Code Centerادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟

تبلیغات

  موضوعات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  اخرین مطالب سایت

  نکات مهم برای استفاده بهینه کنکوری های 97 از نوروز

  راه کارهايی برای نتيجه‌گيری بهتر از مطالعه

  توصیه برترین های کنکور ۹۶ به کنکوری ها و پشت کنکوری ها 97

  توصیه های نوروزی به داوطلبان کنکور 97

  کنکوری های 97 فرصت باقی مانده را دریابید

  بهترین منابع کنکور 98 در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی

  شهریه پردیس خودگردان در رشته های پزشکی

  گفت و گو با ياسمن مير، رتبه 6 علوم تجربي 96

  آیا مباحث سخت را برای کنکور حذف کنیم ؟

  برنامه امتحانات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی خرداد 97

  اسفند يک کنکوری 97 چگونه بايد باشد

  کجا و چگونه مطالعه کنیم

  فرمول های طلایی قبولی در کنکور در نیمسال دوم

  روش صحیح مطالعه برای کنکور

  معرفی رشته انسانی

  معرفی رشته ریاضی

  اصول طراحی هفت تست دام دار در کنکور سراسری

  چهار گام برای خلاصه نویسی و یادگیری بهتر مطالب

  در دوران مطالعه کنکور چگونه خستگی خود را رفع کنیم

  معرفی رشته تجربی

  تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور

  شک کردن بین دو گزینه در سوالات کنکور و آزمون آزمایشی

  معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی

  چگونه استرس دوران کنکور را کم کنیم

  هنوز هم برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی دیر نیست

  مدیریت زمان در کنکور سراسری و آزمون آزمایشی

  بهترین روش های درس خواندن و مطالعه صحیح کنکور

  روش خلاصه نویسی دروس عمومی

  تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی و یادداشت برداری

  چگونگی مرور دروس کنکوری

  نحوه تست زنی در سوالات کنکور

  چگونه رشته پزشکی قبول شویم؟

  مباحث مهم و پرتکرار کنکور تجربی

  فصل های ترکیبی و مرتبط زیست شناسی کنکور

  مباحث مهم و پرتکرار کنکور تجربی

  فصل های ترکیبی و مرتبط زیست شناسی کنکور

  نحوة پاسخگويي داوطلبان گروه آزمايشي هنر در آزمون سراسري 96

  مباحث آسان و مهم در فیزیک تجربی کنکور سراسری

  مباحث آسان در درس ریاضی کنکور تجربی

  توصیه های مهم برای موفقیت در نیم سال دوم

  روش های کاهش استرس قبل از امتحان و کنکور

  چگونه در حین مطالعه وسواس نداشته باشیم

  تعداد ساعت مطالعه برای درس زیست در کنکور

  چگونه در دروس عمومی کنکور سراسری درصد بالا به درست بیاوریم

  چگونه به برنامه آزمون ها برسیم ( قلم چی - گزینه دو - کانون )

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  ادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟

  ادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟
  1- براي موفقيت در کنکور هم دروس عمومي و هم دروس تخصصي را بايد خوب بخوانيد و به دروس عمومي هم به اندازه کافي اهميت بدهيد و آنها را پشت گوش نيندازيد.
  2- در کنار دروس تخصصي، هر روز دو تا سه ساعت يا بيشتر را با توجه به ميزان آگاهي و مهارتتان در دروس عمومي براي اين دروس در نظر بگيريد. اگر شما مطالب را بتدريج خوانده و زمان هاي مناسبي را براي مرور آنها در نظر بگيريد، حتماً توانايي پاسخگويي سؤالات بيشتري را در کنکور خواهيد داشت.
  3- براي هر کدام از درس‌هاي عمومي برنامه‌اي داشته باشيد و با حساب و کتاب پيش برويد و ببينيد که با اين روندي که پيش گرفته‌ايد، آيا مي توانيد بموقع تا روز کنکور، دروس عمومي را نيز به پايان رسانده و آنها را مرور کنيد؛ اگر نه، تغييراتي در برنامه‌تان ايجاد کنيد.
  4- مرورهاي روزانه، هفتگي و ماهانه را در نظر بگيريد و تمامي مرورها را براي آخر کار و نزديک کنکور باقي نگذاريد؛ در اين صورت، در آخر کار وقتي براي مرور سراغ کتاب مي رويد ممکن است که تمامي مطالب از يادتان برود. يک برنامه براي مطالعه دروس عمومي داشته باشيد و يک برنامه براي مرور آنها. براي انجام اين کار مي‌توانيد از ابزارهايي مانند جعبه لايتنر هم استفاده کنيد.
  5- از افرادي که کنکور را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند، مشورت بخواهيد و ببينيد که آنها براي زدن درصد بالايي در دروس عمومي چه روندي را پيش گرفته بوده‌اند.


  ادبيات
  ادبيات از دروس با اهميت، داراي ضريب بالا و بسيار رتبه آور مي‌باشد؛ به همين دليل، توجه کافي به اين درس از اهميت خاصي برخوردار است. اين درس براي همه‌ گروه‌هاي آزمايشي به عنوان درس عمومي، ضريب بالايي دارد؛ با اين حساب، مي‌توان گفت که کسب نمره‌ پايين در دو درس ادبيات و معارف جبران‌ناپذير است. سؤالات درس ادبيات معمولاً سخت هستند و حدود 50 درصد سؤالات را سؤالات دشوار تشکيل مي‌دهد؛ در ضمن، طرح سؤال از متون خارج از کتاب درسي  در قسمت‌هاي مختلف ( املا ء – آرايه‌هاي ادبي – زبان فارسي معني و مفهوم ) به چشم مي خورد. 
  بهترين راه تسلط بر لغت‌ها، يادگيري آنها در درون متن است؛ پس بايد متن را با دقت بخوانيد و زير کلماتي که معناي آنها را نمي‌دانيد خط بکشيد و سپس معناي واژه هاي ستاره دار را از فرهنگ لغات در آوريد و در حاشيه کتاب بنويسيد و بار‌ها مرور کنيد. سعي کنيد تمام معاني را که در واژه نامه کتاب درسي در برابر هر لغت آمده است، ياد بگيريد و تنها به معاني اول کلمه بسنده نکنيد. هنگام مطالعه کتاب درسي بايد تمامي لغات و اصطلاحاتي را که از لحاظ معنايي و املايي اهميت دارند، مشخص و در حاشيه کتاب يادداشت کنيد و معني لغات را حفظ کرده و با چند بار نوشتن و تمرين کلمات مهم املايي، ديکته آنها را ياد بگيريد. دانش­آموزان دقت داشته باشند که اين کلمات مهم معنايي و املايي در تمام بخش­هاي کتاب اعم از متون، شعرها، تمارين و... يافت مي­شوند. همچنين بعضي از واژه ها بيش از يک معني دارند که دانش آموز بايد به معاني مختلف آن توجه داشته باشد. براي مبحث املا، درس­هاي املايي کتاب زبان­ فارسي، و براي مبحث واژگان، واژگان ذکر شده در پايان کتاب نيز بايد مورد توجه و مطالعه قرار گيرد.  
  لازم به ذکر است که معمولاً چند سؤال از لغت‌هاست. اشاره به تعداد سؤالات احتمالي در کنکور به اين دليل است که شما وقت خودتان را با موضوعاتي که در هر درس بايد مطالعه کنيد و اهميت بيشتري دارد، تطبيق دهيد.
  سؤالات املاء معمولاً به شکل غلط املايي در يک متن يا چهار عبارت در چهار گزينه مورد سؤال قرار مي‌گيرد. سؤالاتي که به صورت غلط املايي در يک متن پرسيده مي‌شود معمولا ً دشوارتر هستند، و زماني که املايي غلط از واژه هاي مشابه است پاسخگويي به سؤال دشوارتر مي‌شود (حدود دو تا سه سؤال از املاء مطرح مي‌شود).
  يکي از بخش‌هاي مورد سؤال در کنکور، آرايه هاي ادبي است. از آنجا که تقريباً نيمي از سؤالات درس ادبيات به اين بخش مربوط مي­شود، دانش آموزان بايد به طور جدي به اين مقوله پرداخته و به نهايت تسلط در مباحث آن برسند و تنها راه پاسخگويي به اين گونه سؤالات فقط آموختن درست آنها که شامل  قالب شعري، بيان و بديع  و حفظ کردن است، مي‌باشد. نکته‌اي که بايد به آن اشاره شود اين است که دو مقوله آرايه‌ها‌ي ادبي و معنا و مفهوم اشعار به هم وابسته هستند و هنگام مطالعه اشعار و متون بايد هم­زمان هر دوي آنها را مد نظر قرار داده و هر يک را مکمل ديگري نماييد. براي پاسخگويي به سؤالات آرايه­ها­ي ادبي بايد ابتدا تعريف ساده هر کدام از آرايه­ها را آموخته و هر آرايه را با يک مثال پرکاربرد و مشهور ياد بگيريد. هنگام مطالعه­ اشعار، بايد هر آنچه از آرايه­ها به ذهنتان مي­رسد يادداشت کنيد. در اين هنگام بايد هم به معناي ظاهري ابيات و متون توجه کنيد و هم بتوانيد با نگاهي تحليلي مفهوم بيت را عنوان کنيد و بتوانيد متون و اشعاري را که با هم قرابت دارند، مشخص کنيد؛ پس براي تسلط بر مقوله­ قرابت معنايي بايد مطالعه با نگاهي کل‌نگرانه صورت گيرد و دانش­آموز بايد بتواند ابيات و متون مرتبط با هم را مشخص کند.
  توجه کنيد که براي يادگيري آرايه ها، نبايد فقط نمونه هاي کتاب را حفظ کنيد، بلکه به سؤالات و مثال‌هاي خارج از کتاب هم توجه کنيد؛ به اين دليل که برخي سؤالات از خارج از کتاب طرح مي‌شود. در کنکور بيش از يک آرايه در يک سؤال پرسيده مي‌شود؛ مثلاً مي‌گويند در کدام گزينه هر سه آرايه استعاره، تشبيه و تناسب وجود دارد و شما حتماً براي جواب دادن به سؤالات آرايه هاي ادبي بايد بخوبي مفهوم آنها را بدانيد (حدود سه سؤال از آرايه‌).
  سؤالات تاريخ ادبيات، معمولا ً از قسمت‌هايي طرح مي‌شود که بسادگي نمي‌توان به آنها پاسخ گفت؛ پس علاوه بر تاريخ ادبيات بالاي درس‌ها، بايد توضيحات و نام کتاب هاي مندرج در درآمد فصل‌هاي کتاب و همچنين فهرست اعلام پايان کتاب را بخوبي بخوانيد و با روش تکرار ياد بگيريد؛ يعني به جاي اينکه براي آموختن تاريخ ادبيات يک فصل در يک نوبت، يک ساعت وقت صرف کنيد، آن را در چهار نوبت 10 تا 12 دقيقه اي مطالعه کنيد تا در حافظه شما بماند. دانش­آموز مي­تواند با تهيه­ فلش کارت­هايي اطلاعات مربوط به هر کدام از نويسندگان و شاعران را ثبت کرده و اين فلش­ها را به طور مرتب مرور کند. هر کدام از کارت‌ها به يک شاعر يا نويسنده اختصاص دارد و تمامي اطلاعات مربوط به شاعر در آن ثبت شده است.
  دسته­بندي شاعران بر اساس مکتب ادبي يا دوره­ تاريخي نيز مي­تواند به روند يادگيري سرعت بخشد. دانش‌آموزان بايد علاوه بر تاريخ ادبيات­هاي موجود در متن کتاب، اعلام ذکر شده در آخر کتاب ادبيات فارسي را نيز به دقت مطالعه کنند. براي حفظ آثار شاعران نيز مي توان از سر واژه ها استفاده کرد ( براي مثال، آثار نظامي را مي توانيد در واژه «ملخ ها» خلاصه کنيد: مخزن الاسرار/ ليلي و مجنون/ خسرو و شيرين/ هفت پيکر/ اسکندرنامه).
  در کنکور، حدود پنج تا شش سؤال از سؤالات ادبيات از زبان فارسي است. مباحث اين کتاب به چهار بخش املا، نگارش، زبان­شناسي و دستور زبان تقسيم مي شود. دو مقوله­ نگارش و زبان شناسي نيز حاوي متون حفظي هستند که با شيوه­ ساير دروس متني( مرور پيوسته) بايد مطالعه شوند؛ اما بيشترين تاکيد طراحان آزمون سراسري بر مقوله دستور زبان است. براي تسلط يافتن بر مطالب اين بخش ابتدا بايد تعريف ساده هر کدام از دستور­ها و قواعد را ياد گرفته و سپس به تمرين اين قواعد بر روي متن بپردازيد؛ مثلاً براي تسلط بر مبحث ساختمان اسم، ابتدا بايد انواع اسم را از لحاظ ساخت بشناسيد و سپس ساخت اسم­هاي موجود در يک متن را مشخص کنيد. براي تست زدن بهتر، کتاب را خط به خط بخوانيد و تمام مثال ها و تعريف‌هاي آن را در نظر داشته باشيد. از حفظ کردن قواعد صرف نظر نموده و کاملا ً آنها را ياد بگيريد و در متون متفاوت خارج از کتاب از آنها استفاده و تمرين کنيد. براي جلوگيري از فراموشي، کتاب درسي و  فيش برداري ها و خلاصه نويسي ها و تست هاي سال‌هاي گذشته را مرور کنيد. از معني و مفهوم نيز 8 تا 9 سؤال مطرح مي‌شود؛ به همين دليل سعي کنيد تا آنها را هم خوب ياد بگيرد. باز هم تاکيد مي‌کنيم که ادبيات هم، مانند دروس تخصصي شما از اهميت خاصي برخوردار است و کسب درصد پايين در اين درس، به ضرر شماست.


  دين و زندگي
  پس از ادبيات فارسي، درس دين و زندگي، ضريب بالايي دارد و مهم‌ترين درس عمومي محسوب مي‌شود؛ البته در آزمون سراسري، ضريب هر درس به تنهايي اهميت آن را نشان نمي‌دهد، بلکه کيفيت رقابت داوطلبان در آن درس بر اهميت و نقش آن تاثير مي‌گذارد؛ در اين ميان، درس دين و زندگي نقش جالبي دارد. معمولاً داوطلبان ابتدا اين درس و سپس ادبيات را بهتر و بيشتر مي‌خوانند؛ به همين جهت، ميانگين نمره‌ قبول‌شدگان کنکور در اين درس نسبت به ساير دروس عمومي بالاتر است و رقابت داوطلبان در اين درس دشوارتر مي‌شود؛ به‌طوري‌که کسب نمره‌ پايين‌ در اين درس، شما را از آوردن نمره و رتبه‌ لازم براي رشته‌هاي مطلوب محروم مي‌سازد.
  همان گونه که اشاره شد، دين و زندگي از جمله دروسي است که اکثر داوطلبان در کنکور درصد پاسخگويي بالايي در آن دارند . اگر به يک سؤال پاسخ اشتباه دهيد و به يک سؤال اصلا ً پاسخي ندهيد، نزديک به 10 تا 50 نفر در رتبه کل خود ضرر خواهيد کرد؛ با اين همه، شما با مطالعه فقط چند ساعت در هفته مي توانيد به درصد بسيار خوبي در اين درس برسيد. سؤالي که در اينجا پيش مي آيد اين است که نحوه مطالعه صحيح، همراه با بازدهي بالا در درس دين و زندگي، چگونه است. براي پاسخ به اين سؤال بايد گفت که مباحث مطرح شده در معارف به سه دسته تقسيم مي شود:
  1-    احاطه بر مفهوم کلي و هدف درس، به علاوه تسلط بر متن درس؛
  2-    فهم آيات با تسلط کامل بر ترجمه ها و اهداف آنها؛
  3-    فهم هدف روايات، متن آنها و همچنين ارتباطشان با درس.
  هر درسي، هدف خاصي براي خود دارد. ابتدا بايد متن درس را با دقت بررسي کرد و پس از پايان درس، سؤالات مربوط به انديشه و تحقيق يا تفکر در آيات و تطبيق هاي حذف نشده از آزمون سراسري را نيز مطالعه کنيم تا چيزي از قلم نيفتد.
  نکته‌ مهم در يادگيري اين درس، روش صحيح مطالعه هر بخش است. هنگام مطالعه متن درس، بايد دقت کرد که سعي در حفظ کردن مطالب مانند امتحان نهايي نداشته باشيد؛ پس هر بند يا پاراگراف مطالب مرتبط به بحث را به صورت مجزّا يا داخل کروشه، دسته بندي کنيد، آن جمله يا مطلب را مطالعه کنيد و سپس در يک زمان کوتاه، آن نکته را تجسّم کنيد. توجه داشته باشيد که براحتي از جزء به کل مي‌توان رسيد و اگر زماني نياز به چينش اين مطالب کنار يکديگر باشد، شما تسلط لازم را داريد؛ در عين حالي که اگر نکته يا لغت مهمي در اثناي آن کروشه يا پرانتز، وجود داشته باشد، با نکته برداري، کاملاً در ذهن مي ماند، و اگر سؤال به صورتي جدا از متن کتاب طرح شود، با اين روش براحتي قابل پاسخگويي است. توجه داشته باشيد که محور کار حتماً بايد کتاب درسي باشد. قبل از تسلط به مفاهيم کتب از هر گونه بررسي تستي جداً خود‌داري کنيد. مهم‌ترين قسمت سؤالات دين و زندگي در آزمون سراسري، بخش « آيات» است. بايد به اين  نکات توجه کنيد:
  1-    ابتدا بايد آيه را با ترجمه آن خواند و بر آن تسلط پيدا کرد؛
  2- بايد مفهوم مرتبط با آن آيه را فرا گرفت؛ به طوري که بتوان تشخيص داد کليت آيه يا هر کدام از اجزاي آن به چه نکته اي اشاره دارند؛
  3-  توجه به ارتباطات آيات يا تيتر با آن موضوع و ارتباط با آيات و روايات هم مفهوم و حتي ارتباط با اشعار نيز، قسمت بسيار مهم اين دسته، نکات و سؤالات است؛
  4-    در مورد آيات قرآني، نام سوره‌ها بايد حفظ شود؛
  5- خط به خط دروس اين کتاب مهم هستند. از روش هاي خوب مطالعه اين درس، توجه به پاورقي و خط کشي و علامت ستاره يا پر رنگ کردن نکته هاي مهم است؛
  6-     توجه به تمامي آيات کتاب ( ستاره دار و غير ستاره دار ) و ترجمه کلي و حدودي لغات عربي هر آيه لازم است؛
  7-    هنگام حفظ هر آيه بايد به تيتر بالاي آن پاراگراف و سر فصل ها توجه کافي شود؛
  8-    به اشعار مطرح شده کتاب و مفهوم کلي آن توجه شود؛
  9-  توجه به پاورقي‌هاي کتاب، بخصوص نويسنده کتاب‌ها، بسيار مهم است. بهتر است که تست‌هاي اين درس را دو يا سه روز بعد از مطالعه انجام دهيد؛
  10-  پيشنهاد مي‌شود که براي شروع، دين و زندگي3 را مطالعه کنيد و در ادامه، مطالعه دين و زندگي 2 را که به علّت فاصله گرفتن از سال دوم دبيرستان، نياز به بررسي دارد.

  پیک سنجش

  تاریخ ارسال پست: چهارشنبه 12 خرداد 1395 ساعت: 10:1
  برچسب ها : ,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی