Code Centerگفت و گو با 3 رتبه ی تک رقمی کنکور تجربی 93

تبلیغات

  موضوعات

  امکانات جانبی

   × بستن تبلیغات

  اخرین مطالب

  ورود کاربران

  عضويت سريع

   نام کاربری :
   رمز عبور :
   تکرار رمز :
   ایمیل :
   نام اصلی :
   کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد

  پربازدید

  فرادرس

  پست ثابت تبلیغاتی فرادرس

  آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

  گفت و گو با 3 رتبه ی تک رقمی کنکور تجربی 93

  گفت و گو با 3 رتبه ی تک رقمی کنکور تجربی 93

  سیدشایان پورمیربابایی، رتبه‌ی 1 تجربی کشور

  از چه زمانی به کانون آمدی و میانگین تراز امسال شما در آزمون‌های کانون چه‌قدر بوده است؟

  من از سال دوم دبیرستان به کانون آمدم و میانگین ترازم در آزمون‌های امسال کانون و در چهارم تجربی 8400 بود.

  سال گذشته این روزها خودت را برای برنامه‌ی تابستان آماده می‌کردی. در تابستان چگونه مطالعه کردی و روی کدام درس‌ها تمرکز کردی؟

  من هماهنگ با آزمون‌های کانون پیش رفتم البته بیش‌تر تمرکزم را روی پیش‌خوانی درس‌های سال چهارم و مرور درس‌های عمومی گذاشتم.

  کدام‌یک از درس‌های نگاه به آینده را انتخاب کردی و علت تصمیمت برای تمرکز روی درس‌های نگاه به آینده چه بود؟

  من درس‌های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست را انتخاب کرده بودم. هم مدرسه شروع شده بود و هم فرصت خوبی برای مطالعه‌ی درس‌های جدید داشتم و هم تجربه‌ی خیلی خوبی در انتخاب درس‌های نگاه به آینده در تابستان سال قبل داشتم. من از مهر سال دوم دبیرستان به کانون آمدم. اولین تابستان همراهی من با کانون در تابستانی بود که می‌خواستم به سال سوم بروم. در آن تابستان، همگام با برنامه‌ی نگاه به آینده، روی شیمی سال سوم تمرکز کردم. با شروع سال تحصیلی با وجود سختی فصل استکیومتری، روی این فصل کاملاً مسلط بودم؛ زیرا در فرصت تابستان برای این مبحث، تست زیادی کار کرده بودم و مهارت خیلی خوبی در این فصل کسب کرده بودم. از این تجربه‌ی خوبم برای تابستان سال چهارم هم استفاده کردم.

  بدون معلم هم می‌توان درس‌ها را پیش‌خوانی کرد؟

  بله؛ من خودم این کار را بارها انجام دادم. ابتدا کتاب درسی را می‌خواندم و سپس از کتاب‌های آموزشی و تست برای روشن‌تر شدن مطلب استفاده می‌کردم.

  آیا کتاب خاصی هست که از آن استفاده کرده باشی و بخواهی به دیگران هم توصیه کنی؟

  من از کتاب‌های آبی 30 سال کنکور ریاضی و فیزیک استفاده کردم. این کتاب‌ها سؤالات کنکور را به خوبی پوشش می‌دهند. در این کتاب‌ها سؤالات قدیمی کنکور حتی سؤالات دهه‌ی 60 و 70 دانشگاه آزاد که اتفاقاً سؤالات با کیفیتی هستند، هم دیده می‌شود.

  کمی از تمرکزت بر روی درس‌های عمومی برای‌مان بگو.

  درس‌های عمومی جزء درس‌هایی هستند که معمولاً به آن کم‌توجهی می‌کنیم. به جز تابستان، با وجود برنامه‌های مدرسه فرصت کم‌تری برای توجه به درس‌های عمومی است. با توجه به گنجاندن درس‌های عمومی در برنامه‌ی تابستان و توجه ویژه به کتاب زرد عمومی در این برنامه، به عمومی‌ها توجه کردم. با مرور تست‌های کتاب زرد عمومی در تابستان، هم با تیپ‌های مختلف سؤالات کنکور آشنا شدم و هم با یک بار دوره‌ی این تست‌ها در تابستان، خیالم راحت بود که برای بعد از تابستان که فرصت کم‌تری برای مرور این تست‌ها دارم یک بار این تست‌ها را دوره کرده‌ام.

  آیا درسی بود که جزء نقاط قوت همیشگی‌ات در آزمون‌ها باشد؟ روش مطالعه‌ات برای آن درس چه بود؟

  برای درس ریاضی اولویت من کتاب درسی بود. ابتدا تمرین‌های کتاب درسی را به طور کامل حل می‌کردم و سپس سراغ جزوه و کتاب‌های کمک‌آموزشی می‌رفتم. البته تمرکز اصلی‌ام در این قسمت روی تست‌های کنکور سراسری و کتاب آبی 30 سال بود.

  در تابستان سال گذشته تلاش خوبی داشتی. با توجه به این‌که کنکور هم داده‌ای آیا نکته‌ی دیگری است که بخواهی به آن اشاره کنی؟

  در تابستان سال گذشته بعد از امتحانات نهایی که معدلم بیست شد، احساس کردم روی مطالب سال سوم مسلط هستم و خیلی مطالب را جدی مرور نکردم و در نتیجه در نیم‌سال دوم سال چهارم کارم سخت شد. به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم که هر چه‌قدر هم روی سال سوم مسلط هستند، از مرور جدی مطالب غافل نشوند تا در نیم‌سال دوم کارشان راحت‌تر باشد.


  سیده‌زهرا موسوی، رتبه‌ی 3 تجربی کشور

  سال گذشته این روزها خودت را برای برنامه‌ی تابستان آماده می‌کردی. در تابستان روی کدام درس‌ها تمرکز داشتی؟

  درس‌های پیش 1 را همراه با تدریس دبیرانم در مدرسه می‌خواندم و اختصاصی‌های پایه را نیز خودم خواندم.

  در تابستان درسی بود که بر روی آن تمرکز ویژه داشته باشی؟

  عربی 2 و 3 را به طور کامل خواندم و حتی مرور هم کردم. می‌توانم بگویم در تابستان در درس عربی قوی شده بودم.

  آیا در طی سال تحصیلی درسی بوده که با آن مشکل داشته باشی و بعد بتوانی با انتخاب روش درست از نظر خودت، چالش خود را با آن درس حل کنی؟

  در درس ادبیات مشکل داشتم. ابتدا با وجود زمان مطالعه‌ی معقولی که صرف آن می‌کردم، ضعیف بودم و از دی‌ماه با تغییر روش توانستم قوی شوم. ابتدا درس به درس پیش می‌رفتم و پس از دی‌ماه تصمیم گرفتم به صورت موضوعی بخوانم و هر شب تست موضوعی بزنم. برای مثال یک شب 10 تست قرابت معنایی می‌زدم و شب دیگر 10 تست املا کار می‌کردم و ... . با این تغییر روش رشد تراز چشمگیری در این درس پیدا کردم.

  آیا درسی بود که جزء نقاط قوت همیشگی‌ات در آزمون‌ها باشد؟ روش مطالعه‌ات برای آن درس چه بود؟

  در درس ریاضی معمولاً قوی بودم و علت آن را این می‌دانم که فرمول حفظ نمی‌کردم و به دنبال روش حل میان‌بر نبودم. در این درس تست زیاد می‌زدم و با راه‌حل کامل و تشریحی به جواب آخر می‌رسیدم.

  ساعت مطالعه‌ات معمولاً چه‌قدر بود؟

  به طور میانگین روزی 10 ساعت درس می‌خواندم و روزهایی که در منزل بودم، ساعت مطالعه‌ام بیش‌تر هم می‌شد.

  چند درصد از زمان مطالعه‌ات را به عمومی‌ها و چند ساعت را به اختصاصی‌ها می‌دادی؟

  به طور متوسط 4 ساعت از زمان مطالعه‌ام در روز به درس‌های عمومی اختصاص داشت و معمولاً این زمان را بین مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی و شب‌ها تنظیم می‌کردم.

  روش مطالعه‌ات در درس‌های عمومی چگونه بود؟

  در درس دین و زندگی بیش‌تر زمان را به خواندن کتاب درسی می‌گذراندم و کم‌تر تست می‌زدم ولی در درس‌های دیگر عمومی، بیش‌تر زمان مطالعه را به تست‌زنی اختصاص می‌دادم.

  روش مطالعه‌ات در درس زیست چگونه بود؟

  ابتدا درس زیست را از روی کتاب درسی می‌خواندم. در دور اول روزنامه‌وار می‌خواندم، سپس یک یا دو روز بعد به حل تست می‌پرداختم و پس از حل تست، دوباره به مطالعه‌ی کتاب می‌پرداختم و این بار با توجه به نکته‌هایی که از تست‌زنی یاد گرفته بودم، موشکافانه‌تر به مطالعه‌ی کتاب می‌پرداختم.


  مهسا دولتشاهی، رتبه‌ی 4 تجربی کشور

  از چه زمانی به کانون آمدی؟

  از دوم دبیرستان

  در تابستان سال گذشته روی چه درس‌هایی کار کردی؟

  من در تابستان دو درس از سال چهارم و درس‌های اختصاصی پایه را خواندم. به نظرم زیست 1 و زیست 2 مبحث‌های مرتبط و ترکیبی با هم دارند و اگر به طور هم‌زمان خوانده شوند، بهتر است. زبان فارسی و عربی 2 و عربی 3 را نیز در تابستان به طور کامل خواندم. عربی و زبان فارسی درس‌هایی هستند که برای یادگیری، کار بیش‌تری می‌برند و نیاز به تمرکز از تابستان دارند.

  در سايت کانون بخشي به نام كلكسيون روش‌هاي مطالعه وجود دارد كه دانش‌آموزاني كه از روش مطالعه‌ي خود در درس يا درس‌هايي نتيجه‌ی مطلوب گرفته‌اند، تجربيات خود را در اختيار ديگر دوستان قرار مي دهند. آیا از مطالب این قسمت استفاده می‌کردی؟

  بله؛ اتفاقاً تابستان سال قبل چند بار به این قسمت مراجعه کردم و مطالب آن را خواندم.

  آيا درسي بود كه ابتدا با وجود مطالعه، نتيجه‌ی مطلوب نمي‌گرفتي و بعدها با تغيير روش نتيجه‌ی مطلوب را به دست آورده باشی؟

  در درس ادبیات اوایل درس می‌خواندم ولی نتیجه نمی‌گرفتم تا این‌که یاد گرفتم مهارت‌های خود را در این درس تقویت کنم. روش کارم به این صورت بود که هر روز حدود 30 دقیقه برای این درس تست می‌زدم. این زمان را بین زمان مطالعه‌ی اختصاصی‌ها یا آخر شب‌ها تنظیم کرده بودم. دو روز در هفته تست‌های قرابت معنایی، دو روز آرایه و یک روز املا کار می‌کردم. البته از لغت‌های ادبیات یادداشت‌برداری کرده بودم و هر روز آن‌ها را مرور می‌کردم.

  آيا درسي بود كه نقطه‌ی قوت پايدارت باشد؟

  من در درس شیمی قوی بودم؛ زیرا در درس شیمی یکی از عوامل مهم، محاسبات است. وقتی سال سوم دبیرستان بودم روی مسائل شیمی خیلی کار کرده بودم و در مقطع پیش‌دانشگاهی نیز از شیمی 2، شیمی3 و شیمی پیش تست زیادی کار کردم. من به طور متوسط از هر مبحث 500 تست زده بودم.

  دلیل موفقیت خود را در چه چیزی می‌دانی؟

  من به صورت مستمر و مداوم ساعت مطالعه‌ی بالایی داشتم. مخصوصاً روزهایی که مدرسه می‌رفتم بیش‌تر درس می‌خواندم و مدرسه رفتن به زمان مطالعه‌ی من نظم می‌داد.

  منابع مطالعاتي كه امسال بيش‌تر به شما كمك كرد و آن‌ها را به ديگران نيز توصيه مي‌كني، كدام است؟

  از کتاب‌های آبی ریاضی و فیزیک راضی بودم؛ زیرا مرا با سبک سؤال‌های کنکور به خوبی آشنا می‌کرد و همه‌ی تست‌های آن را زدم. از کتاب زرد اختصاصی در دوران جمع‌بندی به خوبی استفاده کردم. پاسخ‌های تشریحی در این کتاب بسیار جامع بود، مخصوصاً در درس زیست شناسی.

  آیا پشتیبان ویژه داشتی؟

  بله؛ خانم مریم مجردثانی، رتبه‌ی 4 کشور سال گذشته پشتیبان ویژه‌ام بودند.


  گفت و گو با 3 رتبه ی تک رقمی تجربی کنکور 93


  تاریخ ارسال پست: شنبه 08 فروردين 1394 ساعت: 11:14
  برچسب ها : ,,,,,

  مطالب مرتبط

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی