Code Centerفیزیک را چطور بخوانیم؟ از نگاه رتبه های برتر کنکور

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  موسسه حرف آخر

  اخرین مطالب سایت

  چگونه مي‌توان بر مطالب يک کتاب، مسلّط شد؟

  شيوه‌هاي صحيح تست زني

  نمونه سوال ریاضی یازدهم تجربی نوبت اول

  نمونه سوال فیزیک یازدهم نوبت اول

  چگونه علاوه بر کنکور سراسری ، خود را براي امتحانات نيز آماده کنيم؟

  نمونه سوال زیست یازدهم نوبت اول

  جزوه ریاضی دهم فصل دو مثلثات

  نمونه سوال زیست دهم نوبت اول

  جزوه فصل پنجم زیست یازدهم

  بانک نمونه سوال شیمی دهم

  جزوه زیست دهم فصل سه

  چگــونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهــیم

  سوالات تست فصل اول و فصل دوم ریاضی دهم

  جزوه خلاصه نموداری زیست دهم

  جزوه جامع عربی یازدهم در رشته های ریاضی و تجربی

  درسنامه و گرامر درس اول زبان یازدهم

  هدف سازی برای کنکور با انگیزه و انرژی

  جزوه جامع ادبیات ( فارسی ) پایه دهم

  جزوه فصل دوم فیزیک یازدهم تجربی و ریاضی

  تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور سراسری

  روش افزایش تراز آزمون

  جزوه و تست فصل اول شیمی یازدهم ریاضی و تجربی

  جزوه و تست فصل سوم زیست دهم

  بارم بندی دروس و امتحانات سال دهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  بارم بندی دروس و امتحانات سال یازدهم ( ریاضی و تجربی و انسانی )

  یادداشت برداری دروس کنکور

  میزان تاثیر معدل در کنکور 97 سازمان سنجش

  جزوه فصل دوم فیزیک دهم ریاضی و تجربی

  جزوه فصل اول فیزیک یازدهم الکتریسیته ساکن ریاضی و تجربی

  فهرست حذفيات منابع سؤالات کنکور سراسری 97

  4000 نکته ترکیبی زیست شناسی کنکور

  جزوه زیست سال چهارم فصل پویایی جمعیت

  بهترین منابع کمک درسی پایه دهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  بهترین منابع کمک درسی پایه یازدهم تجربی ، ریاضی ، انسانی

  در دوران مطالعه کنکور با انگیزه باشید

  مطالعه گروهی برای کنکور سودمند یا بی فایده

  جزوه کنکوری جامع ریاضی پیش دانشگاهی تجربی

  جزوه زیست سال سوم فصل دو

  جزوه زیست پیش دانشگاهی فصل ده آغازیان

  نحوه مطالعه فیزیک کنکور

  جزوه فیزیک پیش دانشگاهی فصل سه

  جزوه ی شیمی پیش دانشگاهی فصل اسید و باز

  جزوه شیمی سوم فصل سه محلول ها

  علل پایین بودن سرعت مطالعه کنکور و راه های افزایش آن

  روش های افزایش ساعت مطالعه کنکور

  جزوه ی 200 نکته ی عربی

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  فیزیک را چطور بخوانیم؟ از نگاه رتبه های برتر کنکور

  فیزیک را چطور بخوانیم؟ از نگاه رتبه های برتر کنکور

  درس فيزيک براي داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم تجربي از اهميت بسياري برخوردار است؛ بويژه براي داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني که  ضريب اين درس به منظور پذيرش آنان در  بيشتر رشته‌هاي دانشگاهي، 3 تخصصي يا به عبارت ديگر 9 است، و سؤال‌هاي آن نيز در آزمون سراسري، بسياري از اوقات با خلاقيت و نوآوري همراه است. آنچه مي‌خوانيد، تجربۀ دارندگان درصدهاي خوب درس فيزيک در آزمون‌هاي سراسري چند سال گذشته است؛ البته شايد شما از شيوۀ ديگري بهره ببريد و موفق نيز بشويد؛ يا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلي نداشته باشيد که در اين صورت، مشخص است که نبايد نحوۀ مطالعۀ خود را تغيير دهيد؛ يا شايد شيوۀ مطالعۀ دارندة يک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگي شما، نتواند پاسخگوي نياز شما باشد.  محمد امين روان بخش، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 95، فيزيک 92 درصد:

  ابتدا کتاب درسي فيزيک را مي‌خواندم و نکات حفظي آن را مشخص مي­کردم تا بعد براي مرور کردن، کارم راحت باشد، و بعد جزوۀ معلمم را مي­خواندم و در نهايت سراغ تست مي­رفتم، و وقتي در تست‌زني به تسلط مي‌رسيدم، خلاصه برداري مي­کردم تا بار ديگر به سراغ جزوه نروم و فقط خلاصه­هاي خودم را مطالعه کنم؛ در واقع منبع من براي مرور، خلاصه­هاي خودم و نکته‌هاي حفظي کتاب بود.


  سارا همتي، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 94، فيزيک 8/77 درصد:

  فيزيک پايه دوم نقطه ضعفم بود. تمرين و تست حل نکرده و کاملاً مبحث‌ها را فراموش کرده بودم؛ ولي با تست زدن و مطالعه عميق‌تر و حل مسايل بيشتر، توانستم به تسلط در آن درس برسم، تست بزنم و کاستي‌هايم را جبران کنم.
  در مورد سؤالات سخت و وقت‌گير، معمولاً سعي مي‌کردم به حل آنها فکر کنم. وقتي به نتيجه نمي‌رسيدم دور آنها خط مي‌کشيدم و بعد از پايان آزمون، دوباره به آن سؤالات برمي‌گشتم. اغلب سعي مي‌کردم که صورت سؤال را خوب بخوانم؛ چون گاهي به دليل بي‌دقتي در خواندن صورت سؤال، نمي‌توانستم پاسخ درست را پيدا کنم.
   

  آرش نصر اصفهاني، رتبۀ 16 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 94، فيزيک 9/94 درصد:

  ابتدا تشريحي کار مي‌کردم تا به تسلط کافي در درس‌ها برسم و سپس با استفاده از تسلط به دست آمده، تست‌هاي نسبتاً دشوار را حل مي‌کردم. در کل، با حل مسايل تشريحي بسيار و غالباً سخت‌تر از سؤالات استاندارد آزمون سراسري، مي‌خواستم به تسلط لازم در فيزيک برسم و سپس سعي مي‌کردم با حل تست‌هاي سخت به شيوۀ ذهني و با استفاده از تسلط به دست آمده در مرحلۀ قبل، حل ذهني را در خودم تثبيت کنم.
   

  سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 93، فيزيک 6/95درصد :

  بعضي از داوطلبان در درس‌هاي رياضي و فيزيک، کتاب را کنار مي‌گذارند و به جزوه دبير يا کتاب‌هاي کمک آموزشي وابسته هستند. اين کار، اشتباه است؛ چون خيلي از سؤالات آزمون سراسري از تمرين‌هاي کتاب است و بايد به آنها توجه کرد.
  من براي موفقيت در درس رياضي و فيزيک، علاوه بر مطالعه دقيق کتاب، تست زياد مي‌زدم و به اين وسيله، قدرت استدلالم را بالا مي‌بردم.


  نگين يغمايي، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري93، فيزيک 4/93 درصد:

  به نظر من، حداقل 30 سؤال فيزيک در آزمون سراسري تکراري است و 5 سؤال جديد هم در اين ميان پيدا مي‌شود؛ براي همين، اول بايد به کتاب درسي کاملاً مسلط بود و تمرين‌هاي هر درس را حل کرد و سپس سراغ تست رفت.
  بعضي از مؤسسه‌ها و کتاب‌هاي کمک آموزشي، در درس فيزيک، فرمول‌هاي عجيب و غريبي از خودشان در مي‌آورند و در واقع براي هر سؤال، يک فرمول ارايه مي‌دهند؛ اما داوطلبان بايد بدانند که سر جلسه آزمون سراسري، اين همه فرمول در خاطرشان نخواهد ماند؛ براي همين، فقط بايد فرمول‌هاي کتاب را بلد بود و با روش‌هاي متداول، سؤال‌ها را حل کرد.


  روژان رباني، رتبه 7 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک87 درصد:

  اول کتاب را مي‌خواندم و بين صفحات مختلف ارتباط برقرار نموده و مطالب را خلاصه‌نويسي مي‌کردم و گاه تمرين‌هاي مهم کتاب را در خلاصه‌ها مي‌نوشتم؛ در واقع آن قدر فيزيک را خوانده بودم که آن را کاملاً حفظ شده بودم؛ سپس سراغ تست‌ها مي‌رفتم و آنها را به صورت تحليلي بررسي مي‌کردم. گاه کنار هر تست، تحليلي کوتاه مي‌نوشتم که چرا تست مورد نظر با به کار گيري اين راه جواب داد؛ نه با راهي که من فکر مي‌کردم صحيح است. به تمرين‌هاي کتاب نيز خيلي مسلّط بودم و متن کتاب را خط به خط مي‌خواندم.


  علي عجم، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 92، فيزيک  100 درصد:

   سال دوم در درس فيزيک ضعف داشتم، اما سال سوم  به کمک دبير خوب و مسلط مدرسه‌مان، که خيلي خوب درس مي‌داد و سؤال‌هاي آزمون سراسري را کاملاً تجزيه و تحليل مي‌کرد و نکات مهمش را بررسي مي‌کرد، در اين درس پيشرفت کردم و با مطالعه دقيق و تست زدن، اعتماد به نفس خوبي در اين درس پيدا کردم.


  سهند سروري، رتبۀ 9 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک 3/82 درصد: 
   
  اولين سؤال‌هاي فيزيک، سؤال‌هاي بردار است که داوطلبان مي‌توانند با آنچه از هندسه تحليلي فراگرفته‌اند آنها را حل کنند؛ سپس چهار سؤال سينماتيک و پنج سؤال ديناميک مي‌آيد که فصل اول و دوم کتاب فيزيک پيش‌دانشگاهي است و به تمرين بسيار نياز دارد تا بتوان به اين سؤال‌ها سريع و درست جواب داد. به نظر من، براي مسلط شدن به اين بخش‌ها بايد سؤال‌هاي کتاب و تمرين‌هاي آخر فصل را به طور دقيق حل کرد؛ چون ايدۀ اصلي طراحي سؤال‌هاي آزمون سراسري، خيلي از اوقات از همين تمرين‌ها مي‌آيد. بعد از آن بايد تست‌هاي آزمون سراسري را زد تا به تسلط رسيد. در بخش سؤال‌هاي ويژگي ماده، که از فصل‌هاي فيزيک دوم است، بايد به متن کتاب کاملاً مسلط بود؛ در واقع براي اين بخش، تسلط به متن کتاب، مهم‌تر از تست زدن است؛ البته بعد از مطالعه کتاب مي‌توان تست‌هاي آزمون سراسري را زد.
  براي مبحث ترموديناميک، که بسياري از قسمت‌هايش با شيمي مشترک است، بايد به ماشين‌هاي گرمايي کاملاً مسلط بود. قسمت بعد،  مباحث  نور، آينه و شکست نور است. براي فراگرفتن اين قسمت بايد حواسمان باشد که مثل گسسته، وقتمان را صرف حفظ کردن تعداد زيادي فرمول نکنيم؛ چون فرمول‌ها در سر جلسه آزمون سراسري به ياد داوطلب نمي‌آيد؛ پس لازم است که فقط فرمول‌هاي اصلي را حفظ کرد و سؤال‌ها را با استفاده از فرمول‌هاي اصلي حل نمود.
  براي مبحث فشار بايد تست‌هاي آزمون سراسري را کار کرد و براي الکتريسيته جاري و ساکن و مغناطيس بايد کتاب درسي را خيلي دقيق خواند. نوسان، موج و ويژگي‌هاي آن، نياز به تست و تمرين زياد دارد و براي مبحث نوسان بايد فرمول‌ها را خلاصه نويسي کنيم. به نظر من، اگر نوسان را خوب ياد بگيريم، موج مکانيکي، موج و ويژگي‌هايش را نيز خوب فراخواهيم گرفت و مي‌شود پنج سؤال نوسان و چهار سؤال موج را درآزمون سراسري پاسخ داد.
  مباحث مدل اتمي، ساختار حالت جامد و حالت هسته، بخش حجيمي از فيزيک را به خود اختصاص مي‌دهند و بايد اين مباحث را از روي کتاب درسي خواند و مفاهيم آن را فراگرفت. اين مباحث، شباهت زيادي به شيمي دارد.


  پويان مينايي، رتبۀ 4 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک 2/88 درصد:

  در درس فيزيک، جلوتر از کلاس درس و معلم بودم؛ چون دوست داشتم که خودخوان باشم و خودم را براي حضور در کلاس‌هاي دانشگاه تقويت کنم؛ در ضمن، تست هم زياد مي‌زدم. شايد سال سوم فقط 4 هزار تست فيزيک کتاب سال سوم را حل کردم؛ براي همين، پيدا کردن راه و چاه در فيزيک برايم آسان شده بود و توانستم سال چهارم، خودم جلوتر از کلاس، اين درس را مطالعه کنم؛ البته لازم است بگويم با اينکه به اين درس مسلط بودم، نزديکي‌هاي آزمون سراسري در چند مبحث فيزيک مشکل پيدا کردم، اما مشکلاتم را با معلممان در ميان گذاشتم و به کمک ايشان توانستم آنها را حل کنم.


  فرزين واحدي، رتبه 7 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 91، فيزيک 100 درصد:

  بعد از اينکه کاملاً مطلب را در کلاس ياد مي‌گرفتم، يک بار جزوه معلم را مرور مي‌کردم و سپس سراغ کتاب مي‌رفتم؛ چون بعضي از نکات در جزوه نبود، ولي در کتاب بود، و در نهايت تست مي‌زدم. من حتي براي مرور و امتحان هم تست مي‌زدم. به نظرم، يکي از دلايل موفقيتم در درس فيزيک همين بود که براي آزمون سراسري خيلي تست زدم؛ شايد بيشتر از 10 هزار تست زدم. 


  تاریخ ارسال پست: شنبه 01 مهر 1396 ساعت: 10:54
  برچسب ها : ,,,,,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی