Code Centerشهريه ميليوني دبستان، دهن‌كجي به آموزش رايگان

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  موسسه حرف آخر

  اخرین مطالب سایت

  شيوه‌هاي صحيح تست زني

  نمونه سوال ریاضی یازدهم تجربی نوبت اول

  نمونه سوال فیزیک یازدهم نوبت اول

  چگونه علاوه بر کنکور سراسری ، خود را براي امتحانات نيز آماده کنيم؟

  نمونه سوال زیست یازدهم نوبت اول

  جزوه ریاضی دهم فصل دو مثلثات

  نمونه سوال زیست دهم نوبت اول

  جزوه فصل پنجم زیست یازدهم

  بانک نمونه سوال شیمی دهم

  جزوه زیست دهم فصل سه

  چگــونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهــیم

  سوالات تست فصل اول و فصل دوم ریاضی دهم

  جزوه خلاصه نموداری زیست دهم

  جزوه جامع عربی یازدهم در رشته های ریاضی و تجربی

  درسنامه و گرامر درس اول زبان یازدهم

  هدف سازی برای کنکور با انگیزه و انرژی

  جزوه جامع ادبیات ( فارسی ) پایه دهم

  جزوه فصل دوم فیزیک یازدهم تجربی و ریاضی

  تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور سراسری

  روش افزایش تراز آزمون

  جزوه و تست فصل اول شیمی یازدهم ریاضی و تجربی

  جزوه و تست فصل سوم زیست دهم

  بارم بندی دروس و امتحانات سال دهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  بارم بندی دروس و امتحانات سال یازدهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  یادداشت برداری دروس کنکور

  میزان تاثیر معدل در کنکور 97 سازمان سنجش

  جزوه فصل دوم فیزیک دهم ریاضی و تجربی

  جزوه فصل اول فیزیک یازدهم الکتریسیته ساکن ریاضی و تجربی

  فهرست حذفيات منابع سؤالات کنکور سراسری 97

  4000 نکته ترکیبی زیست شناسی کنکور

  جزوه زیست سال چهارم فصل پویایی جمعیت

  بهترین منابع کمک درسی پایه دهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  بهترین منابع کمک درسی پایه یازدهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  در دوران مطالعه کنکور با انگیزه باشید

  مطالعه گروهی برای کنکور سودمند یا بی فایده

  جزوه کنکوری جامع ریاضی پیش دانشگاهی تجربی

  جزوه زیست سال سوم فصل دو

  جزوه زیست پیش دانشگاهی فصل ده آغازیان

  نحوه مطالعه فیزیک کنکور

  جزوه فیزیک پیش دانشگاهی فصل سه

  جزوه ی شیمی پیش دانشگاهی فصل اسید و باز

  جزوه شیمی سوم فصل سه محلول ها

  علل پایین بودن سرعت مطالعه کنکور و راه های افزایش آن

  روش های افزایش ساعت مطالعه کنکور

  جزوه ی 200 نکته ی عربی

  چگونه درصد عربی خود را افزایش دهیم ؟

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  شهريه ميليوني دبستان، دهن‌كجي به آموزش رايگان

  اما مهم ترین این دغدغه ها انتخاب مدرسه ای است که این نونهالان بتوانند در کنار آموزش صحیح، آینده ای روشن برای خود و جامعه رقم بزنند. با به پایان رسیدن فصل امتحانات دغدغه پدر و مادرها برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس نمونه به بزرگ ترین مشغله ذهنی آنها تبدیل می شود. تربیت فرزندان در دنیای امروز در هر جامعه پیشرفته یا در حال پیشرفت و با هرسیاست و فرهنگی از اولویت های اولیه زندگی به شمار می رود و آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه های مهم و تأثیرگذار در این مورد است. بی شک تربیت و آموزش فرزندان برای والدین بسیار مهم بوده و این موضوع که در کدام مدرسه می توانند فرزندانشان را ثبت نام کنند تا آینده علمی و شغلی فرزندشان تضمین شده باشد از جمله دغدغه های اصلی خانواده ها شده، اما اینکه گرایش به آموزش و پرورش پولی به عنوان یک سبک رایج برای مردم و مسئولان در آید، مغایرتی کامل با قانون اساسی و آرمان های نظام جمهوری اسلامی دارد. در این زمینه ضمن بررسی تاریخچه و ابعاد موضوع، حسب رعایت اصل بی طرفی و استفاده از نظرات و دیدگاه های کارشناسی طیف های مختلف با جبار کوچکی نژاد نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و همچنین مرتضی حاجی وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت وگو کرده و در جای جای گزارش مورد استفاده قرار داده ایم.

   

   

  مشارکت مردمی در تعلیم و تربیت


  در اوایل دهه 60 بود که بحث ایجاد مدارس غیردولتی مطرح شد و سال ها این موضوع محل بحث در مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و آموزش و پرورش بود. در نهایت زمینه ایجاد و تأسیس مدارس غیردولتی در سال 1367 فراهم شد و قانون تأسیس مدارس غیردولتی با هدف توسعه مشارکت مردم در آموزش و پرورش و حمایت از سرمایه گذاری در ایجاد و اداره مدارس و مراکز پرورشی یا آموزشی غیردولتی، «سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی» وابسته به وزارت آموزش و پرورش تصویب شد. جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: «در اصل 44قانون اساسی بخش خصوصی می تواند در بخش های اقتصادی، آموزشی و خدماتی حضور پیدا کند و بخشی از کارهایی را که مربوط به دولت است و نیازمند حضور مردم است، انجام دهد. یکی از آن بخش هایی که در آموزش و پرورش بخش خصوصی می تواند حضور پیدا کند بحث مدارس غیر دولتی است که در همه دنیا وجود دارد و در کشور ما نیز قبل از انقلاب تحت عنوان مدارس ملی بوده و بعد از انقلاب مدارس غیر دولتی مطرح شده است. اکنون حدود یک میلیون دانش آموز در مدارس غیر دولتی با پول خود و با نظارت آموزش و پرورش، آموزش می بینند بنابراین اینکه این مدارس یا سازمانی که آنها را هدایت می کند توانسته به اهدافش برسد یا نه مشخص است.»


  مرتضی حاجی، وزیر اسبق آموزش و پرورش نیز با تأکید بر اینکه ما به اهداف اولیه تأسیس مدارس غیر انتفاعی رسیده ایم، می گوید: «ما تقریباً در همه دوره ها شاهدیم که آموزش و پرورش از کمبود بودجه و معلم ها از درآمد و سختی معیشت گلایه داشته است. ساختمان های بسیاری از مدارس فرسوده است و اعتبارات دولتی برای مقاوم سازی و نوسازی آنها کفایت نمی کرده و نمی کند. بالاخره باید از کمک های خیرین و علاقه مندان به ساخت مدرسه که خوشبختانه کمک های قابل توجهی هم داشته اند استفاده کرد. اما با تمام این احوال در همین شهر تهران مدرسه هایی هست که ساختمان های مناسبی ندارند حتی آنهایی که ساختمان مناسب دارند تجهیزات کافی مانند آزمایشگاه، کتابخانه وکامپیوتر برای استفاده بچه ها ندارند و اینها تمام معایبی است که باید برایشان فکری کرد. بودجه دولت برای این کار کافی نیست و ناچار به مردم مراجعه می کند.»


  وی ادامه می دهد: «مدارس غیر انتفاعی به عنوان راهکاری که می تواند بخشی از این بار را تأمین کند تأسیس شدند. به نظرم اگر چه سهمی که مدارس غیر انتفاعی دارند هنوز سهم بالایی نیست اما اگر حدود 8 تا 10 درصد از بار تعلیم و تربیت را هم به عهده گرفته باشد برای اهداف سنگین و بسیار بزرگ رقم قابل قبول و قابل توجهی است.»


  آری اینکه دولت بتواند با مشارکت مردم چرخ های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را زنده نگه دارد تفکر درستی است و کسی با آن مخالفتی ندارد و هدف و برنامه های توسعه ای کشور نیز بر همین مبنا قرار گرفته است، اما نکته اینجاست که حساسیت ها و تاثیرات موضوع مهمی چون تعلیم و تربیت در این مسیر چه میزان مورد ارزیابی و دقت نظر قرار گرفته است؟ ساختن مدرسه و کمک به ایجاد شرایط آرمانی تحصیل از گذشته های دور آرزو و از اهداف کشور بوده اما بدون شک نباید کمبود فضاهای آموزشی کیفیت را فدای کمیت کند.


  هفت خوان ورود به مدارس نمونه و غیر دولتی


  بیشتر مدارس نمونه و غیر دولتی برای گزینش دانش آموزان اما و اگرهایی دارند و آزمون ورودی یا همان کنکور ، تست و بعضاً گذراندن یک دوره مقدماتی را برگزار می کنند. بعد از گذر از آزمون های این مدارس مبالغ شهریه های سنگین را هم باید اضافه کرد که اولیا در صورت قبولی فرزندانشان در هر طبقه اجتماعی که باشند تن به پرداخت هزینه های سرسام آور این مدارس هم می دهند. در اینجا تکلیف دانش آموزان تیزهوش و مدارس تیزهوشان مشخص است، اما چرا مدارس نمونه غیر دولتی آزمون ورودی برگزار می کنند؟ غیر از این است که با این کار دانش آموزانی که بعضاً توانایی مالی بالایی دارند را انتخاب کرده و روی آنها سرمایه گذاری می کنند. مگر نباید درکشور همه به صورت یکسان تحصیل کرده و هیچ فرقی بین دانش آموزان نباشد؟ آیا باید دانش آموز نخبه مناطق محروم در همین شهر تهران سال ها در حسرت ورود به مدارس غیر دولتی نمونه بماند؟


  وزیر اسبق آموزش و پرورش در این خصوص می گوید: «از قدیم حتی زمانی که خود ما هم مدرسه می رفتیم تقاضا برای مدارس خوب بسیار زیاد بود به همین دلیل آموزش و پرورش برای مدرسه ها حوزه تعریف کرده است یعنی تنها در محدوده خود می توانند ثبت نام کنند. عوامل متعددی مانند مدیریت، نو و کهنه بودن ساختمان، تجهیزات یا کمک های مردم و خیرین باعث شده تا برخی از مدارس دولتی وضعیت بهتری نسبت به مدارس دیگری پیدا کنند و تقاضای ثبت نام را در بعضی افزایش و در بعضی کاهش می دهد. راه حلی که آموزش و پرورش از سال های دور برای این مشکل اندیشیده محله بندی است. در مدارس غیر انتفاعی هم همینطور است. تعدادی از این مدارس که به حق یا ناحق شهرت پیدا کرده اند متقاضی ثبت نام بیشتری دارند و مدرسه هم به ناچار برای اینکه بتواند به این تقاضاها پاسخ دهد ناگزیر به گزینش است که این گزینش از طریق امتحان ورودی یا تست هایی که خودشان تعریف کرده اند انجام می شود. به نظرم خیلی ایرادی ندارد، نباید اینها را محدود کرد و گفت هر کسی آمد ثبت نامش کنید چون جا برای همه متقاضیان ندارند و به مردم هم نمی شود گفت نروید، ناچار باید انتخاب کنند. جامعه محصلین ما هم دوقطبی نشده است زیرا می بینیم قبولی کنکور مدارس دولتی کمتر از غیر دولتی نیست و چندان تفاوتی نداشته است، تنها تفاوت مدارس غیر دولتی با دولتی کلاس های فوق برنامه ای که دارند است و اولیا دوست دارند فرزندانشان در این مدارس باشند و این باعث تبعیض و دو قطبی شدن نمی شود.»


  جبار کوچکی نژاد نیز معتقد است که این مدارس ناچار به گذاشتن معیار و کنکور ورودی برای گزینش کردن دانش آموزان متقاضی هستند. وی می گوید: «بعضی از این مدارس بر اساس تبلیغات یا نوع خدمات آموزشی که ارائه می دهند مورد استقبال مردم قرار گرفته و این استقبال به حدی است که پاسخگوی مراجعات مردم نبوده و مجبورند برای جذب دانش آموز معیارهایی بگذارند. من معتقدم این مدارس ناگزیرند معیار و آزمون بگذارند و دانش آموزانی را که معدل یا رتبه بالا دارند جذب کنند.»


  البته این گفته ها شاید با اصل سی ام قانون اساسی کمی در تناقض باشد زیرا در این اصل تأکید شده است که آحاد ملت باید از آموزش و پرورش رایگان بهره ببرند: «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»


  بر اساس این قانون، تمامی کودکان و نوجوانان واجد شرایط تحصیل رایگان در کشور هستند و باید بدون هیچ گونه مانعی به تحصیل بپردازند. با توجه به این اصل قانون اساسی چرا تمام دانش آموزان از امکانات تحصیلی یکسانی برخوردار نیستند و حتی در آموزش و تحصیل نیز موضوع قشربندی را شاهد هستیم. به نظر می رسد برای اینکه بتوان شرایط یکسانی برای تمامی دانش آموزان این سرزمین فراهم کرد بهتر است سطح علمی و کیفی همه مدارس به سطح قابل قبولی افزایش داده شود تا هر فردی از افراد جامعه بتواند از بهترین و با کیفیت ترین امکانات تحصیل بهره ببرد. گزینش کردن دانش آموزان از طریق آزمون ورودی و انتخاب دانش آموز برتر نتیجه ای جز ایجاد شکاف طبقاتی ندارد.


  نظریه پردازان نظریه تضاد معتقدند ویژگی ها و مسائل نظام آموزشی از تضادهای موجود در جامعه ناشی می شود. آموزش و پرورش فقط بخشی از نظام جامعه است که بر اساس تضادهای میان قشرهای دارا و ندار شکل گرفته است. نظام آموزش و پرورش ساختار طبقاتی موجود جامعه را تداوم و استمرار می بخشد. بدین معنی که نظام آموزشی با کنترل نوع آموزش و پرورش و دانش و معرفتی که در دسترس گروه های مختلف مردم قرار می دهد، آنها را از لحاظ دستیابی به مناصب و مشاغل اجتماعی کنترل می کند.


  پس، نظام آموزشی با کمک به حفظ نظام اجتماعی موجود در جامعه، نقشی را که در واقع از سوی گروه های مسلط به آن واگذار شده، ایفا می نماید و کودکان را متناسب با پایگاه اجتماعی شان، برای ایفای نقش در جامعه آماده می سازد. از نگاه آنان، آموزش و پرورش ساختار طبقاتی را منعکس می کند.


  هوش دانش آموزان یا پول والدین


  مدت هاست شاهد رشد قارچ گونه مدارس غیر انتفاعی در سطح شهرها هستیم که در این مدارس تنها سطح علم و هوش دانش آموز مطرح نیست بلکه سطح درآمد و طبقه اجتماعی افراد هم دخالت شدیدی دارد. اینگونه به نظر می آید که مدارس غیر دولتی تنها منبع درآمدی برای مؤسسان آنهاست. افزایش سال به سال شهریه های این مدارس بدون ارتقای امکانات آموزشی و محیطی، این شبهه را ایجاد می کند که چگونه می توان انتظار داشت مدارس مورد بحث، بدون انگیزه سودجویی تحت عنوان غیرانتفاعی به صورت فعال و مطلوب به کار خود ادامه دهند. این مدارس بیشتر در مناطق بالا شهر یا مرفه نشین قرار دارند که طبعاً ساکنان این مناطق می توانند مبلغ 12 میلیون تومان شهریه برای مقطع دوم دبستان پرداخت کنند. قابل ذکر است که این مبلغ تقریباً با کل هزینه مقطع کارشناسی دانشگاه های پولی برابری می کند.


  مرتضی حاجی در این باره می گوید: «مدارس غیرانتفاعی با هدف افزایش سرمایه گذاری و مشارکت مردم در امر خطیر تعلیم و تربیت تأسیس شده است و طبیعی است کسانی در جامعه هستند که شرایط پرداخت هزینه تحصیل فرزندشان را دارند و علاقه مند هستند از این طریق نیاز فرزندشان را تأمین کنند پس دلیلی ندارد دولت مانع این قضیه شود، به علاوه هزینه آموزش و پرورش به قدری سنگین است که اعتبارات دولتی توان تأمین یک آموزش پرورش خوب و با کیفیت را ندارد.


  اما کوچکی نژاد نظری مخالف با مرتضی حاجی دارد و نظارت شورای تعیین شهریه را در مدارس غیر دولتی مهم می داند و می گوید: «در قانون مدارس غیر دولتی، شورای تعیین شهریه روی شهریه هایی که مدارس غیر انتفاعی دریافت می کنند نظارت دارد و مدارس باید بر اساس خدمات آموزشی که ارائه می دهند طبق میزان تعیین شده شورا، شهریه دریافت کنند و اگر مدرسه ای خارج از مبلغ تعیین شده شوراها شهریه می گیرد برای یکسری خدمات غیر آموزشی است که ارائه می دهند. این مدارس نمی توانند به اجبار این شهریه ها را بگیرند.»


  بنابراین به نظر می رسد آنچه ارجحیت دارد سرمایه گذاری و کاهش هزینه های وزارت آموزش و پرورش است، اما چه خوب می شود در کنار این دیدگاه نظارتی بر سطح علمی اینگونه مدارس و اینکه کادر علمی این مدارس را چگونه افرادی با چه مشخصاتی تشکیل می دهند وجود داشته باشد. به گفته یکی از والدین در یکی از این مدارس به اصطلاح نمونه، فردی با مدرک کارشناسی رشته روانشناسی و بدون کمترین تجربه ای در حال تدریس ریاضیات است و اینجاست که باید بحث نظارت را جدی گرفت زیرا سرنوشت یک کشور در میان است.


  مقام معظم رهبری درباره اهمیت کیفیت تحصیل و تربیت دانش آموزان می فرمایند: « اینکه من روى مسائل مربوط به دانش‏آموز و آموزش و پرورش و مسائل تحصیل و تربیت، این همه تکیه مى‏کنم و هرجا و با هرکسى که احساس بکنم به نحوى با مسائل تعلیم و تربیت ربط دارد ارتباط برقرار مى‏کنم و نظرم را مى‏گویم، دنبال کار را مى‏گیرم، به خاطر این است که من از آینده مى‏ترسم.


  دانش‏آموزان نونهالی که در اختیار دستگاه فرهنگى کشور قرار دارند، عزیزترین و سرشارترین سرمایه و ذخیره‏ آینده‏ این ملتند.»


  ترک تحصیل 67 هزار دانش آموز مقطع ابتدایی


  با توجه به تمام این صحبت ها و ایجاد مدارس غیر دولتی به امید کمک به آموزش و پرورش و تعلیم وتربیت فرزندان این کشور اخیراً خبرگزاری ها آمار تکان دهنده ای را از ترک تحصیل 67 هزار کودک از اول تا ششم ابتدایی اعلام کردند که بسیاری از گفته های آرمانی مسئولان درباره آموزش و پرورش را زیر سؤال می برد.


  وزیر اسبق آموزش و پرورش در واکنش به این خبر می گوید: «آفتی در جامعه ما وجود دارد که نمی گذارد کارها به روالی که مطلوب است پیش برود و در جاهایی هم تصمیم گیران آنطور که باید و شاید قوت و قدرت به خرج نمی دهند و با ضعف برخورد می کنند. »


  راه اندازی سایت


  تاریخ ارسال پست: شنبه 24 مرداد 1394 ساعت: 13:11

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی