تبلیغات

موضوعات

آرشیو

امکانات جانبی

  × بستن تبلیغات

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

پربازدید

اخرین مطالب سایت


اخرین مطالب سایت


عوامل موفقیت در کنکور سراسری

برای موفقیت در کنکور از افکار منفی دوری کنید

تکميل ظرفيت فني و حرفه‌اي و نکات مهم

شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد اعلام شد

امکان ثبت نام با تاخیر پذیرفته شدگان ارشد و دکتری 95 دانشگاه آزاد فراهم شد

جزوه جامع زیست جانوری

جزوه هندسه تحلیلی فصل بردار

جمع بندی فصل یک دروس اختصاصی سال دهم

برگزاری آزمون‌های استخدامی در 21 آبان ماه/ اطلاعیه مربوطه 10‌ آبان منتشر می‌شود

مصاحبه با دانشجوی دندان پزشکی که سه بار در کنکور شرکت کرد

جزوه نکات طلایی سقوط آزاد

آزمون تشریحی دوره مدرسه با آزمون تستی کنکور متناقض است

ثبت نام کاردانی به کارشناسی ناپیوسته فردا آغاز می‌شود

آمار ثبت نام کنندگان در آزمون های استخدامی

دانلود رایگان آزمون گزینه دو 30مهر95

جزوه آمار و مدل سازی

چرا کنکور حذف نمی شود؟

جزئیات مصاحبه و آزمون علمی برای رشته های نیمه متمرکز کنکور ۹۵

انتقاد موسسات غیرانتفاعی از سطح بندی/ نباید برخی از دانشگاهها به حال خود رها شوند

آنچه باید درباره رشته‌های نیمه متمرکز بدانید/ امکان بازگشت به رشته‌های متمرکز میسر نیست

ضرر 800 میلیارد تومانی وزارت علوم به دانشگاه آزاد

کیفیت در مطالعه کنکوری ها و راهکار های ارتقای آن

فهرست اسامی معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد

جزئیات ثبت نام رشته تحصیلی نیمه متمرکز علوم ورزشی

راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت‌های دانشگاه آزاد منتشر شد

جزوه زیست سوم فصل ماده ژنتیک و میتوز و میوز

جزوه جامع فیزیک دوم فصل گرما و قانون گازها

معلمان با کیفیت طراحی سوال آشنا نیستند/سازمان سنجش از مخالفان سرسخت حذف کنکور است

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

دردسرهای پزشک بودن در ایران

یادداشت دریافتی- دکتر سید رضا قاضی طباطبایی؛ کسانی از شدت گرفتن اعتراضات رسانه ای پزشکان تعجب کرده اند از جمله فردی که خود را کارشناس ارشد جامعه شناسی معرفی کرده و مقاله ای در سایت فرارو منتشر کرده؛ روی سخن من با شما دوستان است.


شما که از این نگرانید چرا اعتراضات پزشکان مدتی است شدت گرفته هیچ از خود پرسیده اید اعتراض کنندگان کیستند؟ آیا همان پزشکان زیرمیزی بگیر بداخلاق پولدار که شما اشاره کردید هستند؟ نه چون این دسته از پزشکان نه وقت نه حوصله دیدن برنامه های تلویزیون نه رسانه ها و نه گشت در شبکه های اجتماعی را دارند و آنقدر محافظه کار شده اند که حاضر نیستند ذره ای به موقعیت خود صدمه بزنند پس لزومی به اعتراض نمی بینند.


پس این اعتراض کنندگان چه کسانی هستند؟


بله هزاران پزشک جوان و 60 هزار پزشک عمومی که از تبعیض و بی عدالتی در حقشان فقط به دنبال راهی برای بلند کردن صدایشان هستند و نه پزشکان مورد نظر شما.


آیا دستبند خوردن یک جراح خانم به خاطر حرفه اش اعتراض ندارد؟


سؤالی دارم. شما که از چپ و راست پزشکان به پزشکان حمله می کنید و انتظار اخلاق و ایثار و کار رایگان و... دارید چرا هیچ وقت نگفتید مشکلات پزشکان را هم ببینید.


آیا این بی عدالتی نیست که تنها فارغ التحصیلان بین هزاران رشته مختلف این پزشکان هستند که باید چندین سال به نقاط محروم و با حقوق دولتی اعزام شوند تا به مردم خدمت کنند؟


از هر نظر محاسبه کنیم این بی عدالتی است اگر از نظر هوش و نخبگی حساب کنیم همین کنکور امسال نشان داد رتبه های اول تا 100 تجربی بلااستثنا پزشکی را انتخاب کرده اند. اگر از نظر بودجه آموزشی حساب کنیم بودجه استفاده شده برای تربیت یک لیسانس مهندسی نیمه وقت 4 ساله دانشگاه تهران ده ها برابر یک دکترای پزشکی تمام وقت 7 ساله همان دانشگاه هزینه دارد به واسطه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی بسیار گران قیمت و...  


پس چه عاملی باعث شده فقط این پزشکان باشند که باید به مردم خدمت رایگان و در نقاط محروم کنند و بقیه معاف باشند؟


چرا هیچ کس این را تبعیضی در حق پزشک نمی بیند و خواستار تغییر قوانین نیست؟


در قوانین جزایی مجرمین خطرناک به نقاط بد آب و هوا و محروم تبعید می شوند تا زندگی شان رفاه نداشته باشد و تنبیه شوند و ضمناً به شهری می فرستند که حداقل کلانتری دارد آیا اجبار پزشک 27 ساله که مثل همه جوان ها برای افزایش رفاه خود تحصیل کرده به رفتن به روستایی با هزاران کیلومتر فاصله و بدون هیچ امکانات بی عدالتی نیست؟ 


همه لیسانسیه ها و دکتراها کسی مانع ادامه تحصیلشان نمی شود اما پزشک باید اول طرح بگذراند، بعد تازه اجازه ادامه تحصیل دارد آیا این موافق اخلاق است؟


پزشک 27 ساله نمی تواند فکر ازدواج کند چون هیچ کس با وی چند سال در روستا زندگی نخواهد کرد جالب اینجاست طی این مدت نه بیمه بازنشستگی شاملش می شود نه سابقه کار. یعنی اگر پزشک جوان در این مدت طرح بیمار شد یا معلول یا در مسیر تصادف کرد هیچ کس جوابگویش نخواهد بود.


حالا این پزشک جوان آماده امتحان تخصص می شود و 10 سال از ورودش به دانشگاه گذشته اگر فشار زندگی اجازه داد درس می خواند و در تخصص قبول می شود دوباره 4 سال با حقوق 700 هزار تومن و کار برای دولت و کشیک های 20 روز در ماه آیا می تواند ازدواج کند؟ 


حالا 14 سال از زمان ورود به دانشگاه می گذرد و نه خانه دارد نه ماشین و به سن سی و چند سالگی رسیده حالا دوباره باید به طرح خدمت به مناطق محروم برود این بار با مدرک تخصص و 8 سال!


چرا این قوانین تبعیض آمیز که برای پوشاندن مشکلات نظام سلامت به بهای رنج هزاران نخبه جوان است برداشته نمی شود؟


حالا 22 سال از زمان ورود به دانشگاه می گذرد و این پزشک هنوز آواره شهرستان های دور است و رنگ زندگی راحت به چشم خود ندیده و تازه در سن 45 سالگی اجازه دارد به شهر خودش و به یک کلان شهر! برگردد و باز هم بعد این همه فشار روحی و جسمی و تحمل مشکلات انتظار اخلاق و انسانیت است و به پزشک می گویند ریسک زندان و دیه جراحی لوزه را برای 28 هزارتومن قبول کن و با تعرفه دولتی کارکن و زیرمیزی نگیرد.


اگر واقعاً اسمش را بشود گذاشت زیر میزییا هرروز در رسانه ها از درآمد میلیاردی پزشکان حرف می زنند در حالی که ویزیت 7 دلاری 60 هزار پزشک عمومی در مقابل ویزیت 80 دلاری فقیرترین کشورهای آسیا دیده نمی شود.


انتظار ایثار از پزشکان است اما کسی به بیمه ها که همیشه در مقابل افزایش تعرفه مقاومت کرده اند نمی گوید شما وظیفه تان بازرگانی و گرداندن اپراتورهای تلفن همراه یا کارخانه های سیمان و... است یا پوشش درمان مردم؟


کسی نمی گوید در کشور ما برخلاف همه کشورها بیمه ها کمترین سهم در پوشش درمان را دارند اما حق بیمه بالایی می گیرند ولی می گویند پزشکان ما بیشترین درآمد را دارند که آن را هم ندارند.


شما فقط نگاهی به حقوق یک پزشک سازمان انتقال خون بیندازید که برای کار از 7 صبح تا 5 بعد از ظهر یک میلیون حقوق می گیرند آیا این اجحاف نیست؟ که باعث خروج پزشکان از این سازمان شده.


هرروز از بی سوادی پزشکان ایرانی و وارد کردن پزشک هندی گفته می شود و به آن ها توهین می شود در حالی که هزاران پزشک ایرانی که از ایران رفته و در اروپا و امریکا طبابت می کنند دیده نمی شود. بنابر آمار سازمان نظام پزشکی اتریش فقط 3 هزار پزشک ایرانی در این کشور مشغول طبابت هستند حالا شما کل اروپا و امریکارا محاسبه کنید.


این صدای پزشکان جوان است که هرروز بلند و بلندتر می شود ولی متاسفانه شنیده نمی شود و نتیجه اش یا بی تفاوت شدن این پزشکان به جامعه و تبدیل شدن به همان پزشکان اقلیت زیرمیزی بگیر یا خریدن رنج سفر و رفتن به خارج از کشور است که برخلاف تبلیغات پروپاگاندای رسانه ای ضد پزشکان درآمد مثلاً یک پزشک عمومی آمریکایی در سال 300 هزاردلار می باشد یعنی نزدیک به یک میلیارد تومن شما مقایسه کنید با حقوق حداکثر 15 میلیون تومنی در سال پزشک عمومی ایرانی شاغل در انتقال خون.


این پزشکان جوان از رنج هایی که بر آن ها گذشته و رنج هایی که در انتظارشان است خسته شده اند و اکنون توهین عده ای به خاطر اقلیتی از پزشکان ناجوانمرد مثل نمکی بر زخم آن هاست که باعث می شود هرروز صدایشان رساتر و متحدتر شوند.


اما جدیداً اضافه شدن حکم حبس برخلاف تمام دنیا به مجازات قصور پزشکی پزشکان نیز موضوع جدیدی است که باز باعث فشار بیشتری روی پزشکان شده. پزشکی که ریسک درمان یک بیماری سخت که احتمال زنده ماندنش 10 درصد است را می پذیرد در حقیقت استرس دیه چند صد میلیونی و حبس به خاطر کمک به بیمار را خواهد داشت.


آیا این درست است که یک پزشک جوان به خاطر درمان یک بیمار و فلج وعوارض ناشی از درمان که عمدی نبوده محکوم به پرداخت 5 فقره دیه برای یک انسان شود که نزدیک به یک میلیارد تومان می شود و اگر همه عمر هم کار کند بازهم نخواهد توانست این مبلغ را بپردازد و هیچ حمایتی از وی نشود؟ 


مگرکدام پزشک حاضر به عدم بهبودی بیمارش است. اصلا این ها به کنار شما با این مجازات های سخت و فشار روحی انتظار دارید پزشک ریسک درمان بیماران را با مبالغ تحمیلی از طرف بیمه ها و وزارت بهداشت بپذیرد؟ 


کدام حرفه چنین ریسکی در مقابل هزینه دارد؟ و از همه بدتر به خاطر آن بعد از عمری درس خواندن و کمک به مردم به زندان برود؟


در آخر موضوعی تأسف برانگیز را بگویم در مورد یکی از همین پزشکان جوان که معاون وزیر بهداشت هم نام ایشان رابرده از این تبعیض خسته شده و رنج آوارگی در ترکیه و... را به جان خرید تا به آمریکا برود برای ادامه تحصیل 


دقت کنید! ایشان در امتحان ورودی تخصص آامریکا که بین پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های رتبه یک دنیا که در آمریکاست از هاروارد و... توانست رتبه اول را کسب کند و از همه شگفت آورتر بالاترین نمره تاریخ امتحانات تخصص در طی کل دوره های قبلی را به دست آورد و الان مثل یک دانشمند از او تجلیل و تکریم می شود؛ اما همین جوان زمانی در روستاها قراربود آواره شود.

والسلامتاریخ ارسال پست: دوشنبه 12 مرداد 1394 ساعت: 16:2

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی