Code Centerزيست‌شناسي را چطور بخوانيم؟از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات
   × بستن تبلیغات

  اخبار تحصیلی

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  اخرین مطالب سایت

  دانلود امتحانات نهايی پيش دانشگاهی خرداد 96

  دانلود امتحانات نهایی سال سوم خرداد 96

  نمونه سوال زیست دهم نوبت دوم

  نمونه سوال شیمی دهم نوبت دوم

  نمونه سوال فیزیک دهم نوبت دوم

  نمونه سوال ریاضی دهم نوبت دوم

  نمونه سوال عربی دهم نوبت دوم ریاضی و تجربی

  نمونه سوال زبان انگلیسی دهم نوبت دوم

  نمونه سوال دینی دهم نوبت دوم ریاضی و تجربی

  نمونه سوال فارسی دهم نوبت دوم

  نمونه سوال نگارش دهم نوبت دوم

  نمونه سوال هندسه دهم نوبت دوم

  نمونه سوال تفکر و سواد رسانه ای دهم نوبت دوم

  جمع بندی نکات کنکوری جانوری

  جزوه جمع بندی عربی کنکور 96

  تمرین تستی در زمان باقی مانده تا کنکور

  امتحانات نهایی سال سوم سرنوشت ساز

  دانلود آزمون 22 اردیبهشت 96 گاج

  جزوه زیست پیش دانشگاهی فصل نه ویروس ها و باکتری ها

  دانلود آزمون 8 اردیبهشت 96 گاج

  دانلود آزمون 22 اردیبهشت 96 قلم چی

  پاسخ مشاور سازمان سنجش به سوالات داوطلبان کنکور سراسری 96

  جزوه و نمونه سوال فصل هفت ریاضی دهم

  دروس عمومی کنکور؛ مهم و تاثيرگذار

  نکات مهم در فرصت باقی مانده تا کنکور

  تست زدن خوب ، مستلزم تمرین پیوسته است

  دانلود آزمون 15 اردیبهشت 96 قلم چی

  جمع بندی هورمون ها

  حتی اگر کامل به درس‌هايتان مسلط نشديد تست بزنيد

  خلاصه‌نويسی راهی کوتاه و مطمئن برای کنکوری ها

  جمع بندی دین و زندگی کنکور

  جمع بندی فیزیک کنکور پیش دانشگاهی

  دریافت دفترچه سوالات آزمون کارشناسی ارشد سال 1396

  آزمون جمع بندی زیست گیاهی

  آزمون شبیه ساز زیست شناسی کنکور

  جزوه کاربرد مشتق بخش نقاط بحرانی

  جمع بندی زبان کنکور

  جزوه ی جمع بندی گردش مواد

  جزوه ی کنکوری انتگرال

  کنکوری ها چه غذایی بخورند؟

  سوالات جمع بندی زیست جانوری

  پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

  پست ثابت تبلیغاتی فروشگاه درس کالا

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس


  فیلم های دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی‎

  بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

  شیمی دبیرستان ریاضی برای ریاضی-فیزیک ریاضی برای علوم تجربی
  هندسه دبیرستان حساب دیفرانسیل و انتگرال زیست شناسی دوم دبیرستان
  فیزیک دبیرستان ریاضی عمومی پیش دانشگاهی زیست شناسی سوم دبیرستان
  فیزیک پیش دانشگاهی هندسه تحلیلی پیش دانشگاهی زیست شناسی پیش دانشگاهی

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  زيست‌شناسي را چطور بخوانيم؟از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري

  زيست‌شناسي را چطور بخوانيم؟از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري

   «چطور اين درس را بخوانم؟»

  يکي از سؤال‌هاي رايج داوطلبان کنکور همين جمله است؛ اينکه درس‌هايي را که در کنکور مي­آيد چگونه بخوانند تا بتوانند در آزمون سراسري، پاسخگوي سؤال‌هاي آن دروس باشند؛ زيرا نحوۀ آمادگي براي  پاسخگويي به سؤال‌هاي تفهيمي و تستي آزمون سراسري، با سؤال­هاي تشريحي نهايي يا آزمون­هاي مدارس، گاه  تفاوت قابل توجهي دارد.يکي از راه­هاي فراگيري نحوۀ مطالعه، آشنايي با شيوۀ مطالعۀ داوطلبان موفق آزمون سراسري سال­هاي گذشته يا داوطلباني است که در درس مورد نظر توانسته‌اند درصد خوبي کسب کنند.
  گفتني است که آنچه مي‌خوانيد، تجربۀ درصدهاي خوب درس مورد نظر بوده است و حکم قطعي نيست؛ به عبارت ديگر، شايد شما از شيوۀ ديگري بهره ببريد و موفق نيز بشويد، و اگر شما با درس مورد نظر مشکلي نداريد، نبايد نحوۀ مطالعۀ خود را تغيير دهيد؛ يا شايد شيوۀ مطالعۀ يک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگي شما، نتواند پاسخگوي نياز شما باشد. در اين شماره، به نحوه مطالعۀ درس زيست‌شناسي  از زبان چند رتبۀ برتر مي‌پردازيم.
   

  سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 تجربي کنکور 93، زيست‌شناسي 100 درصد :

  زيست‌شناسي را خيلي دقيق و مفهومي مي‌خواندم و همۀ قسمت‌ها و شکل‌هاي کتاب را بررسي مي‌کردم و براي هر مبحث، تست‌هاي زيادي حل مي‌کردم و نکات مهم و کليدي هر تست را هم در حاشيه کتاب در همان مبحث مورد نظر يادداشت مي‌کردم. هنگام مطالعه هم، مطالب هر سه کتاب زيست‌شناسي را به هم ارتباط مي‌دادم و با زياد خواندن و زياد تست زدن، دقتم را بالا مي‌بردم.

  در برنامۀ مطالعاتي من، هر روز درس زيست‌شناسي قرار داشت و بخصوص روزهاي تعطيل، وقت قابل توجهي را به مطالعۀ زيست‌شناسي اختصاص مي­دادم. منبع مطالعاتي‌ام نيز کتاب درسي بود و از منابع ديگر استفاده نمي‌کردم؛ چون مطالب کتاب درسي زيست‌شناسي گاهي با مطالب کتاب‌هاي مرجع اين درس تناقض دارد و مطالعۀ آنها بيشتر داوطلب را سر در گم مي‌کند؛ اما هر وقت نکته‌اي برايم مبهم بود از دبيرم براي کسب اطلاعات بيشتر کمک مي‌گرفتم يا به سايت‌هاي علمي معتبر مراجعه مي‌کردم. لازم است از نقش مؤثر دبير توانمندمان هم بگويم که هر هفته از ما  آزمون تستي مي‌گرفت و اين کار باعث مي‌شد که ما هر هفته درس بخوانيم و نکات تستي را ياد بگيريم.

  در کل، داوطلبان گروه آزمايشي علوم زآتجربي بايد بدانند که زيست‌شناسي، نياز به مرور و تست زدن زياد دارد. من قبل از تدريس دبير، پيش خواني مي‌کردم و بعد از تدريس نيز مرور مي‌کردم و تلاشم اين بود که در زمينۀ يک مبحث، با چند بار مطالعه دقيق  به تسلط نسبي در آن مبحث برسم و بعد تست بزنم.


  محمد امين روان بخش، رتبۀ 2 تجربي کنکور 95، زيست‌شناسي 87 درصد :

  قبل از مطالعۀ دقيق هر فصل جديد، يک بار سريع آن را مي­خواندم تا موضوع کلي دستم بيايد و بار دوم دقيق­تر مطالعه مي­کردم و براي بار سوم، نکته دار و عميق مي­خواندم و در حاشيۀ کتاب، نکته‌هايي که به ذهنم مي‌رسيد، و نکته­هاي ترکيبي که بين مباحث کتاب­هاي  زيست­شناسي دوم و سوم و چهارم مشترک بود، مي‌نوشتم و سپس سراغ تست‌ها مي­رفتم. تست­ها را يک به يک بررسي مي‌کردم و پاسخ تست‌ها را نيز با دقت مي­خواندم و نکته‌هاي مهم هر تست را در کتاب درسي‌ام مي‌نوشتم.

  در کل، سؤال‌ها و گزينه‌هاي هر تست را کلمه به کلمه و با دقت مطالعه مي­کردم و گزينۀ درست را هم، تا زماني که سه گزينۀ ديگر را با دليل علمي رد نمي‌کردم، انتخاب نمي‌نمودم.
  به نظر من، بايد با مطالعه دقيق و مداوم، به کتاب زيست‌شناسي تسلط کامل داشت تا نکات آن سريع به ذهن داوطلب بيايد.


  سارا همتي، رتبۀ 1 تجربي کنکور 94، زيست‌شناسي 4/89 درصد :

  براي درس زيست‌شناسي، ابتدا مطالعه مي‌کردم و تست آموزشي مي‌زدم و بعد دوباره به کتاب برمي‌گشتم و نکات تست‌ها را در کتاب يادداشت مي‌کردم و ديگر به آن تست‌ها مراجعه نمي‌کردم و نوبت‌هاي بعدي کتاب را مرور مي‌کردم.


  علي عجم،رتبه 2 تجربي کنکور 92، زيست‌شناسي 7/92 درصد :

   سعي مي­کردم که سه کتاب زيست‌شناسي را يک واحد منسجم ببينم و آن را در کنار هم مطالعه کنم. غير از يک بار که هر سه کتاب را خيلي دقيق خواندم و تمام نکات را يادداشت کردم يا زير آنها خط کشيدم، دفعات ديگر هم گاه فصلي را در کتاب زيست‌شناسي چهارم مطالعه مي‌کردم و در نيمۀ راه حس مي‌کردم که اين مبحث به زيست‌شناسي سال دوم ارتباط دارد و کتاب سال چهارم را همان جا کنار مي­گذاشتم و سراغ سال دوم مي‌رفتم و شايد در همان زمان، يک فصل از زيست‌شناسي دوم را مي‌خواندم؛ در کل، زمان زيادي را به مطالعه و تست زدن براي زيست‌شناسي اختصاص مي­دادم؛ حتي براي مثال، در امتحانات ترم اول، طي يک هفته، سه هزار تست زيست‌شناسي زدم. در کل، تست زيست‌شناسي خيلي مي‌زدم.


  پوريا ياراحمدي، رتبه 3 تجربي کنکور 92، زيست‌شناسي 7/86 درصد :

  در پنج ماه منتهي به آزمون سراسري، فقط کتاب درسي را خواندم. من 20 يا 30 بار کتاب درسي را خواندم و هر مطلبي را که مي‌خواندم، به بخش­هاي ديگر ربط مي‌دادم؛ در ضمن، در اين درس از تست­هاي کتاب­هاي کمک آموزشي استفاده نمي­کردم؛ چون خيلي شباهتي با تست‌هاي آزمون سراسري ندارند.  


  غزاله تفاق، رتبۀ 5 تجربي کنکور 91، زيست‌شناسي 90 درصد :


  در ميان درس‌هاي اختصاصي، در درس زيست‌شناسي با اينکه درس اصلي‌مان بود، مشکل داشتم؛ آن هم علتش اين بود که بلافاصله بعد از مطالعه کتاب به سراغ تست زدن مي‌رفتم و اين روش من اشتباه بود و متوجه شدم که بايد بعد از مطالعه بتوانم آن قسمت از کتاب را که خوانده‌ام، از روي شناسنامه‌هاي تصويري تصوير کتاب، آناليز کنم و روي هر تصوير 5 تا 10 دقيقه با توجه به اهميت آن وقت بگذارم و نکات مهمش را در بياورم و حاشيه نويسي کنم و بعد بروم سراغ تست باز و اين تست‌ها را هم حاشيه نويسي کنم؛ آن وقت در دوران جمع‌بندي، وقتي کتاب زيست‌شناسي را مي‌خواندم، مي‌توانستم مطمين شوم که هيچ نکته‌اي باقي نمانده است.


  پدرام افشار، رتبۀ 4 تجربي کنکور 91، زيست‌شناسي 7/94 درصد :

  درس زيست‌شناسي را طوري مي‌خواندم که به آن حلقه‌هاي زنجيره‌اي که بين يک فصل و فصل ديگر هست، مسلط شوم؛ چون زيست‌شناسي، درسي است که به عنوان يک درس ترکيبي از آن اسم مي‌برند؛ يعني با تسلط بر يک فصل نمي‌شود به تمام سؤالات آن فصل پاسخ داد. مسلماً از فصول ديگر و مطالب ديگر هم سؤال مي‌آيد؛ بويژه در درس‌هاي زيست‌شناسي و شيمي به شکل‌هاي کتاب نيز خيلي اهميت مي‌دادم؛ چون در سال­هاي قبل سؤالاتي در زيست‌شناسي مطرح شده بود که کليد حل آن سؤال، تسلط به يک شکل از کتاب درسي بود.
  يک نکتۀ ديگر اينکه هميشه سعي مي­کردم، چه در  آزمون‌هايي که از خودم در خانه مي‌گرفتم و چه در  آزمون‌هاي آزمايشي، مشکلات و غلط‌هاي خودم را بشناسم. وقتي آنها را نمي‌شناختم، دقيقاً از ابتداي سال مي‌دانستم که نقطه ضعفم در کجاست، و من خودم را در کدام قسمت‌ها و مسايل بايد تقويت کنم و سعي مي‌کردم تا آخر سال، آنها را برطرف کنم.


  مايده عابديان، رتبۀ 10 کنکور 91، زيست‌شناسي 7/90 درصد :

  بهترين شيوه‌ خواندن مطالب زيست‌شناسي به اين ترتيب است:
  1) ابتدا مطلب را به‌صورت اجمالي و گذرا بخوانيد تا ايده کلي آن را به ‌دست بياوريد (پاراگراف اول و آخر، تيترها، شکل‌ها و ….).

  2) چند دقيقه درباره ايده‌اي که از مطلب گرفته‌ايد تفکر کنيد و ببينيد که دربارۀ آن‌چه اطلاعات قبلي داريد؟ کاربرد و ارتباط آن با مسايل روزمره چيست؟ و …… (سؤال طرح کنيد و خودتان جواب بدهيد).

  3) مطالب را به‌ صورت دقيق بخوانيد، زير نکات مهم و کليدي خط بکشيد و نکات مهم را حاشيه‌نويسي کنيد.

  4) از مطالب خلاصه‌برداي کنيد. مي‌توانيد مطالب مهم را به ‌صورت نکات جداگانه درون دفتر يا فيش‌هايي بنويسيد، اما بهترين روش براي خلاصه‌برداري، نوشتن مطالب مهم به‌ صورت نمودارهاي درختي، شبکه‌اي، جدول‌ها، شکل و …. است؛ يعني مطالبي را که ياد گرفته‌ايد، به شکلي که ذهنتان آن را خلق مي‌کند، بازنويسي کنيد. 

  تاریخ ارسال پست: سه شنبه 13 مهر 1395 ساعت: 13:35
  برچسب ها : ,,,,,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی