Code Centerگزینه‌های روی‌میز برای حذف کنکور

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخبار تحصیلی

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  اخرین مطالب سایت

  نحوه مطالعه ریاضی کنکور

  نحوه مطالعه فیزیک کنکور

  جزوه شیمی سوم فصل یک استوکیومتری

  جزوه نکات تستی و ترکیبی فصل مولکول های زیستی

  در تابستان کنکور 97 کدام آزمون آزمایشی ثبت نام بکنم؟

  جزوه کنکوری فیزیک آینه ها و عدسی و شکست نور

  جزوه فیزیک کنکور بخش بردار و اندازه گیری

  قیدنامه زیست شناسی دهم

  تست ریاضی یازدهم تجربی فصل اول

  جزوه فارسی دهم درس یک و دو و سه

  جزوه فصل اول ریاضی و امار یازدهم انسانی

  جزوه فصل اول فیزیک یازدهم

  جزوه فیزیک دهم فصل چهار

  دانلود برنامه امتحانات نهایی شهریور 96

  بودجه بندی دروس کنکور – از سال ۸۸ تا 96- همه ی رشته ها

  جزوه فصل اول ریاضی یازدهم رشته ی تجربی

  جزوه ریاضی یازدهم رشته ی ریاضی

  جزوه ریاضی یازدهم فصل اول رشته ی تجربی

  جزوه حسابان یازدهم فصل اول

  جزوه فیزیک یازدهم فصل یک

  دانلود آزمون 23 تیر 96 قلم چی

  کتاب های برگزیده کنکور 97 همه ی رشته ها

  چگونه خلاصه نویسی انجام دهیم ؟

  در اين روزهاي بلند پس از کنکور، چه کنيم؟

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور سراسری خارج از کشور 96

  دانلود سوال و پاسخ تشریحی کنکور تجربی 96

  دانلود سوال و پاسخ تشریحی کنکور هنر 96

  دانلود سوال و پاسخ تشریحی کنکور ریاضی 96

  دانلود سوال و پاسخ تشریحی کنکور انسانی 96

  تحلیل درس ادبیات کنکور سراسری ریاضی 96

  تحلیل عربی کنکور ریاضی 96

  تحلیل درس فیزیک کنکور سراسری ریاضی 96

  ترمیم معدل برای کنکور ۹۷

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس


  فیلم های دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی‎

  بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

  شیمی دبیرستان ریاضی برای ریاضی-فیزیک ریاضی برای علوم تجربی
  هندسه دبیرستان حساب دیفرانسیل و انتگرال زیست شناسی دوم دبیرستان
  فیزیک دبیرستان ریاضی عمومی پیش دانشگاهی زیست شناسی سوم دبیرستان
  فیزیک پیش دانشگاهی هندسه تحلیلی پیش دانشگاهی زیست شناسی پیش دانشگاهی

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  گزینه‌های روی‌میز برای حذف کنکور

  جامعه پیش‌دانشگاهی فقط دو سال دیگر در نظام آموزشی ما خواهد ماند. مهر 97 که آغاز شود، اولین گروه دانش‌آموزان نظام تحصیلی 3-3-6 (شش سال ابتدایی و دو دوره سه ساله متوسطه) وارد پایه دوازدهم می‌شوند و پیش‌ دانشگاهی خود به خود حذف می‌شود.به این ترتیب کنکور سال 97 نخستین کنکوری خواهد بود که داوطلبان نظام 3-3-6 تجربه می‌کنند.

   اما این که پس از حذف مقطع پیش دانشگاهی، سرنوشت کنکور چه خواهد شد، نکته ای است که گوش داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه را به ویژه آنهایی که بهترین رشته های دانشگاهی را نشانه رفته اند، تیز می کند.

  کنکور شاید هیچ وقت در کشورمان حذف نشود؛ این یک پیش بینی بدبینانه نیست بلکه مستند است به سوابقی تاریخی.

  قانون حذف کنکور سال 86 به تصویب رسید، اما قرار شد از اولین سال برنامه پنجم توسعه اجرایی شود؛ البته از سال 90 اجرا نشد و از این سال به بعد همواره بساط کنکور برپا بود، با این تفاوت که سوابق تحصیلی دانش آموزان نیز در میزان موفقیت آنها در کنکور دخیل شد.

  در تمام این سال ها اما اصلی که ثابت ماند کنکور بود البته پیش بینی می شود کنکور تا سال های متمادی دوام بیاورد حتی پس از حذف پیش دانشگاهی از نظام آموزشی کشور.

  3 روش برای پذیرش دانشجو

  قانون حذف کنکور گرچه نتوانست کمر کنکور را بشکند، اما سه روش برای پذیرش دانشجو پیشنهاد داده که هم اکنون نیز کم و بیش اجرا می شود و پیش بینی ها این است که پس از حذف پیش دانشگاهی از نظام آموزشی، موج این حذف، شرایط پذیرش دانشجو را نیز دستخوش تغییرات اساسی کند.

  در واقع آسان شدن ورود به دانشگاه و ارائه راه های بی دردسر برای دانشجو شدن، اتفاقی است و پیش بینی می شود گفت وگوی ما با علی زرافشان، معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش نیز آن را تائید کرد.

  او در تشریح سه روش پیشنهادی برای جذب دانشجو گفت که در روش اول سابقه تحصیلی داوطلبان یعنی معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان (متوسطه دوم) به طور 100 درصد در پذیرش آنها تاثیر دارد و هرکه معدل بهتری دارد راحت تر به دانشگاه راه می یابد.

  اما روش دوم، تلفیقی است از سوابق تحصیلی و نمره آزمون عمومی در کنکور و روش سوم تلفیق سابقه تحصیلی و نمره آزمون عمومی در کنار نمره ای که داوطلب از آزمون اختصاصی در کنکور کسب می کند بنابراین در این دو روش برخلاف روش اول، کنکور برقرار خواهد بود و پذیرفته شدن در دانشگاه دلخواه منوط است به حضور در رقابت نفسگیر کنکور. در حالی که در قانون مورد نظر هدف، حذف کنکور است اما در اجرا به بقای آن تاکید می شود، که تناقضی آشکار است.

  مبنای اجرای روش های سه گانه

  با این حال معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش می گوید، اگر ظرفیت پذیرش دانشگاه ها یا تعداد داوطلبان کنکور کم و زیاد شود، احتمال جذب دانشجو از طریق یکی از این روش ها بر شیوه های دیگر غلبه می کند.

  زرافشان می گوید: هرگاه تعداد داوطلبان کمتر از نیاز دانشگاه ها باشد، سابقه تحصیلی به طور 100 درصدی در پذیرش دانشجو اعمال می شود؛ مانند وضعیت کنونی که به گفته او بیش از85 درصد رشته های دانشگاه آزاد، علمی ـ کاربردی و دانشگاه های غیردولتی و بخشی از رشته های دانشگاه های روزانه دولتی و نیز آموزشکده های فنی در19 رشته فنی و حرفه ای، بدون کنکور و برحسب سابقه تحصیلی داوطلبان دانشجو جذب می کنند.

  این معادله اما زمانی که تعداد داوطلبان با ظرفیت دانشگاه ها تقریبا برابر شود، به هم می ریزد و روش دوم پذیرش دانشجو اعمال می شود (تلفیق سابقه تحصیلی و نمره آزمون عمومی) که البته به گفته علی زرافشان، سازمان سنجش فعلا به جز در کنکور زبان به این روش رو نیاورده است.

  و اما روش سوم که تلفیقی از سابقه تحصیلی داوطلبان و نمره آزمون عمومی و تخصصی آنها در کنکور است، بیش از دو روش دیگر اعمال شده و پیش بینی می شود همچنان در صدر بماند که به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، به رشته های پرطرفدارکه رقابت زیادی بر سر آنها وجود دارد، مربوط می شود.

  کنکور چقدر عمر می کند؟

  کنکور چقدرعمر می کند؟ پاسخ این پرسش را هیچ کس به طور قطع نمی داند. البته اگر حذف کنکور در رشته های کم طرفدار و بی بازار کار را فاکتور بگیریم، منظورمان حذف کنکور در رشته های پرطرفدار و رقابتی است که هنوز هم با این که ورود به برخی دانشگاه ها و رشته ها مثل سرکشیدن یک لیوان آب است، افراد زیادی حاضرند برای رسیدن به یک صندلی از دانشگاه های پرآوازه و تحصیل در یکی از رشته های آینده دار پول خرج کنند.

  این نظریه وقتی بیشتر قوت می گیرد که حسین توکلی، مشاورعالی رئیس سازمان سنجش کشور در گفت وگو با ما توضیح می دهد که فعلا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور همان 25 درصد سال های گذشته است و اگر قرار باشد این سهم بالا برود باید کمیته سنجش و پذیرش در کارگروه اجرای قانون حذف کنکور درباره راه های افزایش آن تصمیم گیری کند که البته فعلا چنین اتفاقی رخ نداده است.

  این جملات در باطن یک مفهوم بیشتر ندارد و آن پابرجا بودن کنکور و برتری کامل نمرات آزمون های عمومی و تخصصی در کنکور سراسری بر سوابق تحصیلی است.

  حذف کامل کنکور البته به یک دلیل مهم شدنی نیست وآن نبود ابزاری قوی تر و مطمئن تر از کنکور برای سنجش سطح علمی داوطلبان متقاضی تحصیل در رشته های پرطرفدار دانشگاهی است به طوری که حتی سوابق تحصیلی یعنی نمراتی که دانش آموزان در سال سوم متوسطه (دبیرستان) کسب کرده اند نیز به پایش نمی رسد به این دلیل که هنوز نسبت به استاندارد بودن امتحانات نهایی مدارس تردیدهای جدی وجود دارد.

   

  مریم خباز - روزنامه جام جم


  تاریخ ارسال پست: شنبه 23 آبان 1394 ساعت: 12:31

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی