Code Centerایجاد سازمان سنجش پزشکی/ اجرای برنامه پزشک خانواده در ۳ دانشگاه

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  ایجاد سازمان سنجش پزشکی/ اجرای برنامه پزشک خانواده در ۳ دانشگاه

  معاون آموزشی وزارت بهداشت از قرارداد با عراق و افغانستان برای آموزش دانشجویان در رشته های علوم پزشکی و ایجاد سازمان سنجش آموزش پزشکی خبر داد.
  به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاریجانی امروز جمعه ۱۳ شهریورماه در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفت: توسعه کیفی و کمی در آموزش پزشکی باید متناسب با نیازهای کشور صورت گیرد. ما در سال ۲۰۱۴ در شاخص نوآوری از میان ۱۴۳ کشور در رتبه ۱۲۰ ایستادیم که نشان می دهد علی رغم همه پیشرفت ها رتبه خوبی در این بخش نداریم.

  وی با اشاره به وضعیت عربستان و ترکیه در این زمینه گفت: وضعیت این دو کشور در شاخص نوآوری از ما مهم تر است. دانشگاه های ایرانی اگر در حوزه نوآوری وارد نشوند ممکن است رتبه خود را در رتبه بندی های جهانی از دست بدهند.

  وی اضافه کرد: آمایش سرزمین به ما یک چارچوب می دهد و به همراه سندهای ملی از جمله بار بیماریهای غیرواگیر در کشور، می تواند به آموزش پزشکی کمک کند. دانش آموخته ما باید بداند که با چه چالش هایی در زمان ورود به حوزه سلامت روبرو می شود.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برنامه جامع آموزش پزشکی طراحی شده است و تمامی بسته های تحولی نیز آنالیز شده است و از این پس رتبه بندی آموزشی دانشگاه ها یا طرح «راد ۲» بر این اساس صورت می گیرد.

  وی تاکید کرد: دانشگاه ها توجه داشته باشند که بسته های تحول در آموزش پزشکی آنها را محدود نخواهد کرد اما همه دانشگاهها ماموریت محور می شوند. ما نباید خودباوری خود را در مرجعیت علمی از دست دهیم. ما اکنون در رتبه ۱۷ اسکوپوس قرار داریم و می توانیم در برخی از زمینه ها مرجعیت را کسب کنیم. 

  لاریجانی از ارائه مجوز به مرکز ملی تحقیقات راهبردی در آموزش پزشکی خبر داد و گفت: متاسفانه در آموزش بسیار سخت مزاج هستیم و تغییر برنامه ها به کندی صورت می گیرد در حالی که باید برنامه های آموزشی به طور دائم مورد بازنگری قرار گیرند.

  الگوی مرجعیت در علوم پزشکی به زودی تدوین می شود

  وی اظهار داشت: الگوی مرجعیت در علوم پزشکی و ماموریت ها به زودی تدوین و به دانشگاه ها ارائه می شود.

  معاون وزیر بهداشت با اشاره به بسته دانشگاه نسل سوم گفت: اگر می خواهیم دانشگاه نسل سوم داشته باشیم باید به گونه ای آموزش دهیم که دانشجوی دکتری بتواند برای خود نوآوری کند و دنبال شغل نگردد. در بسیاری از دانشگاهها می توان کار مشترک انجام داد. دستورالعمل تعیین چارچوب های لازم به منظور گذار به دانشگاه نسل سوم ارائه می شود.

  وی درباره تغییرات در آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: عوامل اجتماعی متعددی در سلامت موثر هستند و این مهم است که دانشجوی پزشکی که در آینده می خواهد یک معتاد را درمان کند با موضوع اعتیاد زودتر آشنا شود و این عوامل را بشناسد.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به متناسب سازی طول دوره آموزشی و برخی دروس گفت: متاسفانه در برخی از رشته های فوق تخصصی تنها یک نفر داوطلب داشتیم و این نشان می دهد که باید بازنگری اساسی در برنامه های آموزشی و طول دوره داشته باشیم.

  الگوی تربیت پرستار بازنگری می شود

  وی افزود: در پرستاری نیز چالش های زیادی داریم و الگوی تربیت پرستار بازنگری می شود. با اینکه ما در پزشکی افزایش ظرفیت داشتیم اما بسیاری از بیمارستان ها کمبود پرستار دارند. تفاهم نامه ای در این زمینه تدوین می شود که بیمارستان ها خودشان تربیت کننده پرستار باشند و بتوانند برحسب نیاز آنها را نیز جذب کنند.

  لاریجانی گفت: این کار در بیمارستان های دولتی و غیردولتی با هماهنگی دانشگاهها انجام می شود و گزارش نیروی مورد نیاز تهیه می شود. ضمن آنکه تا پایان سال گزارش اولیه در زمینه میزان نیروی انسانی مورد نیاز تهیه خواهد شد.

  اجرای برنامه آموزشی پزشک خانواده در ۳ دانشگاه

  وی با اشاره به برنامه پزشک خانواده گفت: برنامه آموزشی پزشک خانواده در ماه های مهر و آبان در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، مازندران و شیراز اجرایی می شود.

  معاون وزیر بهداشت با اشاره به فرآیند آمایش و ایجاد مجتمع آموزش عالی و دانشکده های جدید گفت: مناطق ۱۰ گانه آمایش سرزمین بسیار مهم هستند. هر منطقه می تواند توانمندی های خود را با هم به اشتراک بگذارد و یک کنسرسیوم با دانشگاه های وزارت علوم در استان تشکیل دهد و از امکانات استانی در جهت ایجاد رشته های جدید و بین رشته ای استفاده کند.

  وی با اشاره به آمار مراکز آموزش عالی در ایران و دنیا و لزوم کیفی سازی مراکز گفت: در حال حاضر هندوستان ۸ هزار مرکز و آمریکا ۵ هزار مرکز آموزش عالی دارند اما از این میان تنها ۱۰۰ دانشگاه آمریکایی همیشه جزء برترین ها هستند. در ایران نیز ما ۳ هزار مرکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی داریم که باید به سمت کیفی سازی پیش برویم.

  لاریجانی اظهار داشت: باید گستره آموزش عالی برای رفع نیازهای استانی و منطقه ای را پهن کنیم. برای اینکه یک کاردان دهان و دندان در سراوان تربیت کنیم نباید دانشجو را به تهران بیاوریم و آموزش دهیم و به سراوان بازگردانیم. ۴۰ درصد مراکز تحصیلات تکمیلی در تهران است که باید با آمایش مهاجرت درون کشوری را کاهش دهیم.

  تشکیل شورای اخلاق در همه دانشگاهها

  معاون آموزشی وزارت بهداشت از تشکیل شورای اخلاق در همه دانشگاه های علوم پزشکی از مهرماه خبر داد و گفت: دوره های کوتاه مدت اخلاق پزشکی برای اعضای هیات علمی اجرایی می شود.

  وی با اشاره به لزوم بین المللی سازی آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد دانشجویان استرالیا و نیوزلند از آسیا هستند و ما نیز به عنوان یکی از منابع تامین کننده دانشجویان آنها محسوب می شویم. دانشگاه های ما باید اعتبار بین المللی خود را افزایش دهند تا دانشجویان احساس اعتبار کنند. در این زمینه دو کار راهبردی انجام خواهد گرفت.

  لاریجانی از امضای قرارداد با دو کشور افغانستان و عراق برای آموزش هزار دانشجو خبر داد و گفت: ۷۰ درصد این دانشجویان شهریه خواهند داد و ۳۰ درصد بورسیه می شوند. ضمن اینکه یک بسته آمایشی برای کمک به بین المللی شدن دانشگاه ها تهیه می شود.

  نقشه آمایش بین المللی تدوین می شود

  وی افزود: سازمان جهانی آموزش پزشکی اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۳ اگر دانشگاهی اعتباربخشی بین المللی نداشته باشد مدارک آن دانشگاه قابل ارزشیابی نیست به همین منظور ۱۰ دانشگاه از ۱۰ منطقه آمایش مورد حمایت قرار می گیرند که بتوانند اعتبار بخشی بین المللی داشته باشند. در این میان نقشه آمایش بین المللی هم تدوین می شود.

  معاون وزیر بهداشت درباره آموزش مجازی اظهار داشت: آموزش سنتی در علوم پزشکی دنیا تنها ۲۵ درصد آموزش را تشکیل می دهد. در حالی که ما می توانیم در این زمینه فعالیت جدی تری داشته باشیم و در این راه دانشگاه علوم پزشکی مجازی در نیمه دوم سال کار خود را آغاز می کند و دوره های آموزش پزشکی مجازی نیز برای اعضای هیات علمی فعال می شود.

  وی درباره آزمون های علوم پزشکی تاکید کرد: ما در حال بررسی راهکارهایی هستیم که بتوانیم برخی از آزمون های بین المللی در پزشکی را در ایران برگزار کنیم. ضمن آنکه تا پایان سال هر منطقه آمایش یک مرکز آزمون خواهد داشت و یک سازمان سنجش آموزش پزشکی نیز ایجاد می شود.

  لاریجانی از اعتبار بخشی موسسات آموزشی در سال جاری، تکمیل زیرساخت تجهیزات آموزشی با همکاری معاونت درمان و ایجاد یک بیمارستان جامع زنان در هر منطقه آمایشی به عنوان سایر برنامه های پیش روی معاونت آموزشی نام برد.

  تاریخ ارسال پست: جمعه 13 شهريور 1394 ساعت: 21:41

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی