Code Centerتبعیض آموزشی ریشه همه تبعیض‌ها

تبلیغات

موضوعات

امکانات جانبی

  × بستن تبلیغات
  × بستن تبلیغات
  × بستن تبلیغات
  × بستن تبلیغات

اخبار تحصیلی

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

پربازدید

اخرین مطالب سایت

دانلود آزمون 7 فروردین 96 قلمچی

دانلود آزمون نوروزی 4 فروردین 96 گاج

دانلود آزمون نوروزی 3 فروردین 96 گاج

دانلود آزمون نوروزی 2 فروردین 96 گاج

مجله کنکوری مکتبستان شماره شش

جزوه نکات تولید مثل در گیاهان علی کرامت

جزوه خلاصه شارش انرژی علی کرامت

واکنش های شیمی 3 و نکات کنکوری آن

مشکلات خواب کنکوری ها

جزوه خلاصه و جامع فیزیک پیش دانشگاهی دکتر طلوعی

جزوه فصل پنج زیست دهم

توصیه های نوروزی رتبه ۷ کنکور تجربی ۹۵

جزوه نکات کنکوری فصل گیاهی

جزوه شیمی سال دوم فصل چهار

روش مطالعه برای کنکور در نوروز

روش های افزایش ساعت مطالعه کنکور

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟

جزوه زیست دهم فصل شش

دانلود جزوه زیست دهم فصل هفت

معرفی رشته پرستاری

معرفی رشته مامایی

تعطیلات نوروزی کنکوری ها و 14 نکته اثر گذار

نحوه ی جمع بندی کنکور دوران نوروز

فهرست منابع سؤالات کنکور سراسری سال 1396

فهرست حذفیات منابع سوالات کنکور 96

دانلود آزمون 20 اسفند 95 گاج

چگونه فیزیک ۱۰۰ بزنیم

جزوه زیست دهم فصل پنج

دانلود آزمون 20 اسفند 95 قلم چی

دانلود آزمون 20 اسفند 95 گزینه دو

برنامه امتحانات نهایی خرداد 96

شرایط تغییر رشته در پایه دهم

جزوه فصل چهار زیست دهم کتاب میکرو طبقه بندی گاج

پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

تبعیض آموزشی ریشه همه تبعیض‌ها

تبعیض آموزشی ریشه همه تبعیض‌ها

از مناطق مسکونی‌مان گرفته تا گورستان‌هایمان و از همه اینها دردآورتر آنکه آموزش‌مان نیز طبقاتی شده است! مدارس دولتی با برنامه‌های کذایی به طبقه‌ای تعلق دارند و مدارس خصوصی و غیرانتفاعی به طبقه‌ای دیگر! در همه مقاطع، سایه شوم این تبعیض را مشاهده می‌کنیم.


خبرگزاری فارس ـ‌ سید یحیی یثربی (استاد فلسفه و مفسر قرآن کریم): چند روز پیش در یکی از خبرگزاری‌های معتبر آمده بود:

«وضعیت ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری سال 95 نشان می‌دهد که دوره‌های (رایگان) روزانه به صورت محسوسی کاهش ظرفیت داشته‌اند و حرکت به سمت دوره‌های با شهریه، پولی و یا آنچه از آن به عنوان پردیس‌های خودگردان نام برده می‌شود، با شدت بیشتری پیگیری می‌شود».(1)

این خبر تاسف‌آور نشان می‌دهد که جامعه اسلامی ما به عدالت اجتماعی کمتر می‌اندیشد و برنامه‌های کلان آموزشی در جهت فرهنگسازی و تعمیم عدالت نیستند.

من همه ساله، هنگام ثبت نام دانش آموزان و دانشجویان و نزدیک شدن سال تحصیلی جدید، نکاتی را در این باره به مسئولان سیاسی و فرهنگی کشور تذکر داده‌ام. اگرچه، تاکنون اثری ندیده‌ام، بازهم لازم دانستم که تذکر بدهم؛ زیرا، آنچه از دست من برمی‌آید، همین تذکر است و بس!

من نه در شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو هستم و نه در مراکز تصمیم گیری دیگر، چه می‌توان کرد جز آن که بار دیگر فریادی برآورم که این راه و روش، راه و روش درستی نیست. به امید آن که روزی گوش شنوایی باشد.

یکی از هدف‌های اصلی انقلاب اسلامی جامعه ما، دستیابی به عدالت اجتماعی بود. دریغا که در سی و چند سالی که گذشته، در ایجاد عدالت اجتماعی موفق نبوده‌ایم. یکی از بارزترین نشانه‌های فقدان عدالت اجتماعی، پیدایش طبقات و تبعیض است. می‌بینیم که در جامعه ما همه چیز طبقاتی شده است.

جامعه‌ای داریم که نظام آن بر اساس قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) استوار شده است. دردا که به جای استقرار عدالت مورد نظر اسلام و پیشوایان معصوم (ع)، در چنین جامعه‌ای همه چیزمان طبقاتی شده است و در همه طبقاتمان، نوعی رقابت و چشم و هم چشمی در جهت افزون خواهی و برتری طلبی، آشکارا دیده می‌شود!

از مناطق مسکونی‌مان گرفته تا گورستان‌هایمان و از همه اینها دردآورتر آنکه آموزش‌مان نیز طبقاتی شده است! مدارس دولتی با برنامه‌های کذایی به طبقه‌ای تعلق دارند و مدارس خصوصی و غیرانتفاعی به طبقه‌ای دیگر! از مهد کودک و پیش دبستانی گرفته تا ابتدایی و دبیرستان، در همه مقاطع، سایه شوم این تبعیض را مشاهده می‌کنیم.

مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌های باشکوه، به کودکانی تعلق دارند و بی رونق‌ها به کودکانی دیگر! دبستان‌ها و دبیرستان‌های خوب به دانش آموزانی تعلق دارند و بی‌سامان‌ها به دانش آموزان دیگر! در مدرسه‌های خصوصی گاهی چهارده، پانزده میلیون تومان از هر دانش آموز شهریه می‌گیرند که بسیاری از خانواده‌های زحمتکش جامعه‌مان، در سراسر سال هم این قدر درآمد ندارند. یعنی، در برخی مدرسه‌ها برای ثبت نام دانش آموز، بیش از هزینه زندگی یکساله خانواده‌های زحمتکش شهریه پرداخت می‌شود! گردانندگان این مدارس با چندین بهانه از مردم پول می‌گیرند، از جمله:

1- تربیت اسلامی بچه‌ها (که تاکنون نتیجه‌ای از آن ندیده‌ایم).

2- آموزش‌های جنبی و تکمیلی (که تعلق به طبقه خاص دارند و عامل تبعیض‌اند).

3-  تقویت علوم انسانی (که از این بابت نیز تاکنون اثری مشاهده نشده است).

مبالغ دریافتی مدارس غیردولتی نیز متفاوت است. همه آنان شهریه‌های مصوب را می‌گیرند، اما برخی به نسبت شرایط خود، مبلغی را هم به عنوان آموزش‌های تکمیلی و جنبی و تهیه وسایل کمک آموزشی از مردم می‌گیرند و برخی از این مدارس که به مقامات سیاسی تعلق دارند، علاوه بر این دو رقم، مبالغی هم به عنوان کمک می‌توانند دریافت کنند که رقم این کمک‌ها می‌تواند بسیار بالا باشد، زیرا پولدارهای جامعه می‌خواهند فرزندانشان از همان دوران تحصیل با مقامات کشور در ارتباط باشند!

من به مناسبت آغاز سال تحصیلی به مسئولان جامعه، از سران قوای سه گانه تا مسئولان مستقیم آموزش و پرورش و آموزش عالی یادآور می‌شوم که اگر واقعا بنده خدا و پیرو اهل بیت (ع) هستند، در رفع این تبعیض‌ها بکوشند؛ همه مدارس را دولتی کرده، شرایط آنان را یکسان و هماهنگ کنند.

اگر بودجه دولت برای این امر کافی نباشد، همین افراد خیرخواهی که برای مدرسه خودشان کمک‌های هنگفت جذب می‌کنند، این کمک‌ها را به سوی مدارس دولتی سوق دهند تا همه بچه‌های ایران از تربیت اسلامی و آموزش‌های جنبی و تکمیلی به طور برابر بهره‌مند شوند.

متاسفانه همین تبعیض آموزشی در مرحله کنکور نیز جوانان را به دو طبقه «محروم» و «برخوردار» تقسیم کرده است. عده‌ای امکاناتی دارند که می‌توانند به کلاس‌های گرانقیمت کنکور رفته، از یاری مشاوران مختلف بهره بگیرند و انواع و اقسام تست‌ها و آزمون ها را پشت سر بگذارند و با دست پر وارد جلسه کنکور شوند.

در صورتی که فرزندان طبقات محروم به چنین امکاناتی دسترسی ندارند. در یک خانه کوچک، در میان سایر اعضای خانواده درس خوانده و با همان معلومات دبیرستانی، بدون هیچگونه تست و تجربه و یا مشاور و راهنمایی به جلسه کنکور وارد می‌شوند. در نتیجه، بیشتر پذیرفته شدگان عملاً به طبقات مرفه و برخوردار تعلق دارند.

سپس، نوبت ورود به دانشگاه می‌رسد. با تاسیس مراکز پولی، همانند دانشگاه آزاد، سپس دانشگاه‌های غیرانتفاعی، آنگاه پیام نور و اینک پردیس‌های خودگردان درها به روی فرزندان طبقات مرفه باز شده و از آنان استقبال می‌شود تا در هر رشته و مقطعی که می‌خواهند – چه با استعداد و چی بی استعداد – درس بخوانند.

در حالی که فرزندان محروم جامعه تنها به جرم عدم توانایی برای پرداختن چنین هزینه‌های هنگفتی، از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باز می‌مانند. در نتیجه، مشاغل بالای جامعه نیز در اختیار همین طبقات مرفه قرار می‌گیرد و فرزندان طبقات محروم به خاطر نداشتن تحصیلات عالی از مشاغل مهم محروم می‌مانند.

این تبعیض و ستم طبقاتی در سراسر جامعه ریشه دوانیده و اثر می‌گذارد. زیرا، دست یافتن به مشاغل و موقعیت‌های عالی کشور در جذب ثروت و امکانات تاثیرگذار است و انباشته شدن قدرت و ثروت، روز به روز فاصله را میان طبقات بیشتر خواهد کرد.

از دولت محترم این نظام مقدس، با تاکید تمام خواستارم که این مشکل را جدی بگیرند و دستکم به عنوان یک درد مطرح کنند، شاید زمانی عده‌ای به فکر درمان این درد بیافتند.

 

پی‌نوشت:

(1) - خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه 27 مرداد ماه 1395: « آمار صندلی‌های رایگان کنکور 95/ چهار پنجم ظرفیت پولی است»

انتهای پیام/ک


تاریخ ارسال پست: چهارشنبه 03 شهريور 1395 ساعت: 16:32

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی