تبلیغات

موضوعات

آرشیو

امکانات جانبی

  × بستن تبلیغات

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

پربازدید

اخرین مطالب سایت


اخرین مطالب سایت


جزوه جامع زیست دوم فصل هشت حرکت

جزوه ریاضیات کنکور مبحث مجانب

ثبت نام بیش از 18 هزار نفر در تکمیل ظرفیت رشته‌های غیر انتفاعی، غیر دولتی و دانشگاه پیام نور آزمون سراسری95

حضور ۱۱دانشگاه ایرانی در جمع هزار موسسه برتر دنیا

اعلام آمار ثبت نام در تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی و بدون آزمون

تحصیل مجدد در پزشکی رایگان شد

فعالیت آزادانه مدارس غیردولتی با شهریه‌های نجومی

سردرگمی داوطلبان کارشناسی ارشد 95 از اعلام نتایج

چالش دانشگاه آزاد با پذیرش دکتری/ کیفیت قربانی کمیت می‌شود

عوامل موفقیت در کنکور سراسری

برای موفقیت در کنکور از افکار منفی دوری کنید

تکميل ظرفيت فني و حرفه‌اي و نکات مهم

شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد اعلام شد

امکان ثبت نام با تاخیر پذیرفته شدگان ارشد و دکتری 95 دانشگاه آزاد فراهم شد

جزوه جامع زیست جانوری

جزوه هندسه تحلیلی فصل بردار

جمع بندی فصل یک دروس اختصاصی سال دهم

برگزاری آزمون‌های استخدامی در 21 آبان ماه/ اطلاعیه مربوطه 10‌ آبان منتشر می‌شود

مصاحبه با دانشجوی دندان پزشکی که سه بار در کنکور شرکت کرد

جزوه نکات طلایی سقوط آزاد

آزمون تشریحی دوره مدرسه با آزمون تستی کنکور متناقض است

ثبت نام کاردانی به کارشناسی ناپیوسته فردا آغاز می‌شود

آمار ثبت نام کنندگان در آزمون های استخدامی

دانلود رایگان آزمون گزینه دو 30مهر95

جزوه آمار و مدل سازی

چرا کنکور حذف نمی شود؟

جزئیات مصاحبه و آزمون علمی برای رشته های نیمه متمرکز کنکور ۹۵

کیفیت در مطالعه کنکوری ها و راهکار های ارتقای آن

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

توصیه‌های سفیر ایران در بلاروس به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور

تحصیل در خارج از کشور ، شاید در نیم قرن اخیر همواره از موضوعات مورد بحث و بررسی در میان جوانان و خانواده های ایرانی بوده است .

همه ساله با وجود امکانات وسیع آموزش عالی در کشور تعداد نسبتاً زیادی از جوانان که امکان ورود به رشته های مطلوب خود به ویژه رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در داخل پیدا نمی کنند با اقدام شخصی یا با واسطه شرکت های اعزام دانشجو راهی ممالک دور و نزدیک می شوند. در این میان کشورهای اروپای شرقی و مشترک المنافع (حوزه شوروی سابق) در دو دهه گذشته مورد توجه جوانان کشورمان بوده‌اند .

برای کسب اطلاعات معتبر درباره شرایط تحصیل در بلاروس با محمدرضا صبوری سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوی اسلامی ایران در جمهوری بلاروس گفت‌وگو کردیم که متن کامل آن به شرح زیر است:

لطفا در ابتدا درباره وضعیت همکاری های علمی بین ایران و بلاروس توضیحاتی ارائه کنید ؟

طی دو دهه گذشته همکاری در زمینه های علمی ، فناوری و آموزش دانشجویان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس وجود داشته که در قالب تبادل هیأت های دانشگاهی ، بازدیدهای متقابل مسئولان دانشگاهی دو کشور ، برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس های علمی و همچنین پذیرش تعداد نسبتاً زیادی دانشجوی ایرانی در دانشگاه های این کشور که تحصیل خود را به پایان رسانده یا در حال تحصیل هستند، بوده است . تعدادی دانشجوی بلاروسی نیز علاقمند به فراگیری زبان فارسی یا سایر رشته ها در ایران بوده اند که اعزام شده اند. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره ای 4 – 5 ساله با اعزام تعدادی از اعضای هیأت علمی که در رتبه مربی بوده اند برای مقطع دکترا همکاری و ارتباطات خوبی را با دانشگاه های بلاروس شکل داده است . ضمن آنکه وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در مقاطعی با توجه به روابط دوستانه دو کشور، بلاروس را برای برخی رشته ها به عنوان یکی از کشورهای دارای اولویت برای اعزام مطرح نموده است .

در همین راستا رایزن علمی جهت مساعدت ، راهنمایی و هدایت دانشجویان در سفارت مستقر شده است .

در مجموع با در نظر گرفتن آنکه روابط ما با بلاروس دردو دهه اخیر پس از استقلال این جمهوری شکل گرفته ، در مقایسه با بسیاری کشورهای جهان از جمله اروپای غربی که گاه حدود دو قرن سابقه اعزام دانشجو داشته ایم ، سطح همکاری های آموزشی موجود را می توان قابل توجه ارزیابی کرد .

در زمینه رشته‌های پزشکی چه وضعیتی داریم ؟

در این رشته‌ها مسائل خاص و مهمی وجود دارد . همه می دانیم که رشته های پزشکی به ویژه دندانپزشکی و پزشکی در کشورمان مورد توجه و علاقه بسیاری از خانواده ها و جوانان است. طبیعتاً ظرفیت دانشگاه ها و نیز کشور کمتر از تقاضای داوطلبان است . بنابر این بسیاری موقعیت تحصیل دراین رشته ها را متناسب با سطح آمادگی علمی خود ، توانایی در زبان خارجه و توان مالی در خارج از ایران جستجو می کنند.

نظام آموزشی در کشورهای شوروی سابق با نظام جاری در کشورمان متفاوت است ، لذا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه های انگشت شماری را در بلاروس بصورت مشروط مورد پذیرش قرار می دهد . بنابر این تأیید مدارک کسب شده در رشته های پزشکی از بلاروس ، همچنین انتقال حین تحصیل به داخل ایران همواره سختی ها و مشکلات و گاه ناکامی های خاص خود را دارد .

آیا سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک خدماتی را برای حل مشکل این دسته از دانشجویان ارائه می دهد ؟

البته ، بنده به عنوان نماینده کشورمان در بلاروس شخصاً ، رایزنی علمی مستقر در کنار بخش کنسولی سفارت ، همه مراجعات و مشکلات دانشجویان را با حساسیت و توجه ویژه ای دنبال کرده ، راه حلهای احتمالی را جستجو می کنیم اما طبیعی است که بسیاری از مشکلات را که ریشه آنها در بی اطلاعی داوطلبان ، کم توجهی آنها به مقررات آموزشی ایران و بلاروس ، عدم مطالعه شرایط قبل از عزیمت یا نداشتن آمادگی تحصیلی و علمی است را ما نمی توانیم حل یا رفع کنیم .

شما تحصیل در چه رشته هایی را در بلاروس برای داوطلبان ایرانی توصیه می کنید .

مسلماً با در نظر گرفتن سطح ممتاز علمی و دانشگاهی کشورمان در منطقه و جهان اولویت و توصیه اول من تحصیل در داخل است . برای مقطع دکترا در برخی رشته ها به ویژه زبان و ادبیات روسی و تعدادی از رشته های علوم پایه و مهندسی در صورتی که دانشجو علاقه و آمادگی فراگیری زبان روسی را داشته باشد بلاروس می تواند محل قابل بررسی باشد . البته دوره هایی به زبان انگلیسی نیز در مقطع دکترا دایر هستند .

در پایان به عنوان فردی که آشنایی کامل با شرایط و مسائل دانشجویی در بلاروس دارد ، آیا یادآوری یا مطلب خاصی برای علاقمندان تحصیل در بلاروس دارید ؟

بله ، توصیه اکید من به خانواده ها و جوانان عزیز علاقمند به تحصیل رشته های پزشکی در بلاروس آن است که در کنار تبلیغات و اطلاعات دریافتی از منابع متفرقه و شرکت های اعزام دانشجو، حتماً وضعیت ارزشیابی و انتقال مدارک تحصیلی را با مراجعه به سایت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در بخش مرکز خدمات آموزشی مطالعه کنند و توجه داشته باشند که ظرفیت دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس به عنوان تنها دانشگاه مورد قبول مشروط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشورمان برای پذیرش دانشجوی خارجی محدود است و در صورت ورود تعداد زیادی داوطلب برای دوره آمادگی و زبان ، بی تردید بخش قابل توجهی در پایان سال اول از آزمون ورودی نمی توانند عبور کنند و ناگزیر از بازگشت به کشور یا تکرار دوره پیش دانشگاهی خواهند بود که هزینه های اضافی را به خانواده ها تحمیل می کند . متأسفانه عده ای سودجو در قالب افراد مطلع و یا شرکتها و مؤسسات اعزام دانشجو نیز از همین بی اطلاعی علاقمندان به تحصیل سوء استفاده کرده و با ارائه اطلاعات غلط و دادن وعده و وعید بی اساس و با شگردهای مختلف مبالغ هنگفتی را از خانواده ها اخذ می کنند که در نهایت بدون هیچگونه مسئولیتی و پاسخگو بودن دانشجویان را به حال خود رها می نمایند که در حال حاضر درخواست کمک این نوع مراجعین ، یکی از عمده معضلات بخش کنسولی و رایزن علمی سفارت است . به همین دلیل تقاضا داریم علاقمندان به تحصیل در بلاروس بویژه خانواده های آنها با توجه و حساسیت بیشتری به موضوع نگاه کرده و حتما قبل از هرگونه اقدامی با بخش کنسولی و رایزن علمی سفارت هماهنگی نمایند تا انشاءالله بتوانند راه درست و صحیحی را انتخاب نمایند.

انتهای پیام


تاریخ ارسال پست: جمعه 30 مرداد 1394 ساعت: 10:51

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی