Code Centerتوصیه‌های سفیر ایران در بلاروس به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  موسسه حرف آخر

  اخرین مطالب سایت

  دي ماه و درس خواندن در فصل امتحانات

  نمونه سوال زمین شناسی یازدهم نوبت اول

  نمونه سوال شیمی یازدهم نوبت اول

  نحوه پاسخگویی داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری 96

  چگونه مي‌توان بر مطالب يک کتاب، مسلّط شد؟

  شيوه‌هاي صحيح تست زني

  نمونه سوال ریاضی یازدهم تجربی نوبت اول

  نمونه سوال فیزیک یازدهم نوبت اول

  چگونه علاوه بر کنکور سراسری ، خود را براي امتحانات نيز آماده کنيم؟

  نمونه سوال زیست یازدهم نوبت اول

  جزوه ریاضی دهم فصل دو مثلثات

  نمونه سوال زیست دهم نوبت اول

  جزوه فصل پنجم زیست یازدهم

  بانک نمونه سوال شیمی دهم

  جزوه زیست دهم فصل سه

  چگــونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهــیم

  سوالات تست فصل اول و فصل دوم ریاضی دهم

  جزوه خلاصه نموداری زیست دهم

  جزوه جامع عربی یازدهم در رشته های ریاضی و تجربی

  درسنامه و گرامر درس اول زبان یازدهم

  هدف سازی برای کنکور با انگیزه و انرژی

  جزوه جامع ادبیات ( فارسی ) پایه دهم

  جزوه فصل دوم فیزیک یازدهم تجربی و ریاضی

  تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور سراسری

  روش افزایش تراز آزمون

  جزوه و تست فصل اول شیمی یازدهم ریاضی و تجربی

  جزوه و تست فصل سوم زیست دهم

  بارم بندی دروس و امتحانات سال دهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  بارم بندی دروس و امتحانات سال یازدهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  یادداشت برداری دروس کنکور

  میزان تاثیر معدل در کنکور 97 سازمان سنجش

  جزوه فصل دوم فیزیک دهم ریاضی و تجربی

  جزوه فصل اول فیزیک یازدهم الکتریسیته ساکن ریاضی و تجربی

  فهرست حذفيات منابع سؤالات کنکور سراسری 97

  4000 نکته ترکیبی زیست شناسی کنکور

  جزوه زیست سال چهارم فصل پویایی جمعیت

  بهترین منابع کمک درسی پایه دهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  بهترین منابع کمک درسی پایه یازدهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  در دوران مطالعه کنکور با انگیزه باشید

  مطالعه گروهی برای کنکور سودمند یا بی فایده

  جزوه کنکوری جامع ریاضی پیش دانشگاهی تجربی

  جزوه زیست سال سوم فصل دو

  جزوه زیست پیش دانشگاهی فصل ده آغازیان

  نحوه مطالعه فیزیک کنکور

  جزوه فیزیک پیش دانشگاهی فصل سه

  جزوه ی شیمی پیش دانشگاهی فصل اسید و باز

  جزوه شیمی سوم فصل سه محلول ها

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  توصیه‌های سفیر ایران در بلاروس به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور

  تحصیل در خارج از کشور ، شاید در نیم قرن اخیر همواره از موضوعات مورد بحث و بررسی در میان جوانان و خانواده های ایرانی بوده است .

  همه ساله با وجود امکانات وسیع آموزش عالی در کشور تعداد نسبتاً زیادی از جوانان که امکان ورود به رشته های مطلوب خود به ویژه رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در داخل پیدا نمی کنند با اقدام شخصی یا با واسطه شرکت های اعزام دانشجو راهی ممالک دور و نزدیک می شوند. در این میان کشورهای اروپای شرقی و مشترک المنافع (حوزه شوروی سابق) در دو دهه گذشته مورد توجه جوانان کشورمان بوده‌اند .

  برای کسب اطلاعات معتبر درباره شرایط تحصیل در بلاروس با محمدرضا صبوری سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوی اسلامی ایران در جمهوری بلاروس گفت‌وگو کردیم که متن کامل آن به شرح زیر است:

  لطفا در ابتدا درباره وضعیت همکاری های علمی بین ایران و بلاروس توضیحاتی ارائه کنید ؟

  طی دو دهه گذشته همکاری در زمینه های علمی ، فناوری و آموزش دانشجویان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس وجود داشته که در قالب تبادل هیأت های دانشگاهی ، بازدیدهای متقابل مسئولان دانشگاهی دو کشور ، برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس های علمی و همچنین پذیرش تعداد نسبتاً زیادی دانشجوی ایرانی در دانشگاه های این کشور که تحصیل خود را به پایان رسانده یا در حال تحصیل هستند، بوده است . تعدادی دانشجوی بلاروسی نیز علاقمند به فراگیری زبان فارسی یا سایر رشته ها در ایران بوده اند که اعزام شده اند. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره ای 4 – 5 ساله با اعزام تعدادی از اعضای هیأت علمی که در رتبه مربی بوده اند برای مقطع دکترا همکاری و ارتباطات خوبی را با دانشگاه های بلاروس شکل داده است . ضمن آنکه وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در مقاطعی با توجه به روابط دوستانه دو کشور، بلاروس را برای برخی رشته ها به عنوان یکی از کشورهای دارای اولویت برای اعزام مطرح نموده است .

  در همین راستا رایزن علمی جهت مساعدت ، راهنمایی و هدایت دانشجویان در سفارت مستقر شده است .

  در مجموع با در نظر گرفتن آنکه روابط ما با بلاروس دردو دهه اخیر پس از استقلال این جمهوری شکل گرفته ، در مقایسه با بسیاری کشورهای جهان از جمله اروپای غربی که گاه حدود دو قرن سابقه اعزام دانشجو داشته ایم ، سطح همکاری های آموزشی موجود را می توان قابل توجه ارزیابی کرد .

  در زمینه رشته‌های پزشکی چه وضعیتی داریم ؟

  در این رشته‌ها مسائل خاص و مهمی وجود دارد . همه می دانیم که رشته های پزشکی به ویژه دندانپزشکی و پزشکی در کشورمان مورد توجه و علاقه بسیاری از خانواده ها و جوانان است. طبیعتاً ظرفیت دانشگاه ها و نیز کشور کمتر از تقاضای داوطلبان است . بنابر این بسیاری موقعیت تحصیل دراین رشته ها را متناسب با سطح آمادگی علمی خود ، توانایی در زبان خارجه و توان مالی در خارج از ایران جستجو می کنند.

  نظام آموزشی در کشورهای شوروی سابق با نظام جاری در کشورمان متفاوت است ، لذا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه های انگشت شماری را در بلاروس بصورت مشروط مورد پذیرش قرار می دهد . بنابر این تأیید مدارک کسب شده در رشته های پزشکی از بلاروس ، همچنین انتقال حین تحصیل به داخل ایران همواره سختی ها و مشکلات و گاه ناکامی های خاص خود را دارد .

  آیا سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک خدماتی را برای حل مشکل این دسته از دانشجویان ارائه می دهد ؟

  البته ، بنده به عنوان نماینده کشورمان در بلاروس شخصاً ، رایزنی علمی مستقر در کنار بخش کنسولی سفارت ، همه مراجعات و مشکلات دانشجویان را با حساسیت و توجه ویژه ای دنبال کرده ، راه حلهای احتمالی را جستجو می کنیم اما طبیعی است که بسیاری از مشکلات را که ریشه آنها در بی اطلاعی داوطلبان ، کم توجهی آنها به مقررات آموزشی ایران و بلاروس ، عدم مطالعه شرایط قبل از عزیمت یا نداشتن آمادگی تحصیلی و علمی است را ما نمی توانیم حل یا رفع کنیم .

  شما تحصیل در چه رشته هایی را در بلاروس برای داوطلبان ایرانی توصیه می کنید .

  مسلماً با در نظر گرفتن سطح ممتاز علمی و دانشگاهی کشورمان در منطقه و جهان اولویت و توصیه اول من تحصیل در داخل است . برای مقطع دکترا در برخی رشته ها به ویژه زبان و ادبیات روسی و تعدادی از رشته های علوم پایه و مهندسی در صورتی که دانشجو علاقه و آمادگی فراگیری زبان روسی را داشته باشد بلاروس می تواند محل قابل بررسی باشد . البته دوره هایی به زبان انگلیسی نیز در مقطع دکترا دایر هستند .

  در پایان به عنوان فردی که آشنایی کامل با شرایط و مسائل دانشجویی در بلاروس دارد ، آیا یادآوری یا مطلب خاصی برای علاقمندان تحصیل در بلاروس دارید ؟

  بله ، توصیه اکید من به خانواده ها و جوانان عزیز علاقمند به تحصیل رشته های پزشکی در بلاروس آن است که در کنار تبلیغات و اطلاعات دریافتی از منابع متفرقه و شرکت های اعزام دانشجو، حتماً وضعیت ارزشیابی و انتقال مدارک تحصیلی را با مراجعه به سایت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در بخش مرکز خدمات آموزشی مطالعه کنند و توجه داشته باشند که ظرفیت دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس به عنوان تنها دانشگاه مورد قبول مشروط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشورمان برای پذیرش دانشجوی خارجی محدود است و در صورت ورود تعداد زیادی داوطلب برای دوره آمادگی و زبان ، بی تردید بخش قابل توجهی در پایان سال اول از آزمون ورودی نمی توانند عبور کنند و ناگزیر از بازگشت به کشور یا تکرار دوره پیش دانشگاهی خواهند بود که هزینه های اضافی را به خانواده ها تحمیل می کند . متأسفانه عده ای سودجو در قالب افراد مطلع و یا شرکتها و مؤسسات اعزام دانشجو نیز از همین بی اطلاعی علاقمندان به تحصیل سوء استفاده کرده و با ارائه اطلاعات غلط و دادن وعده و وعید بی اساس و با شگردهای مختلف مبالغ هنگفتی را از خانواده ها اخذ می کنند که در نهایت بدون هیچگونه مسئولیتی و پاسخگو بودن دانشجویان را به حال خود رها می نمایند که در حال حاضر درخواست کمک این نوع مراجعین ، یکی از عمده معضلات بخش کنسولی و رایزن علمی سفارت است . به همین دلیل تقاضا داریم علاقمندان به تحصیل در بلاروس بویژه خانواده های آنها با توجه و حساسیت بیشتری به موضوع نگاه کرده و حتما قبل از هرگونه اقدامی با بخش کنسولی و رایزن علمی سفارت هماهنگی نمایند تا انشاءالله بتوانند راه درست و صحیحی را انتخاب نمایند.

  انتهای پیام


  تاریخ ارسال پست: جمعه 30 مرداد 1394 ساعت: 10:51

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی