تبلیغات

موضوعات

آرشیو

امکانات جانبی

  × بستن تبلیغات

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

پربازدید

اخرین مطالب سایت


اخرین مطالب سایت


تحصیل مجدد در پزشکی رایگان شد

فعالیت آزادانه مدارس غیردولتی با شهریه‌های نجومی

سردرگمی داوطلبان کارشناسی ارشد 95 از اعلام نتایج

چالش دانشگاه آزاد با پذیرش دکتری/ کیفیت قربانی کمیت می‌شود

عوامل موفقیت در کنکور سراسری

برای موفقیت در کنکور از افکار منفی دوری کنید

تکميل ظرفيت فني و حرفه‌اي و نکات مهم

شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد اعلام شد

امکان ثبت نام با تاخیر پذیرفته شدگان ارشد و دکتری 95 دانشگاه آزاد فراهم شد

جزوه جامع زیست جانوری

جزوه هندسه تحلیلی فصل بردار

جمع بندی فصل یک دروس اختصاصی سال دهم

برگزاری آزمون‌های استخدامی در 21 آبان ماه/ اطلاعیه مربوطه 10‌ آبان منتشر می‌شود

مصاحبه با دانشجوی دندان پزشکی که سه بار در کنکور شرکت کرد

جزوه نکات طلایی سقوط آزاد

آزمون تشریحی دوره مدرسه با آزمون تستی کنکور متناقض است

ثبت نام کاردانی به کارشناسی ناپیوسته فردا آغاز می‌شود

آمار ثبت نام کنندگان در آزمون های استخدامی

دانلود رایگان آزمون گزینه دو 30مهر95

جزوه آمار و مدل سازی

چرا کنکور حذف نمی شود؟

جزئیات مصاحبه و آزمون علمی برای رشته های نیمه متمرکز کنکور ۹۵

انتقاد موسسات غیرانتفاعی از سطح بندی/ نباید برخی از دانشگاهها به حال خود رها شوند

آنچه باید درباره رشته‌های نیمه متمرکز بدانید/ امکان بازگشت به رشته‌های متمرکز میسر نیست

ضرر 800 میلیارد تومانی وزارت علوم به دانشگاه آزاد

کیفیت در مطالعه کنکوری ها و راهکار های ارتقای آن

فهرست اسامی معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد

جزوه زیست سوم فصل ماده ژنتیک و میتوز و میوز

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

تحصیل تابستانی؛ تخلف آموزشی

مدرسه رفتن در تابستان به‌نفع دانش‌آموزان نیست

گاهی از این ور پشت‌بام می‌افتیم و گاهی از آن ورش. گاهی برای تعطیل کردن زودهنگام مدارس سر از پا نمی‌شناسیم و گاهی برای بازگشایی زودتر از موعدش. نزدیکی‌های خرداد تقریبا همه می‌خواهند پرونده سال تحصیلی را زودتر ببندند و به تعطیلات بروند، در تعطیلات تابستان هم عده‌ای تاب نمی‌آورند و پرونده سال تحصیلی نرسیده را باز می‌کنند؛ این حکایت افراط و تفریط است، یک جور چنددستگی در اداره مدارس و مدلی از چندپارگی در سیستم آموزشی ما.

ماه رمضان که تمام شد کم کم کرکره برخی مدارس بالا رفت. پیگیر که شدیم به غیردولتی‌ها و بعضی از مدارس خاص رسیدیم.

توجیه اینها استفاده از روزهای تابستان است و بازگرداندن دانش‌آموزان به مدرسه، بعد هم نشاندنشان در کلاس‌های مختلف، از جمله کلاس های درس. بعضی از خانواده ها از این وضع راضی‌اند، برخی اما نه، بعضی هم به برنامه مدرسه گردن نهاده‌اند بی‌اینکه موضع مشخصی داشته باشند.

برخی اما به این که مدرسه فرزندشان چند ماه زودتر بازگشایی شده و کلاس درس برپا کرده مباهات می‌کنند، به این امید که مدرسه‌ای با کیفیت را انتخاب کرده‌اند که بعد از تحمل کمی سختی، شیرینی موفقیت به کام فرزندشان خواهد ریخت .

دانش‌آموزان روایت می کنند

هر روز صبح ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ بعدازظهر، یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای خاص در تهران به مدرسه می‌رود تا در کلاس‌های فوق برنامه‌ای که مدرسه تدارک دیده شرکت کند. او در گفت وگو با ما از این تحصیل تابستانی ناراضی نیست، ولی نگران تکرار تجربه تابستان گذشته است که نکاتی در کلاس‌ها تدریس شد که قرار بود برای سال تحصیلی آینده به کار دانش‌آموزان بیاید، اما نیامد؛ او‌ می‌گوید تابستان پارسال وقتمان تلف شد .

مدرسه این دانش‌آموز یکی از ده‌ها مدرسه‌ای است که دانش‌آموزان را تابستان‌ها به اجبار به مدرسه می‌آورند تا از یک سو، درس‌های سال گذشته را تکرار کنند و از سوی دیگر مروری بر درس‌های سال آینده داشته باشند تا از مهر تا خرداد، چیزی را بخوانند که فشرده‌اش را در تابستان خوانده‌اند .

دختری ۱۱ ساله که دانش‌آموز یکی از مدارس غیردولتی تهران است نیز گرفتار همین سیکل شده، حتی زمانی که نوآموز دوره پیش‌دبستانی بوده است. او حالا هفته‌ای سه روز به مدرسه می‌رود و در حالی که مادرش می‌گوید رغبتی به درس خواندن در تابستان ندارد، اما به اجبار در کلاس‌ها حاضر می‌شود و ریاضی و علوم می‌خواند تا خواسته مدیر مدرسه برای یکدست شدن دانش شاگردان برای سال آینده برآورده شود .

این روایت‌ها حاکی از تحصیل اجباری تابستانه است که اگرچه بخش زیادی از خانواده‌ها به گمان تقویت بنیه علمی فرزندانشان به آن روی خوش نشان می‌دهند، اما خواسته قلبی همه دانش‌آموزان نیست. حتی پیگیری‌های ما نشان داد که به این وادی چاشنی‌ای از تخلف نیز زده شده که اصلش را زیر سوال می‌برد.

تخلف است

پاسخ کاملا صریح و شفاف بود، وقتی اتفاقات این روزهای برخی مدارس را در گفت وگو با سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران بازگو کردیم. مسعود ثقفی نامش را گذاشت تخلف. اگر مدارس به اجبار، دانش‌آموزان را در کلاس‌های تابستانی ثبت‌نام کنند یا این که پا را فراتر بگذارند و درس‌های سال تحصیلی آینده را به آنها تدریس کنند، یعنی دو کاری که مدارس مورد نظر ما انجامش می‌دهند .

ثقفی می‌گوید مدارس آزادند برنامه‌های فوق برنامه آموزشی یا پرورشی برای تابستان داشته باشند، ولی به شرط دادن حق انتخاب به خانواده‌ها و به این شرط که برنامه های مصوب درسی را زودتر از موعد تدریس نکنند.

به گفته ثقفی، بخشنامه ای که این موضوع را برای مدیران شفاف سازی کرده نیز چندی پیش به مدارس ابلاغ شده، ولی شواهد نشان می دهد میل برخی خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان در شرایطی خاص سیری‌ناپذیر است و برخی مدارس نیز به این خواسته پاسخ مثبت می‌دهند و تابستان مدرسه را طبق میل خویش می‌گردانند.

برقراری مدارس در تابستان به شرط ایجاد انگیزه

یک‌بار دیگر واژه تخلف شنیده شد وقتی ما با مجتبی زینی وند، مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش تماس گرفتیم. او نیز پرداختن به درس‌های سال آینده در تابستان را کاری خلاف دانست و فقط دایرکردن دوره‌های فوق برنامه آن هم به شرط اختیاری بودن و نیز تکرار دروس سال گذشته با هدف تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان را (آن هم به شرط اختیاری بودن) مجاز اعلام کرد. او علت این سیاستگذاری را ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان می داند تا اگر در درسی ضعف دارند و می‌توانند از فرصت تابستان برای تقویت خود استفاده کنند، انگیزه بگیرند و با شور و اشتیاق به مدرسه بیایند نه این که گرفتار اکراه شوند.

البته زینی‌وند می‌خواهد خیال مردم از بابت برخورد با متخلفان راحت باشد، حتی در گفت وگو با ما تاکید می‌کند که تاکنون هیچ موردی از تخلفات این‌چنینی به سازمان مدارس غیردولتی نرسیده، اما ما که پیگیر این سوژه بودیم مدارسی با این جنس تخلفات را یافتیم. این نشان می‌دهد که همیشه احتمال فرار از زیر ذره‌بین نظارت‌ها وجود دارد .

برنامه متراکم درسی، ملاک برتری مدرسه نیست

سرنخ باز شدن مدارس در تابستان و برقرار شدن کلاس‌های درس در آنها را که بگیریم و پیش برویم، ریشه‌اش را جایی بجز خانواده‌ها نخواهیم یافت. بیشتر خانواده‌ها، مدرسه بی‌تعطیلی، برنامه‌های متراکم درسی، ساعت‌های طولانی آموزش و رگبار کلاس‌های فوق برنامه را ملاکی بر کیفیت بالای آموزش در مدارس می‌دانند که علت استقبال از کلاس‌های تابستانه نیز همین است . اما تقریبا هیچ کارشناسی یک برنامه شلوغ درسی را ضامن موفقیت نمی‌داند که حتی مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نیز این هجوم اطلاعات را منجر به سوءهاضمه آموزشی می‌داند که در شباهتی عجیب با سوءهاضمه گوارشی، مطالب آموزشی را پس می‌زند و از ازدیادش تهوع می‌گیرد .

پس درس خواندن در تابستان و تلاش برای پیشتر از موعد آموختن کتاب‌های درسی سال آینده کاری کم‌فایده و حتی بی‌ثمر است. برنامه‌های فوق برنامه مدارس نیز مشمول این قاعده می‌شود؛ چون سال‌ها رسم شده برخی خانواده‌ها فوق برنامه بیشتر را مساوی با کیفی بودن مدرسه می‌دانند و برای چنین مدارسی و این چنین کلاس‌هایی هزینه‌های سنگینی نیز می‌پردازند .

اما آنچه مصوب آموزش و پرورش است، این است: در دوره ابتدایی در کنار ۲۵ ساعت تدریس هفتگی، هشت ساعت فوق برنامه، در دوره متوسطه دوم، ۳۰ ساعت تدریس دروس مصوب و کمتر از ۱۲ ساعت فوق برنامه و برای متوسطه دوم ۱۲ تا ۱۶ ساعت فوق برنامه در کنار ۳۶ ساعت تدریس.

طبق این زمان بندی استاندارد آموزشی، مدارسی که گاه تا غروب آفتاب یا ساعت‌های عصر، دانش‌آموزان را به اسم فوق برنامه در مدارس نگه می‌دارند، کاری غیراستاندارد انجام می‌دهند، درست مثل مدارسی که موضوع این گزارش شده‌اند و با هدف جلو انداختن دانش‌آموزان خود از بقیه هم سن و سال‌ها، کتاب‌های درسی سال آینده را در کلاس‌های اجباری تدریس می‌کنند .

ویژگی های یک مدرسه خوب

امیر زنده نام - مشاور تحصیلی

مدرسه خوب، مدرسه‌ای نیست که ساعات بیشتری از شبانه‌روزِ دانش‌آموزان را بگیرد و با برنامه‌های فشرده ذهن بچه‌ها را خسته کند. یک مدرسه خوب که به کیفیت آموزشی فکر می‌کند قبل از هر چیز یک برنامه و استراتژی مشخص دارد؛ یعنی مدرسه‌ای که قصد اثربخشی دارد و می‌داند باید به کدام سمت برود و با چه روشی به هدفش برسد .

یک مدرسه خوب باید بتواند دانش‌آموزانش را پیروز کند که این پیروزی لزوما به معنی رساندن معدل همه دانش‌آموزان به عدد ۲۰ نیست، بلکه ایجاد بستری است تا دانش آموزان با استعدادها و توانایی‌های متفاوت به آدم‌های موفقی تبدیل شوند.

در یک مدرسه خوب برای دانش‌آموزان ضعیف فرصت تلاش بیشتر و آموختن عمیق‌تر فراهم می‌شود و برای دانش‌آموزان قوی نیز مجالی برای تلاش ویژه‌تر. در چنین مدرسه‌ای مدیریت زمان بسیار مورد توجه است و چون هدفی مشخص در آن وجود دارد وقت دانش‌آموزان تلف نمی‌شود.

در یک مدرسه خوب و باکیفیت، فرآیند آموزشی و نقاط قوت و شکست دانش‌آموزان به صورت مستمر و دقیق ارزیابی می‌شود؛ چون این نیز یکی از لازمه‌های رسیدن به اهداف است.

در یک مدرسه خوب که برای موفقیت تلاش می‌کند، استرس وجود ندارد و اولیای مدرسه تولیدکننده فشار عصبی نیستند، در حالی که در بیشتر مدارس ما، نحوه برخورد معلمان در کلاس، تهدید دانش‌آموزان با نمره یا ترساندن آنها با اخراج اگر نمره مورد نظر مدرسه را کسب نکنند، دیده می‌شود که بشدت استرس‌زاست و اما ویژگی مهم یک مدرسه خوب این که فقط بر امور آموزشی متمرکز نمی‌شود و به پرورش نیز به اندازه آموزش بها می‌دهد؛ از جمله سلامت جسم دانش‌آموزان و پرورش قوه خلاقیت و حل مساله در آنها.


تاریخ ارسال پست: دوشنبه 12 مرداد 1394 ساعت: 11:20

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی