Code Centerروش مطالعه شیمی کنکور

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  روش مطالعه شیمی کنکور

  روش مطالعه شیمی کنکور

  شیمی را چگونه بخوانیم؟

  درس شیمی ترکیبی از حفظیات و محاسبه کردنی هاست.

  پس باید این درس را به شیوه ی متفاوتی نسبت به سایر دروس بخوانید.

  درسی که در انتهای دفترچه کنکور آمده و هنگام پاسخگویی به آن خستگی در شما موج میزند!

  پس باید استراتژی مناسبی برای آن داشته باشید.

  روش مطالعه شیمی کنکور

  درس شیمی از ارزش بالایی در کنکور برخوردار است به خصوص در رشته تجربی و در قبولی رشته پزشکی بعد از زیست نقش بسیار مهمی دارد و ضریب آن نیز ۳ است.

  در مطالعه درس شیمی پایه درس خیلی مهم است در شیمی یک سری مطالب مهم پایه‌ای وجود دارد که مهترین این مطالب می‌توان به فلزات، نا فلزات، ظزفیت‌های آنها، بنیانهای اسیدی و بازی و… . اشاره کرد و این مطالب را باید حفظ کرد.

  توجه داشته باشید که بهترین روش حفظ کردن برای موارد بالا فیش برداری است در این روش باید ضرایب و ظرفیت‌ها را در کاغذهای کوچک کارتی نوشته و همراه داشته باشید و مرتب آنها را مرور کنید سعی کنید مرور را هر مرتبه از ابتدا شروع کنید.

  هنگامی که شما می خواهید در حاشیه کتاب خود مطالبی بنویسید بهتر است که از ایده و تفکر خود مثال ها و یا فرمول ها را شرح دهید؛ زیرا این روش به اندازه ی کلمات داخل متن مهم هستند .

  برای یاد داشت هایی که در کلاس و یا کتاب های مختلف در ارتباط با درس تهیه کرده اید زمان مناسب در نظر بگیرید و سعی کنید آن ها را در یک فترچه مخصوص خلاصه نویسی کنید.

  بلافاصله بعد کلاس وقت مناسبی را جهت ویرایش و مرور یادداشت های خود در نظر بگیرید زیرا این زمان ، بهترین فرصت برای کشف ایده ها و مفاهیمی خواهد بود که شاید سر کلاس از آن ها چیزی متوجه نشده اید و یا ناقص درک کرده اید ، و سعی کنید مطالب را با کتاب درسی خودتان مقایسه کنید و درستی کشف ایده خود را در یابید

  هنگام جواب دادن به سؤالات و مسئله ها به خود اطمینان دهید که شما قادر هستید به سوال جواب مناسبی دهید. برای افزایش اطمینان می توانید از خود بپرسید که این مسئله جزء کدام دسته از مواردی است که قبلاً حل کرده اید ؟ و در ذهن خود مسائلی را بخاطر آورید که قبلاً در دفترچه مکمل سؤالات کتاب خود به آن ها پاسخ داده اید.

  بخش پرسش و پاسخ :

  سوالات دانش آموزان در رابطه با درس شیمی و پاسخ آن

  ضریب درس شیمی در کنکور چگونه است؟

  شیمی یک درس اختصاصی است. در رشته ریاضی برای بسیاری از مهندسی ها مثل برق، مکانیک، هوا فضا، عمران، مواد، کامپیوتر و فن آوری اطلاعات و گرایش های رشته های انسانی مدیریت ها و علوم اقتصادی که داوطلبان ریاضی هم می توانند در آن شرکت کنند، ضریب ۲ دارد اما در رشته های مهندسی شیمی، پلیمر و نفت و مهندسی ایمنی و حفاظت و گرایش های مربوطه، ضریب ۳ دارد . در رشته تجربی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی و کل رشته های پیراپزشکی، صنایع غذایی، زیست شناسی، بیوتکنولوژی و گرایش های وابسته به آنها، ضریب ۳ دارد. اما در رشته های شیمی محض و کاربردی و داروسازی، ضریب ۴ دارد. در گرایش های انسانی مثل مدیریت ها برای دانش آموزان رشته ی تجربی، ضریب ۲ دارد .

  آیا اهمیت درس شیمی در رشته ریاضی و تجربی یکسان است؟

  همان طور که بیان شد، ضریب شیمی در رشته های پرطرفدار ریاضی و تجربی یکسان نیست. هر چند تعداد ساعت های تدریس و کتاب درسی دو رشته یکسان است اما علاقه مندی عمومی و ضریب ها باعث می شود،اهمیت این درس در رشته تجربی پس از زیست شناسی، در مقام دوم و در رشته ریاضی و فیزیک در مقام سوم باشد .

   نباید فراموش کرد، حجم کلی ساعت های مطالعه شیمی در برنامه هفتگی مطالعه در دو رشته، نباید با هم تفاوت چندانی داشته باشد .

  در هفته چند ساعت مطالعه درس شیمی لازم است؟

  این بستگی به تعداد کل ساعت مطالعه هر دانش آموز در هفته دارد. برای یک دانش آموز پیش دانشگاهی که در هفته دو روز خالی از درسهای مدرسه دارد و پنج روز مدرسه می رود، حداقل ۵ ساعت مطالعه شیمی در هفته، کم ترین میزان مطالعه است که می توان در نظر گرفت .

  آیا ساعت مطالعه درس شیمی برای رشته ریاضی و تجربی یکسان است؟

  هر چند تعداد ساعتهای درس شیمی و کتاب درسی برای دو رشته یکسان است، اما اهمیت این درس از نظر ضرایب در رشته های پرطرفدار دو گروه یکسان نیست همین باعث می شود ساعت مطالعه درس شیمی برای دانش آموزان تجربی، ۲ تا ۳ساعت در هفته از ریاضی ها بیش تر باشد. سنگین تر شدن محتوای درس ریاضی و فیزیک در رشته ریاضی هم باعث کاهش ساعت مطالعه شیمی و افزایش ساعت مطالعه این دو درس می شود .

  من علاقه ای به حفظ کردن مطالب و درس های حفظی ندارم. شیمی را باید چگونه بخوانم؟

  علاقه های فردی خود را هنگام انتخاب رشته به کار گیرید، نه هنگام مطالعه درس ها. زمان مطالعه هر درس در برنامه مطالعه هفتگی ما با توجه به حجم آنها و ضریب آنها در کنکور در برنامه ریزی لحاظ می شوند. علاقه یا عدم علاقه ما به یک درس، نقشی در ساعت مطالعه ما ندارد. برای حفظ کردن مطالب، آمادگی جسمی شما با دیگران فرقی ندارد پس با این تلقین های بی مورد، آمادگی روحی خود را خراب نکنید و به رتبه خود ضربه نزنید .دروسی راکه علاقه ندارید اولین جلسه مطالعه  شما باشد وبه آخرهای شب که خسته هستید وحوصله کمی دارید منتقل نشود.

  آیا اهمیت کتابهای شیمی سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی یکسان است؟

  بله، یکسان است. تعداد سؤال های کتاب های پیش دانشگاهی ،سال سوم و سال دوم هر کدام  حدود۱۲سؤال در کنکور سراسری بوده است. (شیمی ۲-۱۱تست وشیمی۳وپیش هرکدام ۱۲تست) با توجه به اینکه ضریب کل درس ها هم یکسان است، پس ارزش کل سؤال ها با هم برابر است البته این به معنای یکسان بودن محتوای علمی سه کتاب درسی نمی باشد اما در عمل، باید ارزش کلی یکسانی برای مطالعه این سه کتاب درنظر گرفت .

  نقش خلاصه نویسی در مطالعه درس شیمی چگونه است؟

  بسیار پر اهمیت است. یک خلاصه نویسی خوب به دسته بندی مطالب و به خاطرسپاری آنها کمک زیادی می کند. بهتر است خلاصه نویسی روی فیش های جداگانه مثل فیش های جعبه لایتنر باشد و بر روی هر فیش، مطالب در ارتباط با یک موضوع نوشته شود. خلاصه برداری حتماً باید پس از مطالعه عمیق صورت گیرد. بیشترین کاربرد خلاصه های آماده شده، در دوران جمع بندی و دوره کردن مطالب خواهدبود .درپایان هرفصل یا بخش یک نمودار درخت حافظه یک صفحه ای ترسیم کنید.

  مطالعه شیمی پایه (سال دوم و سوم) برای دانش آموزان سال آخر در دوره پیش دانشگاهی چگونه است و این مطالعه باید چه زمانی صورت گیرد؟

  از آنجایی که بسیاری از مباحث کتاب پیش دانشگاهی، احتیاج به مطالب پیش نیازدارند، در بسیاری از مراکز آموزشی که دوره ی درسی را از تابستان شروع می کنند، یکی از کتاب های سال دوم یا سوم را نیز در کنار کتاب پیش دانشگاهی در تابستان تدریس می کنند. در طول سال نیز کمی از مطالب پایه را می توان تا امتحانات نوبت اول یا  دوم تدریس کرد اما با شروع نیمسال دوم پیش دانشگاهی در ماه های دی تا اسفند، حجم زیاد و سنگین مطالب شیمی پیش دانشگاهی مانع از پرداختن به درس های پایه خواهد بود. به طورکلی، هر چه حجم درس های پایه ای که در تابستان دوره می شوند بیش تر باشد، درطی سال تمرکز مطالعه ی محتوای کتاب پیش دانشگاهی بیش تر خواهد بود .

  من در حل کردن مسائل شیمی مشکل دارم. آیا درست است از مطالعه آن ها صرف نظر کنم؟

  تعداد سؤال هایی که احتیاج به محاسبه های عددی و استوکیومتری دارند، حدود ۳۰درصد کل سؤال های شیمی است و قابل توجه است. بنابراین بهتر است این مشکل خود را حل کنید! بسیاری از مسائل عددی در شیمی مثل مسائل ترمودینامیک شیمی (ترمو شیمی)،سینتیک و تعادل ها، مسائل ساده ای هستند و کنار گذاشتن آن ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهتر است با کمی وقت گذاشتن و حل مسائل نمونه ی بیش تر، به اینگونه مسائل تسلط پیدا کنید .

  اهمیت تست زدن و تست زدن بیش از حد معمول در شیمی چگونه است؟

  کمتر از ریاضی و فیزیک است. به طور کلی در درس هایی که جنبه حفظی بیشتری دارند، به جای حل تست های بیش از حد معمول، بهتر است به مطالعه دوباره و عمیق تر کتاب درسی و خلاصه ها بپردازیم. در درس های ریاضی و فیزیک، معنای تست بیش تر حل کردن، تسلط بیش تر بر درس است اما در شیمی باید پس از مطالعه عمیق کتاب درسی به حل تست های کنکور سراسری درچند سال گذشته پرداخت(از سال ۸۴به بعد که کتابهای شیمی عوض شده است). و پس از آن، بررسی تست های المپیاد شیمی مرحله اول نیز بسیار مفید است. قبل از حل این تست ها، حل کردن تست های تألیفی اساتید توصیه نمی شود .

  برای هر تست شیمی چه قدر وقت باید اختصاص دهیم؟

  با توجه به زمان کل دفترچه دروس اختصاصی و سؤال های درس های دیگر، نسبت زمان هر تست شیمی از تست های ریاضی و فیزیک کم تر است. بهتر است در حل هر تست شیمی، حداکثر یک دقیقه زمان به طور متوسط در نظر بگیریم و برای بررسی سؤال های شیمی در بار اول مثلاً در کنکور سراسری، حدود ۳۰ دقیقه زمان اختصاص دهیم و پس از آن به بررسی تست های سخت تر که در مرور اول دفترچه آن هارا حل نکرده ایم، بپردازیم .

  من یک جزوه خیلی خوب دارم. آیا میتوانم به کتاب درسی کاری نداشته باشم؟

  مسلماً خیر. هیچ جزوه ی خوبی جای کتاب درسی را نمی گیرد. اکثر جزوه های اساتید برای راحتی در تدریس گردآوری شده است و شامل تمامی نکات کتاب درسی نمی باشد. جزوه های خوب، مکمل کتاب و یک ابزار یادگیری هستند و بهتر است پس از تدریس، برای مرور و جمع بندی در کنار مطالعه کتاب از آن ها استفاده شود .

  شکل ها و جدول های موجود در کتاب درسی چه قدر اهمیت دارند؟  

  خیلی زیاد. تعداد سؤال هایی که از شکل ها و جدول ها مطرح می شوند، کاملاً قابل توجه هستند و یادگیری آن ها تنها با دقت در متن کتاب امکان پذیر است. هر سال دو تا سه سؤال از شکل ها و جدول های کتاب درسی مطرح می شود. گاهی از مفهوم موردنظر، یک شکل سؤال می شود و گاهی یکی از اجزای شکل حذف می شود و از آن سؤال پرسیده می شود. بنابراین بررسی دقیق این شکل ها و جدول ها و به خاطرسپاری آن ها، کاملاً توصیه می شود .

  آیا مطالعه مطالب حاشیه کتاب درسی برای کنکور لازم است؟

  بله، حاشیه های کتاب مانند متن کتاب درسی مهم است و از نکات و مطالب مطرح شده در آن سؤال مطرح می شود .

  آیا از مطالب بیشتر بدانیدها در کنکور، سؤال طرح میشود؟

  خیر. اما مطالعه آن ها به یادگیری عمیق مطالب درسی موجود در متن کتاب درسی کمک می کند. بنابراین توصیه می شود در تدریس در کلاس های درسی مورد توجه قرار گیرد. اما در مطالعه های جمع بندی، مطالعه آن ها ضروری نمی باشد .

  آیا حفظ کردن تمامی واکنش ها و فرمول های موجود در کتاب های درسی الزامی است؟

   دسته بندی واکنشها و معادله های شیمیایی به حفظ کردن آن ها کمک می کند .

     از هر فرمول و معادله به کار رفته در کتاب یا معادله های مشابه آن ها که با عوض کردن عنصر و استفاده از عنصر دیگر هم گروه آن می تواند ساخته شود، سؤال مطرح می شود. در سؤال های چند سال اخیر مشاهده می شود که از فرمول شیمیایی که در کتاب یک پایه آمده است برای طرح سؤال در پایه دیگر استفاده شده است.مثلاً از یک معادله تجزیه موجود درکتاب سال سوم برای طرح سؤال سینتیک درکتاب پیش دانشگاهی استفاده شده است.

  و اما در پایان باید گفت…

  در مورد حفظی ترین درسها هم تسلط بر مفاهیم آن درس، کمک می کند مطالب بهتردر حافظه بماند. به عبارت دیگر، پس از تسلط بر مفاهیم اصلی یک درس، به خاطرسپاری آن ها ساده تر و ماندگاری آن ها در حافظه بهتر صورت می گیرد . در شیمی توصیه می شود قبل از به خاطرسپاری مطالب، مفاهیم اصلی را یاد بگیریم مثلاً قبل از آن که ترتیب قدرت اسیدی اسیدها را حفظ کنیم، مفهوم قدرت اسیدی را بفهمیم …

  توصیه هایی برای چگونگی مطالعه ی هر فصل شیمی دبیرستان

   با توجه به اختصاصی بودن این درس و تعداد تستی که در کنکور سراسری دارد، به عنوان یکی از دروس با اهمیت قلمداد می شود، به ویژه در کنکور رشته ی تجربی که ضریب بالاتری دارد و دومین درس پراهمیت می باشد.

  توجه: زمانی که به درس شیمی در کنکور سراسری اختصاص می دهند، ۳۵ دقیقه می باشد که با توجه به حجم مسائل در کنکورهای اخیر کافی نیست و لازم است به خوبی در حل مسائل خبره باشیم.

   *توصیه ی ویژه ای که به داوطلبین عزیز کنکور سراسری می شود، مطالعه ی دقیق متن کتاب و بررسی دقیق تر کنکورهای سراسری چند سال اخیر (از سال ۸۴ به بعد) می باشد تا با چگونگی سبک سؤالات آشنا و مطالعه ی خود را هدف دارتر پیگیری کنید.

   **در درس شیمی می توان مباحث را به دو دسته ی کلی تقسیم کرد:

  مباحثی که در آن ها مطالعه ی مستمر بیش از تست زدن مورد توجه است، مانند مباحث پایه ی دوم، فصل ۱ و ۲ سال چهارم، (خلاصه نویسی کردن در این مباحث از اهمیت بالایی برخوردار است).

  مباحثی که در آن ها تست زدن کمک شایانی به تسلط در این مباحث می کند، مانند پایه ی سوم و فصل ۳ و ۴ پایه ی چهارم .

   فصل ۱ سال دوم:تا صفحه ی ۲۰ متن کتاب علامت گذاری (های لایت) شود ولی از مدل کوانتومی به بعد، از یک جزوه ی تکمیلی استفاده شود، سپس از کتاب تست ، تعدادی تست مهم را علامت دار کنید و هر چند وقت یک بار مرور کنید.

  فصل ۲ سال دوم:تام صفحه ی ۴۵ متن کتاب و از پدیده های تناوبی به بعد، پس از مطالعه از یک جزوه تکمیلی بیش تر تست بزنید.

  فصل ۳ و ۴ سال دوم:ابتدا کتاب و سپس جزوه ی درسی خود را خوب مطالعه کنید اما تست زدن اهمیت بیش تری دارد و تا می توانید تست بزنید.

  فصل ۵ سال دوم:فقط متن کتاب را خوب بخوانید اما در بحث نام گذاری آن ها، تمرین بیش تری داشته باشید و تست های کنکور سراسری را بزنید و تکرار کنید.

  فصل ۱ سال سوم: تا ابتدای موضوع استوکیومتری کتاب را خوب بدانید (۱ تست در کنکور دارد) – در حل مسائل با تست زنی به تسلط می رسید (توصیه می شود در حل مسائل از روش تناسب استفاده کنید).

  فصل ۲ و ۳ سال سوم:فقط متن کتاب را خوب بخوانید و علامت گذاری کنید، سپس تست های کنکور سال های اخیر را بزنید .

  فصل ۱ و ۲ سال چهارم:معمولاً دانش آموزان با این دو فصل مشکل ندارند و برای دوره ی بهتر از  کتاب تست ، تست هایی که از قبل علامت دار کرده اید را مجدداً حل کنید.

  فصل ۳ سال چهارم:بهتر است فصل را ۳ قسمت کنید و هر قسمت از کتاب را به خوبی مطالعه کنید و بلافاصله تست بزنید تا به موضوع درس مسلط شوید (در این فصل بهتر است جدول صفحه ی ۵۸ را به خاطر بسپارید).

  فصل ۴ سال چهارم:مشابه فصل ۳ سال چهارم عمل کنید (بهتر است در این فصل نیز سری الکتروشیمیایی در تست های فلزی به خاطر بسپارید).

  توجه: توصیه می شود برای مباحث فصل ۳ و ۴ پایه ی چهارم، تست زنی را پس از مطالعه ی کتاب و جزواتی که در اختیار دارید،به تاخیر نیاندازید.


  نام


  تاریخ ارسال پست: یکشنبه 03 مرداد 1395 ساعت: 8:2
  برچسب ها : ,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی