزار پزشک عمومی برای کشور نیاز است و اگر مراجعه ها به ٢.٩ برسد نیاز ما ٣١ هزار پزشک عمومی است. اگر سیستم مراجعه ها کامل اجرا شود نیاز به ٣٨ هزار پزشک عمومی داریم و اگر به بهترین نحو اجرایی شود ٥٠ هزار پزشک عمومی نیاز داریم.»


  زالی، فعالیت در اورژانس را سخت ترین و بی پناه ترین مکان برای پزشک عمومی اعلام کرد: «پزشک ما در اورژانس با سیل عظیم بیماران و انتظارات بالای خانواده های آنها روبه رو است. کار در اورژانس سخت است همچنین ما پزشکان مان را برای طرح اجباری به مناطق محروم می فرستیم درحالی که برای آنها نه امنیت فراهم می کنیم و نه پول کافی به آنها می دهیم.»


  رئیس سازمان نظام پزشکی، با اعلام این که جمعیتی بین ۸ تا ۱۲ میلیون نفر در حاشیه شهرهای کشور زندگی می کنند، تأکید کرد: «پزشک عمومی شایسته ترین عنصر برای برعهده گرفتن مسئولیت ارایه خدمات سلامت در حاشیه شهرهاست.»


  در ادامه این همایش، عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران هم نسبت به شرایط پزشکان عمومی واکنش نشان داد: «ما نباید مردم را در برابر پزشکان قرار دهیم، پزشک عمومی گران نیست، هزینه تولید آن گران است.» او ادامه داد: «برترین های فکری جامعه به عنوان پزشک انتخاب می شوند و درنهایت تبدیل به یک سرمایه اجتماعی شده و متاسفانه در مسیر بازدهی متوقف می شوند، اما برخی همچنان بحث افزایش ظرفیت را مطرح می کنند. این پزشکان که جزو برترین های فکری هستند، ممکن است جذب کارهای نامرتبط شوند.»


  او در ادامه این همایش از توجه بیش از حد نظام سلامت به بحث «درمان» انتقاد کرد: «به نظر می رسد کله درمان برای تن نظام سلامت بزرگ شده باشد و از زمان اجرای نظام ارجاع آدرس های نادرستی به مردم داده شده است.» رئیس انجمن پزشکان عمومی به ماجرای کم شدن اعتبار طرح پزشک خانواده اشاره کرد: «شنیده ها حاکی از این است که اعتبارات پزشک خانواده را می خواهند کاهش دهند چرا که در مجلس تصور می کنند هزینه کرد اعتبارات نظام سلامت از ریل خارج شده و ما نباید بگذاریم که اعتبارات پزشک خانواده کاهش یابد.» او معتقد است که میان مردم و پزشک، فاصله ایجاد شده است: «اتفاقات اخیر نیازمندی ما را به نزدیکی با مردم نشان داده و ما باید ارتباط خود با مردم را قوی کنیم.»


  رئیس انجمن پزشکان عمومی در ادامه با انتقاد از نقدهای انجام شده درباره پزشکان گفت: «چرا آدرس غلط می دهیم و مردم را مقابل پزشک عمومی قرار می دهیم چرا می گوییم متوسط درآمد یک پزشک عمومی ٢ میلیون تومان است. آیا واقعا نمی دانید چند نفر این مقدار پول را می گیرند؟»


  تاریخ ارسال پست: پنجشنبه 08 مرداد 1394 ساعت: 19:1

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی