Code Centerادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات

  اخبار تحصیلی

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  اخرین مطالب سایت

  آزمون جمع بندی زیست گیاهی

  آزمون شبیه ساز زیست شناسی کنکور

  جزوه کاربرد مشتق بخش نقاط بحرانی

  جمع بندی زبان کنکور

  جزوه ی جمع بندی گردش مواد

  جزوه ی کنکوری انتگرال

  کنکوری ها چه غذایی بخورند؟

  سوالات جمع بندی زیست جانوری

  عوارض نشستن طولانی مدت کنکوری ها/ روی شکم مطالعه نکنید

  دانلود آزمون یک اردیبهشت 96 قلم چی

  جزوه نکات کنکوری آغازیان

  جزوه خلاصه مشتق

  مجله کنکوری مکتبستان شماره نه

  اردیبهشت ماهی مهم برای کنکوری ها

  موفقیت کنکوری ها در تلاش

  دانلود آزمون 25 فروردین 96 گزینه دو

  دانلود آزمون 25 فروردین 96 قلم چی

  مدیریت زمان در کنکور

  مباحث پرتکرار سوالات ریاضی تجربی کنکور

  جدول ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور سراسری تمامی رشته ها

  بودجه بندی دروس کنکور – از سال ۸۸ تا 95- همه ی رشته ها

  هنوز هم برای موفقيت در کنکور دير نيست

  دانلود آزمون 18 فروردین 96 گاج

  با مقايسه خودتان با ساير داوطلبان کنکور موفق نمي‌شويد

  مجله کنکوری مکتبستان شماره هشت

  نمونه سوال ریاضی دهم نوبت دوم

  دانلود آزمون 18 فروردین 96 قلم چی

  جزوه ژنتیک کنکور به روش تیپ بندی

  شروع دوباره برای کنکور

  علل پایین بودن سرعت مطالعه کنکور و راه های افزایش آن

  جزوه کنکوری ساختار لوویس

  دانلود آزمون 7 فروردین 96 گاج

  بانک نمونه سوال شیمی دهم

  جزوه ریاضیات فراتکنیکی فصل مثلثات

  جزوه شیمی دهم فصل سوم

  پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

  پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس


  فیلم های دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی‎

  بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

  شیمی دبیرستان ریاضی برای ریاضی-فیزیک ریاضی برای علوم تجربی
  هندسه دبیرستان حساب دیفرانسیل و انتگرال زیست شناسی دوم دبیرستان
  فیزیک دبیرستان ریاضی عمومی پیش دانشگاهی زیست شناسی سوم دبیرستان
  فیزیک پیش دانشگاهی هندسه تحلیلی پیش دانشگاهی زیست شناسی پیش دانشگاهی

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  ادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟

  ادبیات و دین و زندگی را چگونه بخوانیم؟
  1- براي موفقيت در کنکور هم دروس عمومي و هم دروس تخصصي را بايد خوب بخوانيد و به دروس عمومي هم به اندازه کافي اهميت بدهيد و آنها را پشت گوش نيندازيد.
  2- در کنار دروس تخصصي، هر روز دو تا سه ساعت يا بيشتر را با توجه به ميزان آگاهي و مهارتتان در دروس عمومي براي اين دروس در نظر بگيريد. اگر شما مطالب را بتدريج خوانده و زمان هاي مناسبي را براي مرور آنها در نظر بگيريد، حتماً توانايي پاسخگويي سؤالات بيشتري را در کنکور خواهيد داشت.
  3- براي هر کدام از درس‌هاي عمومي برنامه‌اي داشته باشيد و با حساب و کتاب پيش برويد و ببينيد که با اين روندي که پيش گرفته‌ايد، آيا مي توانيد بموقع تا روز کنکور، دروس عمومي را نيز به پايان رسانده و آنها را مرور کنيد؛ اگر نه، تغييراتي در برنامه‌تان ايجاد کنيد.
  4- مرورهاي روزانه، هفتگي و ماهانه را در نظر بگيريد و تمامي مرورها را براي آخر کار و نزديک کنکور باقي نگذاريد؛ در اين صورت، در آخر کار وقتي براي مرور سراغ کتاب مي رويد ممکن است که تمامي مطالب از يادتان برود. يک برنامه براي مطالعه دروس عمومي داشته باشيد و يک برنامه براي مرور آنها. براي انجام اين کار مي‌توانيد از ابزارهايي مانند جعبه لايتنر هم استفاده کنيد.
  5- از افرادي که کنکور را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند، مشورت بخواهيد و ببينيد که آنها براي زدن درصد بالايي در دروس عمومي چه روندي را پيش گرفته بوده‌اند.


  ادبيات
  ادبيات از دروس با اهميت، داراي ضريب بالا و بسيار رتبه آور مي‌باشد؛ به همين دليل، توجه کافي به اين درس از اهميت خاصي برخوردار است. اين درس براي همه‌ گروه‌هاي آزمايشي به عنوان درس عمومي، ضريب بالايي دارد؛ با اين حساب، مي‌توان گفت که کسب نمره‌ پايين در دو درس ادبيات و معارف جبران‌ناپذير است. سؤالات درس ادبيات معمولاً سخت هستند و حدود 50 درصد سؤالات را سؤالات دشوار تشکيل مي‌دهد؛ در ضمن، طرح سؤال از متون خارج از کتاب درسي  در قسمت‌هاي مختلف ( املا ء – آرايه‌هاي ادبي – زبان فارسي معني و مفهوم ) به چشم مي خورد. 
  بهترين راه تسلط بر لغت‌ها، يادگيري آنها در درون متن است؛ پس بايد متن را با دقت بخوانيد و زير کلماتي که معناي آنها را نمي‌دانيد خط بکشيد و سپس معناي واژه هاي ستاره دار را از فرهنگ لغات در آوريد و در حاشيه کتاب بنويسيد و بار‌ها مرور کنيد. سعي کنيد تمام معاني را که در واژه نامه کتاب درسي در برابر هر لغت آمده است، ياد بگيريد و تنها به معاني اول کلمه بسنده نکنيد. هنگام مطالعه کتاب درسي بايد تمامي لغات و اصطلاحاتي را که از لحاظ معنايي و املايي اهميت دارند، مشخص و در حاشيه کتاب يادداشت کنيد و معني لغات را حفظ کرده و با چند بار نوشتن و تمرين کلمات مهم املايي، ديکته آنها را ياد بگيريد. دانش­آموزان دقت داشته باشند که اين کلمات مهم معنايي و املايي در تمام بخش­هاي کتاب اعم از متون، شعرها، تمارين و... يافت مي­شوند. همچنين بعضي از واژه ها بيش از يک معني دارند که دانش آموز بايد به معاني مختلف آن توجه داشته باشد. براي مبحث املا، درس­هاي املايي کتاب زبان­ فارسي، و براي مبحث واژگان، واژگان ذکر شده در پايان کتاب نيز بايد مورد توجه و مطالعه قرار گيرد.  
  لازم به ذکر است که معمولاً چند سؤال از لغت‌هاست. اشاره به تعداد سؤالات احتمالي در کنکور به اين دليل است که شما وقت خودتان را با موضوعاتي که در هر درس بايد مطالعه کنيد و اهميت بيشتري دارد، تطبيق دهيد.
  سؤالات املاء معمولاً به شکل غلط املايي در يک متن يا چهار عبارت در چهار گزينه مورد سؤال قرار مي‌گيرد. سؤالاتي که به صورت غلط املايي در يک متن پرسيده مي‌شود معمولا ً دشوارتر هستند، و زماني که املايي غلط از واژه هاي مشابه است پاسخگويي به سؤال دشوارتر مي‌شود (حدود دو تا سه سؤال از املاء مطرح مي‌شود).
  يکي از بخش‌هاي مورد سؤال در کنکور، آرايه هاي ادبي است. از آنجا که تقريباً نيمي از سؤالات درس ادبيات به اين بخش مربوط مي­شود، دانش آموزان بايد به طور جدي به اين مقوله پرداخته و به نهايت تسلط در مباحث آن برسند و تنها راه پاسخگويي به اين گونه سؤالات فقط آموختن درست آنها که شامل  قالب شعري، بيان و بديع  و حفظ کردن است، مي‌باشد. نکته‌اي که بايد به آن اشاره شود اين است که دو مقوله آرايه‌ها‌ي ادبي و معنا و مفهوم اشعار به هم وابسته هستند و هنگام مطالعه اشعار و متون بايد هم­زمان هر دوي آنها را مد نظر قرار داده و هر يک را مکمل ديگري نماييد. براي پاسخگويي به سؤالات آرايه­ها­ي ادبي بايد ابتدا تعريف ساده هر کدام از آرايه­ها را آموخته و هر آرايه را با يک مثال پرکاربرد و مشهور ياد بگيريد. هنگام مطالعه­ اشعار، بايد هر آنچه از آرايه­ها به ذهنتان مي­رسد يادداشت کنيد. در اين هنگام بايد هم به معناي ظاهري ابيات و متون توجه کنيد و هم بتوانيد با نگاهي تحليلي مفهوم بيت را عنوان کنيد و بتوانيد متون و اشعاري را که با هم قرابت دارند، مشخص کنيد؛ پس براي تسلط بر مقوله­ قرابت معنايي بايد مطالعه با نگاهي کل‌نگرانه صورت گيرد و دانش­آموز بايد بتواند ابيات و متون مرتبط با هم را مشخص کند.
  توجه کنيد که براي يادگيري آرايه ها، نبايد فقط نمونه هاي کتاب را حفظ کنيد، بلکه به سؤالات و مثال‌هاي خارج از کتاب هم توجه کنيد؛ به اين دليل که برخي سؤالات از خارج از کتاب طرح مي‌شود. در کنکور بيش از يک آرايه در يک سؤال پرسيده مي‌شود؛ مثلاً مي‌گويند در کدام گزينه هر سه آرايه استعاره، تشبيه و تناسب وجود دارد و شما حتماً براي جواب دادن به سؤالات آرايه هاي ادبي بايد بخوبي مفهوم آنها را بدانيد (حدود سه سؤال از آرايه‌).
  سؤالات تاريخ ادبيات، معمولا ً از قسمت‌هايي طرح مي‌شود که بسادگي نمي‌توان به آنها پاسخ گفت؛ پس علاوه بر تاريخ ادبيات بالاي درس‌ها، بايد توضيحات و نام کتاب هاي مندرج در درآمد فصل‌هاي کتاب و همچنين فهرست اعلام پايان کتاب را بخوبي بخوانيد و با روش تکرار ياد بگيريد؛ يعني به جاي اينکه براي آموختن تاريخ ادبيات يک فصل در يک نوبت، يک ساعت وقت صرف کنيد، آن را در چهار نوبت 10 تا 12 دقيقه اي مطالعه کنيد تا در حافظه شما بماند. دانش­آموز مي­تواند با تهيه­ فلش کارت­هايي اطلاعات مربوط به هر کدام از نويسندگان و شاعران را ثبت کرده و اين فلش­ها را به طور مرتب مرور کند. هر کدام از کارت‌ها به يک شاعر يا نويسنده اختصاص دارد و تمامي اطلاعات مربوط به شاعر در آن ثبت شده است.
  دسته­بندي شاعران بر اساس مکتب ادبي يا دوره­ تاريخي نيز مي­تواند به روند يادگيري سرعت بخشد. دانش‌آموزان بايد علاوه بر تاريخ ادبيات­هاي موجود در متن کتاب، اعلام ذکر شده در آخر کتاب ادبيات فارسي را نيز به دقت مطالعه کنند. براي حفظ آثار شاعران نيز مي توان از سر واژه ها استفاده کرد ( براي مثال، آثار نظامي را مي توانيد در واژه «ملخ ها» خلاصه کنيد: مخزن الاسرار/ ليلي و مجنون/ خسرو و شيرين/ هفت پيکر/ اسکندرنامه).
  در کنکور، حدود پنج تا شش سؤال از سؤالات ادبيات از زبان فارسي است. مباحث اين کتاب به چهار بخش املا، نگارش، زبان­شناسي و دستور زبان تقسيم مي شود. دو مقوله­ نگارش و زبان شناسي نيز حاوي متون حفظي هستند که با شيوه­ ساير دروس متني( مرور پيوسته) بايد مطالعه شوند؛ اما بيشترين تاکيد طراحان آزمون سراسري بر مقوله دستور زبان است. براي تسلط يافتن بر مطالب اين بخش ابتدا بايد تعريف ساده هر کدام از دستور­ها و قواعد را ياد گرفته و سپس به تمرين اين قواعد بر روي متن بپردازيد؛ مثلاً براي تسلط بر مبحث ساختمان اسم، ابتدا بايد انواع اسم را از لحاظ ساخت بشناسيد و سپس ساخت اسم­هاي موجود در يک متن را مشخص کنيد. براي تست زدن بهتر، کتاب را خط به خط بخوانيد و تمام مثال ها و تعريف‌هاي آن را در نظر داشته باشيد. از حفظ کردن قواعد صرف نظر نموده و کاملا ً آنها را ياد بگيريد و در متون متفاوت خارج از کتاب از آنها استفاده و تمرين کنيد. براي جلوگيري از فراموشي، کتاب درسي و  فيش برداري ها و خلاصه نويسي ها و تست هاي سال‌هاي گذشته را مرور کنيد. از معني و مفهوم نيز 8 تا 9 سؤال مطرح مي‌شود؛ به همين دليل سعي کنيد تا آنها را هم خوب ياد بگيرد. باز هم تاکيد مي‌کنيم که ادبيات هم، مانند دروس تخصصي شما از اهميت خاصي برخوردار است و کسب درصد پايين در اين درس، به ضرر شماست.


  دين و زندگي
  پس از ادبيات فارسي، درس دين و زندگي، ضريب بالايي دارد و مهم‌ترين درس عمومي محسوب مي‌شود؛ البته در آزمون سراسري، ضريب هر درس به تنهايي اهميت آن را نشان نمي‌دهد، بلکه کيفيت رقابت داوطلبان در آن درس بر اهميت و نقش آن تاثير مي‌گذارد؛ در اين ميان، درس دين و زندگي نقش جالبي دارد. معمولاً داوطلبان ابتدا اين درس و سپس ادبيات را بهتر و بيشتر مي‌خوانند؛ به همين جهت، ميانگين نمره‌ قبول‌شدگان کنکور در اين درس نسبت به ساير دروس عمومي بالاتر است و رقابت داوطلبان در اين درس دشوارتر مي‌شود؛ به‌طوري‌که کسب نمره‌ پايين‌ در اين درس، شما را از آوردن نمره و رتبه‌ لازم براي رشته‌هاي مطلوب محروم مي‌سازد.
  همان گونه که اشاره شد، دين و زندگي از جمله دروسي است که اکثر داوطلبان در کنکور درصد پاسخگويي بالايي در آن دارند . اگر به يک سؤال پاسخ اشتباه دهيد و به يک سؤال اصلا ً پاسخي ندهيد، نزديک به 10 تا 50 نفر در رتبه کل خود ضرر خواهيد کرد؛ با اين همه، شما با مطالعه فقط چند ساعت در هفته مي توانيد به درصد بسيار خوبي در اين درس برسيد. سؤالي که در اينجا پيش مي آيد اين است که نحوه مطالعه صحيح، همراه با بازدهي بالا در درس دين و زندگي، چگونه است. براي پاسخ به اين سؤال بايد گفت که مباحث مطرح شده در معارف به سه دسته تقسيم مي شود:
  1-    احاطه بر مفهوم کلي و هدف درس، به علاوه تسلط بر متن درس؛
  2-    فهم آيات با تسلط کامل بر ترجمه ها و اهداف آنها؛
  3-    فهم هدف روايات، متن آنها و همچنين ارتباطشان با درس.
  هر درسي، هدف خاصي براي خود دارد. ابتدا بايد متن درس را با دقت بررسي کرد و پس از پايان درس، سؤالات مربوط به انديشه و تحقيق يا تفکر در آيات و تطبيق هاي حذف نشده از آزمون سراسري را نيز مطالعه کنيم تا چيزي از قلم نيفتد.
  نکته‌ مهم در يادگيري اين درس، روش صحيح مطالعه هر بخش است. هنگام مطالعه متن درس، بايد دقت کرد که سعي در حفظ کردن مطالب مانند امتحان نهايي نداشته باشيد؛ پس هر بند يا پاراگراف مطالب مرتبط به بحث را به صورت مجزّا يا داخل کروشه، دسته بندي کنيد، آن جمله يا مطلب را مطالعه کنيد و سپس در يک زمان کوتاه، آن نکته را تجسّم کنيد. توجه داشته باشيد که براحتي از جزء به کل مي‌توان رسيد و اگر زماني نياز به چينش اين مطالب کنار يکديگر باشد، شما تسلط لازم را داريد؛ در عين حالي که اگر نکته يا لغت مهمي در اثناي آن کروشه يا پرانتز، وجود داشته باشد، با نکته برداري، کاملاً در ذهن مي ماند، و اگر سؤال به صورتي جدا از متن کتاب طرح شود، با اين روش براحتي قابل پاسخگويي است. توجه داشته باشيد که محور کار حتماً بايد کتاب درسي باشد. قبل از تسلط به مفاهيم کتب از هر گونه بررسي تستي جداً خود‌داري کنيد. مهم‌ترين قسمت سؤالات دين و زندگي در آزمون سراسري، بخش « آيات» است. بايد به اين  نکات توجه کنيد:
  1-    ابتدا بايد آيه را با ترجمه آن خواند و بر آن تسلط پيدا کرد؛
  2- بايد مفهوم مرتبط با آن آيه را فرا گرفت؛ به طوري که بتوان تشخيص داد کليت آيه يا هر کدام از اجزاي آن به چه نکته اي اشاره دارند؛
  3-  توجه به ارتباطات آيات يا تيتر با آن موضوع و ارتباط با آيات و روايات هم مفهوم و حتي ارتباط با اشعار نيز، قسمت بسيار مهم اين دسته، نکات و سؤالات است؛
  4-    در مورد آيات قرآني، نام سوره‌ها بايد حفظ شود؛
  5- خط به خط دروس اين کتاب مهم هستند. از روش هاي خوب مطالعه اين درس، توجه به پاورقي و خط کشي و علامت ستاره يا پر رنگ کردن نکته هاي مهم است؛
  6-     توجه به تمامي آيات کتاب ( ستاره دار و غير ستاره دار ) و ترجمه کلي و حدودي لغات عربي هر آيه لازم است؛
  7-    هنگام حفظ هر آيه بايد به تيتر بالاي آن پاراگراف و سر فصل ها توجه کافي شود؛
  8-    به اشعار مطرح شده کتاب و مفهوم کلي آن توجه شود؛
  9-  توجه به پاورقي‌هاي کتاب، بخصوص نويسنده کتاب‌ها، بسيار مهم است. بهتر است که تست‌هاي اين درس را دو يا سه روز بعد از مطالعه انجام دهيد؛
  10-  پيشنهاد مي‌شود که براي شروع، دين و زندگي3 را مطالعه کنيد و در ادامه، مطالعه دين و زندگي 2 را که به علّت فاصله گرفتن از سال دوم دبيرستان، نياز به بررسي دارد.

  پیک سنجش

  تاریخ ارسال پست: چهارشنبه 12 خرداد 1395 ساعت: 10:1
  برچسب ها : ,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی