Code Center20 اصل موفقیت در کنکور سراسری

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  20 اصل موفقیت در کنکور سراسری

  20 اصل موفقیت در کنکور سراسری


  20 اصل موفقیت در کنکور سراسری

  آزمون آزمایشی

  1- کاملا مطابق برنامه ی آزمونهای آزمایشی پیش بروید و تمام تلاش خود را بکار گیرید تا از آن جا نمانید

  2- هر آزمون را همان روز ارزیابی کنید و نکات مهم را یادداشت کنید و آنها را برای آزمونهای بعد(بخصوص آزمونهای مروری) بازبینی کنید.

  3- آخر هفته ها را بیشتر به مرور دروس پایه اختصاص دهید: اگر مثلا درس هندسه 2 را تمام کرده اید، هرهفته به مرور خلاصه نویسی یا زدن تعداد محدودی تست بپردازید و اگر هنوز متن و تمرینات کتاب را بطور کامل مطالعه نکرده اید و یا هنوز نکات مهم کتاب را خلاصه نویسی نکرده اید، سعی کنید هرهفته برنامه ای منظم و مشخص به آن اختصاص دهید.

  .

  کتاب تست

  4- انتخاب یک کتاب تست بستگی به سلیقه، هدف و توانایی دانش آموز دارد…ممکن است یک کتاب کار خاص برای یک شخص خاص مفید و برای شخص دیگر کاملا بی نتیجه باشد…اول خود کتاب…بعد جزوه ی معلم…بعد اگه نیاز دیدید یک کتاب کار مناسب…کتاب کاری که بیشتر به مفهوم پرداخته باشد…ضمن اینکه هدف از استفاده از کتاب کار چیست؟ افزایش تسلط…یا….آموزش موضوع…یا افزایش سرعت عمل….؟؟؟ سپس به انتخاب آن پرداخت و هیچکس به اندازه ی خود دانش آموز نمیتواند تشخیص دهد که چه نیازی دارد و آیا این کتاب نیازش را برطرف میسازد یانه…..البته باید روی برخی انتشارات را که فقط موجب گیج شدن دانش آموز میشود، بطور کلی خط کشید(در جواب دوست عزیزی که در این مورد پرسیده بودند: اگه درمورد هدفتان از کتاب کار بیشتر توضیح بدین شاید بتونم کمک کنم

  .

  تاثیر معدل در کنکور 94

  5- نگران معدل نباشید. روی آزمون کنکور تمرکز کنین. پست تاثیر معدل در کنکور سراسری 94 رو حتما بخونین.


  تاثیر معدل در کنکور 94

  قبل از همه  باید بگم که فقط معدل نهایی سوم دبیرستان هر درس در کنکور 94 تاثیر داره. پس تاثیر معدل در کنکور 94 فقط مربوط به امتحانات نهایی سال سوم هستش.

  ثانیا باید بگم تاثیر معدل در کنکور 94 فعلا باید همون 25% بدونیم ولی خب شاید تا موقع کنکور یکم بیشتر بشه.

  .

  نحوه تاثیر معدل در کنکور 94

  خب ما واسه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 94 دو تا نمره داریم:

  یکی همون درصدایی که تو کنکور زدیم و یکی هم معدل درسمون در امتحان نهایی. حالا تاثیر معدل در کنکور 94 اینجوری محاسبه میشه که درصدای کنکورمون رو از 75 درصد حساب میکنن و معدل کتبی سال سوم رو از 25 حساب می کنند بعد با هم جمع می کنند.

  بذار یه مثال بزنم. اگه کسی تو کنکور در درس ادبیات به 60 درصد سوالا جواب بده و معدل کتبیش 16 باشه اونوقت نمراتش اینجورین:
  خب حالا گفتیم درصد کنکور از 75% و معدل سال سوم هم از 25%

  60*0.75= 45%

  16/20*0.25=20%

  45%+20%=65%

  پس واسه این شخص بدون معدل درصدش %60 و با معدل نمره اش 65% میشه . پس این داوطلب معدل واسش تاثیر مثبت داشته.

   .

  .

  این که حالا میگن تاثیر منفی معدل در کنکور یعنی چی؟

  ببینین الان این شخص درصد خودش 60% بوده. معدل واسش تاثیر مثبت داشته و درصدش شده 65%

  حالا فرض کنین معدل این فرد در نهایی 10 بوده باشه:

  60*0.75=45%

  10/20*0.25=12%

  45%+12%= 57%

  خب پس تاثیر معدل باعث شده درصد فرد مورد نظر کمتر بشه درسته؟ میخواست 60% باشه شده 57% .

  .

  حالا نمره 20 نهایی و تاثیرش بر همین شخص :::

  حالا یه مثال جالب دیگه تا خیالتون راحت بشه معدل اونقدرام معجزه نمیکنه:

  فرض کنین همین فرد که کنکور رو 60% زده معدل ادبیاتش در نهایی هم 20 بوده باشه:

  60*0.75=45%

  20/20*0.25=25%

  45%+25%=70%

  خیلی فرق کرد؟؟؟؟

   

  تاثیر معدل در کنکور 94 با تراز است :

  دوستان اینا مثال هایی بود که ملتفت بشین تاثیر چیجوریاس. ولی تو کنکور درصد درس ضرب در 75% نمیشه.. ترازشه که ضرب در 75% میشه. راجع به محاسبه تراز هم اینجا توضیح دادم.


  بسیاری از داوطلبان کنکور در آزمون های آزمایشی شرکت می‌کنند اما در مورد مواد مندرج در کارنامه اطلاع دقیقی ندارند. از آنجا که درک صحیح اطلاعات موجود در کارنامه کمک زیادی به دانش آموزان و اولیاء آنها می‌کند در این مقاله به توضیح بعضی از این اطلاعات می‌پردازیم.

  1. نمره خام:

  نمره خام شما به صورت درصد بیان می‌شود. می‌دانید که در کنکور برای جواب های اشتباه نمره منفی منظور می‌گردد. نمره خام ممکن است منفی هم باشد. کمترین نمره خام 33/33- درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ اشتباه داده است. در کنکور سراسری چنین افرادی هم دیده شده اند! آنها کسانی هستند که توان علمی ضعیفی دارند ولی فکر می‌کنند درس را بلد هستند. این افراد به طور شانسی به تست‌ها جواب نمی دهند بلکه خود را قانع می‌کنند و به تمام سؤالها با یک توجیه و توضیح مشخص، پاسخ اشتباه می‌دهند. بیشترین نمره هم 100 درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ صحیح داده است. گر چه بسیاری از داوطلبان و اولیا به نمره خام توجه می‌کنند اما نمره تراز اهمیت بیشتری دارد.

   

   

  2. نمره تراز ( روش محاسبه تراز در آزمون ها ):

  نمره تراز هر درس عددی است بین صفر و ده هزار ( البته چند سالی است که در کنکور سراسری به علت رتبه بندی راحت تر از مقیاس صفر تا سیزده هزار استفاده می‌شود. که البته در ماهیت نمره تراز تفاوتی ایجاد نمی کند. در حقیقت می‌توانید نمره تراز کنکور دانشگاه آزاد خود را در 3/1 ضرب کنید تا نمره تراز آزمون سراسری اتان را پیدا کنید. (البته به شرط اینکه در دو آزمون با یک سطح از معلومات شرکت کرده باشید) در نمره تراز نمره منفی وجود ندارد و داوطلبی که نمره خام او 33/33- شده است نمره ترازی حدود 1000 به دست می‌آورد. داوطلبانی که نمره تراز آنها بیش از 5000 باشد جزء نیمه قوی تر دانش آموزان هر درس می‌باشند.اگر به کارنامه خود به دقت نگاه کنید مواردی را خواهید دید که نمره خام شما در یک درس بیش از درس دیگر است ولی نمره ترازتان در آن درس کمتر شده است. اگر نمره خام شما در یک درس 85 درصد باشد نباید فوراً خوشحال شوید شاید سؤالها ساده بوده و نمره اکثر داوطلبان در حد شما یا بهتر از شما باشد. همچنین اگر در یک درس نمره خام 30 درصد به دست آوردید باز هم ناراحت نشوید. شاید سؤالات دشوار بوده و بیشتر داوطلبان هم مثل شما نمره پائینی به دست آورده باشند. بیشتر مواقع داوطلبانی را می‌بینیم که کارنامه کنکور خود را اشتباه بررسی می‌کنند.آنها وقتی متوجه می‌شوند که مثلاً در درس ادبیات نمره خام 65 درصد به دست آورده اند و در درس ریاضیات نمره خام 40 درصد کسب کرده اند تصور می‌نمایند که به درس ادبیات بهتر از ریاضی پاسخ داده اند. در صورتی که ممکن است نتیجه کاملاً برعکس باشد و باید به نمره تراز توجه نمایند. رتبه کل شما هم در کنکور سراسری و آزاد بر اساس نمره تراز شما به دست می‌آید، نه بر مبنای نمره خام! همانطور که قبلاً اشاره شد هر چه نمره تراز شما از 5000 بزرگ تر باشد شما در آن درس وضعیت بهتری دارید. ضمناً به کمک نمره تراز می‌توانید وضعیت خود را در آزمون های مختلف نیز مقایسه کنید. اگر می‌خواهید بدانید که به تدریج در درس هایتان پیشرفت می‌کنید یا خیر به نمره تراز توجه نمائید. نمره تراز معیار دقیق تری برای ارزیابی وضع آموزشی شماست و رتبه شما بر مبنای معدل نمرات تراز دروس مختلف ( تراز کل* ) مشخص می‌شود.

  سؤال: نمره تراز فردی که نمره خام صفر و فردی که نمره خام 100 کسب کرده چقدر است؟ جواب: البته جواب این سؤال بستگی به شرکت کنندگان دارد اما به ترتیب چیزی حدود 4000 و 9000 خواهد بود.

  چرا تراز اهمیت دارد؟

  ببینید، برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، شما چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

  خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

  خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۷ می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در آن آزمون هم ۱۷ می‌گیرید اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسان بوده و امروز سؤالات سخت.

  متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۷ شما یک بار ارزش بالاترین را داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور امسال نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور بشوم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها…
  یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

  یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کند این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

  در بحث «تراز» (یا Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزشش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است.

  تراز، معمولاً عددی است بین 0 تا 10000 و ظاهراً گاهی اوقات روی 15000 هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان)  *نحوه محاسبه نمره خام:

  100 ×= نمره خام

  * نحوه محاسبه نمره تراز:

  نمره خام : x، میانگین: x،انحراف استاندارد: S،تعداد شرکت کنندگان: N، نمره تراز:T

  * نحوه محاسبه تراز کل:

  … += تراز کل

  یک مثال از نحوه محاسبه تراز:

  برای به دست آوردن تراز کلی داوطلب ابتدا باید تراز او در هر درس را به دست آوریم.

  تراز کاربر در هر درس طبق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

  روش محاسبه تراز در آزمون ها


  کلا مطلب فوق برای سادگی فهم شما بیان شده وگرنه تاثیر معدل در کنکور به این سادگی ها نیست و هر درس به طور جداگانه تاثیر خود را اعمال می کند. مثل برای درصد ریاضیتون یه تراز تعیین میشه برای نمره ی کتبی ریاضی تون هم یه تراز و اونوقت طبق فرمول بالا دو نمره برای شما به دست میاد …

   

  کلیت امر:

  معدل همه چیز نیست . شما میتونین با درصدهای خوب خودتون تاثیر معدل در کنکور 94 رو کم کنین. تاثیر معدل در کنکور 94 درسته 25% هستش ولی محاسباتش پیچیده است و بر اساس تراز و … هست و لذا بین کسی که مثلا 15 میشه نهایی با کسی که 20 میشه اونقدرا فاصله ای نیست.

  دوستدار شما / دکتر کاویانی

  .

  ساعت مطالعه کنکوری

  6- نگران ساعت مطالعه نباشید…و به این نکته توجه داشته باشید که هیچوقت خود را با دیگری مقایسه نکنید. باید نوع و شیوه ی مطالعه تان را تغییر دهید(که در پستهای قبلی به آنها اشاره شد)

  7- اگر چنانچه از مطالعه خسته شدید و احساس کردید که بازدهی مطالعه تان کاهش یافته، حتما به خود استراحت بدهید…)

  8- ساعت خواب خود را تنظیم کنید…بدین معنی که هر روز ساعت مشخصی را به خواب اختصاص دهید…توجه داشته باشید که در این مورد هم ساعت موردنیاز خواب منحصر بفرد است…برخی با 6 ساعت خواب در شبانه روز کاملا شادابی و آمادگی ذهنی کافی پیدا میکنند و برخی با 8ساعت..

  .

  تغذیه و ورزش در دوران کنکور

  9- بهیچوجه ورزش را فراموش نکنید…

  10- تغذیه ی مناسب بسیار مهم است.

  .

  شرایط محیطی کنکوری

  11- محیط مطالعه باید شرایط خاصی داشته باشد: مرتب باشد…خلوت باشد…آرام باشد…نورکافی داشته باشد…دمای مناسب داشته باشد(بخصوص اینکه گرم نباشد! که موجب خواب آلودگی شود


  سلام بچه ها. توی دو تا پست آتی سایت قراره راجع به روش مطالعه صحبت کنیم. سعی میکنیم که اصولی ترین روش رو واستون آموزش بدیم تا نهایت استفاده رو ببرین.

  پست اول که همین پست هستش بیشتر مقدمات هستش و پست بعدی که چند روز آینده میذاریم کامل راجع به روش مطالعه صحبت میکنیم.

  اول با یه مقدمه شروع کنیم. خب اصلا مطالعه چی هستش؟

  تعریف مطالعه :

  مطالعه یک فرآیند شرطی واکتسابی جهت افزایش معلومات است.
  الف) فرآیند: فرآیند یعنی مرحله به مرحله روند، پروسه به عبارتی مطالعه باید دارای بخشهای مختلفی مثل گرم کردن ،ایجاد آمادگی،پیش مطالعه و… باشد .
  ب) شرطی : یعنی اینکه یک سری شرایطی دارد واز همه مهم تر یعنی عادت کردن، به عبارتی باید در طول سال تحصیلی به یک روش خاص عادت کرد.
  ج) اکتسابی:    یعنی بدست آوردن ،پس باید روش مطالعه را یاد گرفت.برای شرطی شدن نسبت به مطالعه، باید شرایطی را لحاظ کرد.

   

  شما رو نمیدونم ولی من خودم ازین تعاریف کلیشه ای اصلا خوشم نمیاد.

  خب بگذریم با مفهوم آشنا شدیم حالا بریم سراغ شرایط:

   

  شرایط مطالعه:

  مکان مطالعه.
  زمان مطالعه.
  روش یا تکنیک مطالعه.

   

  سه تا شرط داره. اولی و دومی رو الان میگیم ، سومی یا روش و تکنیک مطالعه رو در پست بعدی ;)

   

  مکان مطالعه :
  1) جای ثابت :    این جای ثابت باید حتماً پشت میز باشد.(مطالعه روی زمین،روی تخت ویا در حال رفتن مورد تأیید نیست)

  دوستان خوبم قرارع یک سال درس بخونین. دوس ندارین وسط سال گذرتون پیش همکارای ارتوپدمون بیفته که؟؟ پس عادت بدین خودتونو که روی میز درس بخونین… اوایل شاید سخت باشه ولی زود عادت میکنین.

  2) نور اتاق مطالعه:  بهتر است نور اتاق مطالعه ترکیبی از طیف زرد وطیف سفید باشد.(به تنهایی از لامپ مهتابی وحتی از نور چراغ مطالعه استفاده نشود.ضمناًدر موقع مطالعه پیرامونتان روشن باشد وفقط محلی که درس می خوانید روشن نباشد.) ضمناً نوراز سمت راست بتابد وپرهیزاز مطالعه در نور خیر کننده آ فتاب.
  3) دمای اتاق مطالعه: دمای اتاق باید حدود 25 درجه باشه. نه خیلی سرد که سرما بخورین نه خیلی گرم که وسط درس خوابتون بیاد.
  4) دکوراتاق مطالعه: دکور اتاق مطالعه هر چه ساده تر وثابت تر باشد،بهتر است.به عبارت بهتر مرتب دکور اتاق را تغییر ندهید وسعی کنید به یک وضعیت عادت کنید.در ضمن چیزی که تداعی کننده خاطره خاصی باشد در اتاقتان وجود نداشنه باشد،مثل عکس، پوستر و یا مجسمه که یادآور خاطره یا مسئله ی خاصی باشد.

  5) برتری خانه : بهترین جا برا ی در س خواندن منزل است ولی اگر به هر دلیل نمی توانید در منزل در س بخوانید می توانید از کتابخانه ها وفرهنگسراها استفاده کنید.فقط توجه داشته باشید که بروید کتابخانه ودر س بخوانید نه اینکه مرکز مشاوره وگفتگو باز کنید وبه جای خواندن وقتتان تلف شود

  آقا قراره درس بخونیم.

  این رفتارای کلیشه ای که یه کتاب تست رو میگیرن و میرن پارک و … اینا نون و آب نمیشه. یه اتاق آروم ، یه شرایط ایده آل بهترین شرایطه.

  6) نقش موسیقی: در باره موسیقی نتایج ضد ونقیص فراوانی منتشر شده است .خلاصه اینکه درس خواندن با موسیقی گوش دادن جور نمی آید.(هر سخن جایی وهر نکته مکانی دارد)

  این چه مودیه بعضی ها میگیرن؟؟؟ موسیقی و افزایش تمرکز؟؟ دوست خوبم موسیقی به وقتش درس هم به وقتش. همش یک ساله. انقد حاشیه پردازی نکنین.

  زمان مطالعه:
  هیچ قانونی برای زمان مطالعه نداریم ،هر وقت که راحت بود ید همان موقع بهترین زمان برای در س خواندن است، ولی 3زمان در یادگیری خیلی مهم است که بهتر است در این زمانها درس بخوانید :

  1) اول صبح : به دلیل اینکه تازه از خواب بیدار شده اید وذهنتان منع قبلی ندارد ومطالب را به راحتی در خود نگه می دارد.پس طوری برنامه ریزی کنید که روزانه صبح ها نیم یا یک ساعت بتوانید درس بخوانید.

  2) آخر شب: به دلیل اینکه بعد از درس می خوابید ومنع بعدی ندارید،مطالب فرصت پیدا می کند تا از نیمکره راست که جایگاه حافظه ی کوتاه مدت است وارد نیمکره ی چپ که جایگاه حافظه بلند مدت است، بشود.

  3) دوساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی ونوع رابطه ی خورشید با زمین اختلال حواس کم می شود. پس سعی کنید این زمان صرف امور ییش پاافتاده نشود.

   

  چون مطالب از مقاله علمی هستش همش رو واستون گذاشتم اماااا :

  1.کنکوری باید تا جایی که میتونه از تایماش واسه درس خوندن استفاده کنه.

  2. بهترین تایم واسه هرکسی رو خودش میدونه. مثلا من شبا بهتر درس میخونم پس بهتره درس های مهم تر رو بذارم واسه ایده آل ترین شرایطم. اما در کل صبح ها بهترین زمانه واسه اختصاصیا. شبا هم واسه عمومیا عالیه.

  3. تایم مطالعه رو هم سعی کنین به صورت منظم و هفتگی افزایش بدین. سنگ بزرگ نشونه نزدنه. کم کم سعی کنین زیادش کنین.

   

  زمانهای نامناسبِ مطالعه:
  1) با شکم پُر درس خواندن مناسب نیست:حتماًبین وعده ی غذایی مثل ناهار وشام وآغاز مطالعه حداقل نیم ساعت فاصله باشد.

  2) با شکم خالی درس خواندن نیز مناسب نیست :اگر گرسنه تان است ولی قسمتی از درستان هم باقی مانده است،اشکالی ندارد یک میوه یا شیرینی میل بفرما یید وسپس برگردید ودرستان را ادامه بدهید.

  3) خوابیده ودراز کشیده.

  4) در هنگام حرکت وراه رفتن.

   

  اینم از پست اول و مقدمه کلی.. منتظر پست بعدی باشین. یا حق

  .

  روش مطالعه کنکوری

  12- مهمترین نکته اینست که خود کتاب را با تمام مفاهیمش “یاد بگیرید و درک کنید”


  همونطوری که هرکاری راه و روش خودش رو داره مطالعه هم به طبع از این قضیه مستثنی نیست. توی پست قبلی راجع به شرایط و پیش نیازا بیشتر صحبت کردیم و تو این پست هم میخوایم روش مطالعه کنکوری رو شرح بدیم.

  روش مطالعه PQ5R
  این روش یکی از معروف ترین روش های بهسازی حافظه است
  نام این روش همانند نام انگلیسی آن ( PQ5R ) متشکل از حروف
  اول هفت مرحله ای آن است:
  1. مرحله پیش خوانی Preview
  2. مرحله سؤال کردن Question
  3. مرحله خواندن Reading
  4. مرحله خلاصه نویسی Record
  5. مرحله مرور کردن Review
  6. مرحله ازبر کردن (مرور ذهنی) Recite
  7. مرحله تازه کردن مطالعه Refreshment

   

  این روش مطالعاتی بر اساس یه سیر منظم انجام میشه. شما باید در روند مطالعه سعی کنین این روند رو اجرا کنین تا بازده مطالعتون بیشتر باشه.

  مرحله ی پیش مطالعه Preview
  در این مرحله دانش آموز فصلهای مختلف کتاب را به صورت یک مطالعه اجمالی و مقدماتی مطالعه می کند.
  از جمله موارد این مرحله خواندن عنوان فصلها , خواندن سطحی فصل , توجه به تصاویر , بخشهای اصلی و فرعی و خلاصه فصلها می باشد .

  هدف در این مرحله یافتن یک دید کلی نسبت به کتاب و ارتباط دادن بخشهای مختلف کتاب با یکدیگر می باشد.

  مرحله سؤال کردن Question
  پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی , دانش آموز در باره ی آنها به طرح سؤال می پردازد .

  این کار باعث افزایش دقت و تمرکز فکر و سرعت و سهولت یادگیری می گردد .

  تذکر 1: از هر 3 یا 4 صفحه اگر یک سئوال کلی طرح کنید کافی است ونیازی نیست سئوالات زیادی را استخراج کنید.
  تدکر 2: برای اینکه در این مر حله شرطی بشوید ،بر روی میز مطالعه خود روی کاغـــذ بنویسید (Q) که هر وقت این علامت را می بینید، یادتان بیافتد که باید سئوال طرح کنید.

  قبل از آغاز مراحل حین مطالعه ، مطالعه رااز جنبه دیـــگری نیز مورد بررسی قرار می دهیم:
  مطالعه شامل سه بخش است:
  الف) یادگیری
  ب ) به خاطر سپاری
  ج ) یادآوری
  تذکر: از سیستم ها وروشـهای مطالعاتــی آنها یی موفق هستند که بر روی بخاطر سپاری ویادآوری کار بیشتری کـــرده اند وبواسطـــه آن سیستمهای موفقی هستند، در حالــــیکه سیستم آموزش ما برروی یادگیری تأکید دارد.نسبت اهمیت مراحل بخاطر سپاری ویادآوری به یادگیری حدود 70درصد است.

  مرحله خواندن Reading
  در این مرحله دانش آموز به خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب می پردازد .
  هدف در این مرحله فهمیدن کلیات و جزئیات مطالب و نیز پاسخگوئی به سؤالات مرحله قبل می باشد.(هدف از مرحله خواندن فقط فهمیدن وانتقال اطلاعات از کتب به یادداشتهاست.)
  در مرحـــله خواندن برای فـهم بهتر مطالب مــی توان از کارهایی مثل یادداشت برداری , علامت گذاری و خلاصه نویسی بهره جُست.
  تذکر 1: تنها عضوی که در موقع درس خواندن می تواند حرکت کند،چشمها هستند ونهایتاًانگشتـان دست به عنـوان راهنمایی برای چشم، پس سعی کـنید موقع درس خوانـدن باصدای بلند درس نخوانیـد،صـــندلی را تـــکان ندهید ،با موهای خود بازی نکنید و…
  تذکر 2: در موقع درس خواندن فقط سعی کـنید مطالب را بفهمید ورابطه ی آنهارا درک کنید ودر مرحله ی بعـدی
  (خلاصه نویسی) مطالب را حفظ کنید.
  عادات بد برای درس خواندن:
  1) بلند خواندن مطالب در زمان مطالعه،روند انتقال مفاهیم از چشم به مغز،درک وضبط این مطلب را مختل می سازد.
  2) ثابت کردن طولانی نگاه بر روی یک تست از صفحه ویا ثابت کردن نــــگاه به مدت زیــــــاد بر روی یک سطر،از بهره وری مطالعه می کاهد.
  3) افراد عادی بر روی یک سطر که در حدود12کلمه دارد،8تا10بار تمرکز کوتاه یا توقف دارند، برای بهره وری بیشتر این تعداد باید به 5 بار در هر سطر برسد.

  مرحله ی خلاصه نویسی Record
  قبل از آموزش خلاصه نویسی لازم است موارد زیررا یاد آوری کنیم:
  1. خلاصه نویسی کار بسیار وقت گیر است ولی یک خاصـــیت دارد وآن هم این است که یادگیری را افزایش و فراموشی را کاهش می دهد.

  2. هر دانش آموز برای هردرس خودش 5 منبع مطالعاتی داردکه عبارتند از:
  الف) کتاب درسی ، ب) جزوه ی معلم سر کلاس، ج) جزوه ی معلم کلاس کنکور یا تقویتی یا معلم خصوصی، د) کتاب کمک آموزشی ، ه) مجموعه های تستی موجود در بازارکه 70در صد مطالب این منابع با یکدیگر مشترک هستند ولی هر دانش آموزی برای دوره کردن مطالب نیاز دارد که هر منبع را مطالعه کند ولی اگر به کمک خلاصه نویسی این 5منبع را به یک جزوه تبدیل کند، می تواند چندین بار آن را دوره کرده وبه طور چشم گیری در وقت صرفه جوئی کند.
  3- خلاصه نویسی در 2 زمان صورت می گیرد:
  الف) حین مطالعه: یعنی همان موقع که درس می خوانید،پارگراف به پاراگراف کتاب راخلاصه ویادداشت می کنید.
  ب) بعد از مرور سوم، همان مرحله (Refreshment) است.

  4. خلاصه نویسی بهتر است در کاغذ کلاسورانجام شود که در صورت ایجاد تغییرات، به راحتی این کار انجام دهید ودر ضمن نسبت به دفتر فضای بیشتری برای رسم درخت حافظه وطرح های خلاصه نویسی دارد.
  ویژگیهای خلاصه نویسی:
  1) در خلاصه نویسی باید سعی کنید فعلها را حذف کنید.
  2) تابع متن اصلی باشد.(40 صفحه را به 10صفحه تبدیل کنید)
  3) جامع ومانع باشد،یعنی تمام نکات مهم رادربرگیردونکات زاید راهم نداشته باشد.
  4) رنگی باشد بهتر است که لایه های اول بارنگهای گرم (قرمزوسبز)باشدوتوضیحات آن بارنگهای سرد(مشکی وآبی)باشد.
  5) بااستفاده از علامتهای اختصاری باشد.مثل:pr به جای پروتئین
  6) براساس نمودارشعاعی، درخت حافظه وطرح شبکه ای مغز باشد
  وقتی خلاصه نویسی درس تمام شد،مطالب خلاصه شده را یکبار دوره کرده ودر ذهن خود مرور کنید.

  مرحله ی مرور کردن Review
  مرحله مرور کردن یا آزمون در پایان هر فصل انجام می گیرد.
  در اینجا دانش آموز به مرور موضوعات اصلی و نکات مهم و نیز ارتباط مفاهیم مختلف به یکدیگر می پردازد و در صورت بر خورد با موضوعات مورد اشکال به متن کتاب مراجعه می کند .
  یکی از راههای کمک به این مرحله پاسخگویی به سؤالات و تمرینات پایان فصل است. در صورت عدم وجود سؤال در پایان فصل شما می توانید خود به طراحی سؤال و آزمایش خود بپردازید و بدین ترتیب قبل از اینکه معلم شما را بیآزماید شما پیشاپیش این کار را کرده اید. اجرای این مرحله می تواند مقداری از اضطراب امتحان را برای دانش آموز کاهش دهد.
  مهم ترین قسمت مطالعه که سبب ثبت اطلاعات درلایه های زیرین ذهن می شود و جلوی فراموشی را می گیرد، مرور کردن است. بطوری که پیشینیان معتقد بودند:
  الدَّرْ‍سُ حَرْف وَالتکْرارُاَلْف
  زمانهای مرور:
  1. یک روز بعد: که فراموشی را تا 1 هفته به تأخیر می اندازد.
  2. یک هفته بعد: که فراموشی را تا 1 ماه به تأخیر می اندازد.
  3. یک ماه بـعد: که فراموشی را تا 4 ماه به تأخیر می اندازد.
  4. 4 مـاه بــعد: که فراموشی را تا 1 سال به تأخیر می اندازد.

  مرحله ازبرکردن(مرور ذهنی) Recite

  در این مرحله دانش آموز سعی می کند بدون مراجعه به کتاب و از حفظ به یادآوری مطالب خوانده شده بپردازد و بار دیگر به سؤالهایی که خود مطرح کرده پاسخ دهد.
  در اینجا دانش آموز باید بتواند مطالب آموخته شده را در قالب کلمات برای خود بیان کند در غیر این صورت لازم است که مجدداً به خواندن مطالبی که آموخته نشده بپردازد.
  مرحله از حفظ گفتن در پایان هر بخش انجام می گیرد ووقتی بخش های یک فصل به اتمام رسید، به مرحله مرور کردن یا آزمون وارد می شویم.
  در موقع مرور در باره خلاصه نویسی ها تفکر کرده،آنـــــهاراازبر می کنیم،وسازمان آن را بخاطر می سپاریم.

  مرحله ی تازه کردن مطالعه Refreshment
  بعد از مرور سوم یعنی زمانـــی که تقریبــاً درس را کامل یاد گرفته و متوجه مفاهیم اصلی ونکات مهم آن شدید،خلاصه نویسی های خود را با کتاب وجــــزوه مطابقت می دهید،اگر نکته ای را کم نوشته اید،اضافه می کنید.اگر مطلبی زائد است، حذف می کــــــنید و خلاصه های خود راکامل می کنید.

   

  این روش استانداردترین روش مطالعه ای هستش که اغلب کسایی که دستی در مطالعه دارن ازش استفادع میکنن. سعی کنین کم کم خودتون رو با این روال وقف بدین. هم بازدتون بالا میره ، هم مطالب به راحتی به حافظه بلند مدت انتقال میکنه و درکل بهره بیشتری از مطالعه میبرین..


  .

  فکر کردن به هدف و تلاش

  13- فعلا اصلا به فکر درصد نباشید…فقط به فکر این باشید که درس را خوب یاد بگیرید و نکات مهم را بیاموزید… (بعدا به اندازه ی کافی در مورد درصد و رشته و دانشگاه بحث خواهیم کرد)

  14 قرار نیست الان کنکور بدهید…بنابراین دانش آموزانی که در تابستان به اندازه ی کافی مطالعه نداشته اند و گمان میکنند از دانش آموزان دیگر عقب مانده اند ، بهیچوجه نگران نباشند…با برنامه از همین حالا با اراده و تلاش شروع کنند…

  15- رقابت های منفی و حساسیت به نمره و قیاس کردنهای بی پایه …….عامل درجازدن و شکست است

  16- اصلا به کنکور و درصد و رتبه و … فکر نکنید… باخود اینگونه بیندیشید: “من تمام تلاشم را خواهم کرد…نتیجه مهم نیست…مهم اینست که من بعد از جلسه ی کنکور خیالم راحت باشد که کوتاهی نکردم و هر آنچه در توان داشتم اجرا کردم……..نتیجه با خداست”این باعث میشود که با خیال راحت فکر و ذهن خود را فقط معطوف درس و برنامه کنید و استرس به خود راه ندهید.

  .

  رفع نواقص در دوران کنکور

  17- اگرچنانچه در 2آزمون پی درپی احساس کردید در حال افت هستید بلافاصله علل آن را بیابید و رفع کنید…اگر تشخیص ندادید با مشاور در میان بگذارید

  استفاده از زمان های مرده برای مطالعه

  18- به جای اینکه زنگ تفریح به غیبت و مسخره کردنها و مسخره بازیها (!) بپردازید، به ذهنتان استراحت دهید تا با آمادگی ذهنی کامل سرکلاس بعدی حاضر شوید.

  .

  رفاقت و رقابت صحیح درسی

  19- برخی از همکلاسیهایتان ممکن است هدفشان این باشد که به هرطریقی روحیه و انگیزه ی شما را کاهش دهند….”توجه نکنید”…..سرتان به کار و هدف خودتان باشد

  20- به دانش آموزان دیگر کمک کنید و از آنها کمک بگیرید


  مکتبستان


  تاریخ ارسال پست: جمعه 30 آبان 1393 ساعت: 6:48
  برچسب ها : ,,,,,,,,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی