Code Centerآیا مطالعه کتابهای درسی برای موفقیت در کنکور کافی است؟

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  آیا مطالعه کتابهای درسی برای موفقیت در کنکور کافی است؟

  مشاور رتبه های برتر کنکور مطرح کرد /

  آیا مطالعه کتابهای درسی برای موفقیت در کنکور کافی است؟


  به گزارش پارسینه در حالی که همه ساله بازار فروش کتب ، برگزاری همایش ها و کلاس های کنکور داغ است، مشاور رتبه های برتر کنکور سراسری در گفت و گو با خبرگزاری برنا ، اعتقاد چندانی به استفاده دانش آموزان از چنین امکاناتی ندارد و معتقد است ؛ مطالعه کتاب های درسی و نیز بررسی تستهای کنکورهای سراسری برای موفقیت در کنکور کافی است، البته به شرط آنکه دانش آموز مهارت لازم برای مطالعه و خلاصه برداری هر یک از کتابهای درسی را داشته باشد و درکنار آن شیوه های علمی تست زنی و مدیریت زمان را نیز بداند.

  سیناتهرانی به برنا گفت: من نیز همانند سازمان سنجش معتقدم ، منبع سوالات کنکور ، فقط از محتوای کتاب‌های درسی استخراج می‌شود و بنابراین بین دانش‌آموزانی که از کلاس های کنکور استفاده می کنند و یا بچه هایی که فاقد چنین امکاناتی هستند، فرق چندانی وجود ندارد و این وسط، فقط شیوه مطالعاتی و تست زنی آنهاست که تعیین‌کننده رتبه کنکوری شان است.
  این مشاور موفق تحصیلی در ادامه ی گفت وگوی خود با برنا، به تشریح شش مولفه اساسی و تاثیرگذار در کسب رتبه های برتر کنکور سراسری پرداخت.

  مطالعه علمی و مفهومی دروس: 

    سیناتهرانی به خبرگزاری برنا گفت: متأسفانه برخی ها تصور می کنند مفهومی بودن سوالات کنکور بدین معنا است که برای حل آنها باید به فرمول های تستی یا کلاس های کنکور پناه برد، به همین علت هر ساله، حجم کتابهای کنکوری که روانه بازار می شود، افزایش می یابد. عده ای نیز به اشتباه تصور می کنند مفهومی بودن سوالات به معنای سخت بودن آن است در حالیکه هر دو دیدگاه، کاملاً اشتباه است.

    عضو ارشد سایت درس زندگی دات کام در ادامه افزود: در یک دهه اخیر؛ طراحان کنکور سراسری از شیوه ای که بنابه دلایلی ، من نام آنرا سیمر می گذارم در طراحی سوالات کنکور استفاده می کنند و هر ساله نیز بر تعداد سوالاتی که بر اساس این روش طراحی شده ، افزوده شده است. مفهومی بودن نیز یعنی اینکه طراحان سوالات کنکور، مطالب یک فصل یا یک درس را سیمر می کنند و با تکیه بر این مطالب منتخب ، اقدام به طراحی سوالات می نمایند. 

    هدف از این شیوه علمی در طراحی سوالات کنکور سراسری که سالهاست در اغلب مدارس و دانشگاههای تراز اول دنیا از جمله دانشگاه استنفورد در حال اجراست، جلوگیری از ورود افراد غیرخلاق و ناکارآمد به بخش های مختلف جامعه است. در کشور ما نیز از این روش برای جلوگیری از کسب رتبه های ممتاز، توسط دانش آموزانی که می خواهند صرفاً با حفظ کردن مطالب کتابهای کنکور و یا توسّل به شیوه های غیرمعمول نظیر کلاس های کنکور خاصّ ، فرمول های تستی یکبار مصرف و ... وارد رشته های پرطرفدار دانشگاههای برتر کشور شوند، استفاده می شود.

    این مشاور تحصیلی در ادامه افزود: در روش سیمر، طراحان بر روی مفاهیمی خاص متمرکز می شوند، لذا اگر دانش آموزی می خواهد در کنکور سراسری موفق شود، می بایست شیوه مطالعاتی خود را بر اساس این متد تغییر دهد، تا بتواند فکر طراح را به اصطلاح « بخواند » و بدیهی است وقتی موفق به انجام اینکار شود، دیگر نه نیازی به مطالعه جزوات یا کتابهای حجیم و یا پناه بردن به روشهای غیرمعمول و غیرعلمی خواهد داشت و نه نیازی هست که برای تسلط بیشتر، ساعتهای مطالعاتی طولانی داشته باشد و یا تستهای بیشمار حل کند.

    متأسفانه مدیران و دبیران مدارس و حتی مشاورین تحصیلی با این روش آشنا نیستند و این از حجم تکالیف و سبک برنامه های درسی ای که به دانش آموزانشان می دهند، مشخص است.
  روش مبتنی بر ایده یابی سیمر باعث می گردد تا در آینده افرادی وارد عرصه های مختلف شغلی بشوند که قادرند با تکیه بر روش تفکر صحیح و بهره گیری از هوش هیجانی و قدرت خلاقیت خود، جامعه را بسوی رشد و تعالی سوق دهند. 

  ساعات مطالعه :

    این مشاور برجسته کنکور در این رابطه به برنا گفت: عده ای تصور می کنند، هرکس ساعات مطالعاتی اش بیشتر باشد، در کنکور سراسری نتیجه بهتری کسب می کند، اما این فرضیه کاملاً منسوخ و اشتباه است. به عقیده من ساعات مطالعه زیاد نشان دهنده این است که دانش آموز روشهای مطالعاتی نادرستی دارد که می بایست بر اساس نحوه تفکر طراحان کنکور سراسری که من از آن به روش سیمر یاد می کنم، اصلاح شود. 


  کتابهای کنکور :

    از نگاه سیناتهرانی اغلب کتابهای کنکور مفاهیم کتاب درسی را بصورت ساده تری بیان کرده اند. اما این نباید باعث شود تا دانش آموز از مطالعه کتب درسی غافل شود. به عقیده ایشان، مطالعه صحیح کتابهای درسی به همراه بررسی تستهای سراسری موجود در کتابهای کنکور، برای موفق شدن در آزمون سراسری کافی است. ضمن اینکه دانش آموزان باید توجه داشتند باشند که کتابهای کنکوری ای که شناخته شده تر بوده و یا در دسترس تر هستند به همان نسبت می توانند خطرآفرین نیز باشند، زیرا نکات و فرمولهای ناکارآمد و اشتباهات آنها به شدت مورد توجه طراحان کنکوری سراسری قرار می گیرد. از طرفی مطالعه حجم عظیمی از کتابهای کنکور کار طاقت فرسایی است که باعث دلسردی و بی انگیزگی دانش آموزان در دراز مدت می شود.

  برنامه درسی :

    این مشاور برجسته کنکور که امسال نیز بیشترین آمار رتبه های یک رقمی و دو رقمی رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک را از آن کمپ کنکور خود کرده است، به خبرنگار برنا گفت: یک برنامه درسی رتبه ساز، این نیست که يك جدول شلوغ و پر از درس و تست در اختیار دانش آموز قرار دهیم كه دست و پاي او را ببندد. خب اینکار را تقریبا همه مشاورین با تجربه و تازه کار تحصیلی می توانند انجام دهند، زیرا مواد لازم برای چنین برنامه ساده لوحانه ای یک برگ کاغذ و یک عدد خودکار است. در حالیکه برنامه درسی علمی و حرفه ای برنامه ای است که بر اساس روشهای صحیح تفکر و مطالعه تنظیم شده باشد، برنامه ای که در آن مرور مطالب به شیوه سیمر و در زمان های خاصی طرح ریزی شده باشد. وظیفه مشاور تحصیلی این است که هر درس داخل برنامه را مبتنی بر این روش و در جهتی هدایت کند که دانش آموز علاوه بر تسلط یافتن بر آن درس ، قادر باشد در زمانی کمتر از مدت زمان تعیین شده طراحان، سوالات آن درس را در کنکور سراسری پاسخ داده و در تله تستی آنها گرفتار نشود.

  مدیریت ذهن :

    سیناتهرانی در تشریح مولفه مدیریت ذهن در کسب رتبه های برتر کنکور به برنا گفت: این خیلی دردناک است که دانش آموزی همه زحمات خود را کشیده و در طی ماهها بخوبی مطالعه کرده است، اما در اثر فقدان مهارت لازم در مدیریت ذهن، از چند روز مانده به زمان برگزاری آزمون سراسری تا لحظه ورود به محل آزمون و پاسخگویی به سوالات، دچار استرس و بی نظمی ذهنی شده و به یکباره خود را ببازد. تجربه نشان داده است یکی از دلایل اصلی بی دقتی دانش آموزان در حل مسائل تشریحی و تستی به دغدغه های فکری و مسائل خانوادگی آنها برمی گردد، بنابراین این موضوعات می بایست توسط یک تیم از متخصصین تحصیلی و مهارتهای مدیریت ذهن حل شده و دانش آموز تا زمان شرکت در کنکور سراسری بطور منظم تحت نظر و برنامه ریزی این تیم باشد.

  شیوه تست زنی :

    مشاور رتبه های برتر کنکور در گفت و گو با برنا :مشاور رتبه های برتر کنکور در گفت و گو با برنا :سیناتهرانی در این رابطه به برنا گفت: نحوه طراحی سوالات و چیدمان آنها و نیز ترتیب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری کاملاً هوشمندانه و بر اساس یک منحنی روانشناسی خاص صورت گرفته است، که نمی توانم آنرا بازگو کنم اما در این حد اشاره کنم که دانش آموزی که می خواهد در کنکور سراسری رتبه خوبی کسب کند باید بخوبی با آن منحنی و عملکردش آشنا شود تا در تله افزایش استرس و بهم ریختگی ذهنی و زمانی طراحان کنکور گرفتار نشود. بر اساس آن منحنی می توان سوالات را طوری چید تا به عنوان مثال، دانش آموزی که تصور می کرد براحتی می تواند یک رتبه زیر صد کسب کند، به یکباره از رتبه بالای هزار سردربیاورد. تسلط بر تست زنی در درجه اول نیازمند تسلط بر شیوه های مطالعه هر درس به روش سیمر و در درجه دوم نیازمند آشنایی کامل با منحنی فوق است. 


  تاریخ ارسال پست: سه شنبه 29 دي 1394 ساعت: 9:57

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی